Strona główna
opoka.org.pl
Fraza "Białoruś"
2021-11-25 15:03

Służba na pierwszej linii frontu

„Sytuacja jest dynamiczna, ale nasi żołnierze są przygotowani do tego, żeby reagować w miarę pojawiających się różnych zagrożeń” – podkreśla mjr Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka w rozmowie z „Echem Katolickim”.
2021-11-19 13:39

Kożuchowska: dziękuję i wspieram wszystkich pełniących służbę na granicy

„Dziękuję i wspieram wszystkich pełniących służbę na granicy, dzięki Wam czujemy się bezpiecznie” – napisała na Instagramie Małgorzata Kożuchowska. Aktorka zaapelowała o zachowanie jedności i przypomniała o zbiórkach na pomoc migrantom, które odbędą się w kościołach w najbliższą niedzielę.
2021-11-14 11:23

Strona białoruska przygotowuje się dziś na dużą próbę forsowania granicy

Strona białoruska przygotowuje się dzisiaj na dużą próbę forsowania granicy - poinformowała w niedzielę Straż Graniczna. Dodała, że w rejon koczowiska w Kuźnicy docierają kolejne grupy uzbrojonych funkcjonariuszy, a migranci otrzymali od białoruskich służb m.in. gaz.
2021-11-14 09:06

Polski żołnierz zmarł podczas służby w pobliżu granicy polsko-białoruskiej

Żołnierz z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej zmarł na służbie w pobliżu granicy polsko-białoruskiej – poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Jak przekazała jednostka, doszło do wystrzału z broni, w zdarzeniu nie brały udziału inne osoby.
2021-11-13 11:11

Policyjni kontrterroryści wzmocnią ochronę wschodniej granicy przed prowokacjami

Stu policyjnych kontrterrorystów, przygotowanych do działań w sytuacjach kryzysowych, dołączy do funkcjonariuszy i żołnierzy na wschodniej granicy, aby wzmocnić ochronę granicy Polski i zewnętrznej UE przed prowokacjami reżimu białoruskiego – poinformował insp. Mariusz Ciarka.
2021-11-13 10:40

W rejonie Czeremchy białoruscy żołnierze zaczęli niszczyć tymczasową zaporę graniczną

W nocy w rejonie Wólki Terechowskiej k. Czeremchy żołnierze białoruscy zaczęli niszczyć tymczasową zaporę graniczą – podała w sobotę SG. Doszło także do próby przekroczenia granicy przez ok. 100 migrantów. Dostali oni od Białorusinów gaz łzawiący, którego użyto wobec polskich funkcjonariuszy.
2021-11-12 14:53

Szef MON: musimy być przygotowani, że obecna sytuacja na granicy jeszcze potrwa

Atak hybrydowy na granicy polsko-białoruskiej z pewnością się nie zatrzyma, musimy się przygotować, że sytuacja ta jeszcze potrwa – powiedział w piątek szef MON Mariusz Błaszczak.
2021-11-11 16:51

Biskupi UE: Nie możemy pozwolić, by na naszych granicach ginęli ludzie

Komisja Episkopatów Unii Europejskiej COMECE wzywa do okazania praktycznej solidarności z migrantami na polsko-białoruskiej granicy. Podziela też pozycję Episkopatu Polski, wyrażaną przy różnych okazjach w ciągu ostatnich miesięcy, wzywając przede wszystkim do humanitarnego podejścia do obecnego kryzysu.
2021-11-10 11:07

Abp Guzdek apeluje o obronę dobrego imienia polskich żołnierzy i funkcjonariuszy

„Z niepokojem słuchamy wypowiedzi uderzających w dobre imię i honor żołnierza Wojska Polskiego” – napisał abp Józef Guzdek, metropolita białostocki i administrator apostolski Ordynariatu Polowego. Podziękował też za ofiarność w służbie i zapewnił o wsparciu duchowym.
2021-11-10 08:50

Premier ws. zapory na granicy: za parę tygodni ruszają prace inżynieryjno-budowlane

Zapora na granicy z Białorusią stanie wiosną lub latem przyszłego roku; za parę tygodni ruszają skomplikowane prace inżynieryjno-budowalne - poinformował w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
2021-11-09 10:01

Grupy migrantów sprowadzone przez Białorusinów rozlokowały się przy polskiej granicy

Grupy migrantów sprowadzone przez Białorusinów rozlokowały się przy polskiej granicy - poinformował w poniedziałek wieczorem rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Chodzi o rejon w okolicy polsko-białoruskiej granicy w Kuźnicy.
2021-11-06 12:28

Abp Gądecki: Módlmy się o pokój na wschodniej granicy Polski

Zwracam się do wiernych oraz wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o ogólnopolską zbiórkę funduszy, w niedzielę 21 listopada we wszystkich kościołach i kaplicach, na rzecz migrantów z granicy białorusko-polskiej – zaapelował abp Stanisław Gądecki.
2021-10-23 15:04

Prezydent RP: apeluję do Białorusi o wpuszczenie pomocy

Wystąpiłem z inicjatywą wysłania konwoju humanitarnego na granicę z Białorusią. Trzeba pomóc imigrantom koczującym po białoruskiej stronie granicy. Apeluję do Białorusi o wpuszczenie pomocy - napisał w sobotę Prezydent RP Andrzej Duda.
2021-10-08 12:44

SG: patrol służb białoruskich w czwartek oddał strzały w kierunku polskich żołnierzy

Patrol służb białoruskich oddał w czwartek strzały w kierunku żołnierzy Wojska Polskiego, którzy ze Strażą Graniczną patrolują granicę; prawdopodobnie było to przy użyciu ślepej amunicji; nikomu nic się stało – poinformowała w piątek rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.
2021-10-04 14:03

Archidiecezja białostocka: parafie w pasie przygranicznym będą wspierać migrantów

Parafie z terenów przy granicy polsko-białoruskiej w porozumieniu ze Strażą Graniczną będą dystrybuować podręczne pakiety pomocowe dla migrantów, którzy przedostali się do Polski. To konkretny wymiar wsparcia możliwego dzięki zbiórce przeprowadzonej przez Caritas Polska 5 września.
2021-09-17 11:14

SG: prawie 240 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

W czwartek funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali 238 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Strażnicy graniczni zatrzymali trzech nielegalnych imigrantów, obywateli Konga – powiedziała PAP rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.
2021-09-14 12:54

Papież mianował nowego metropolitę mińsko-mohylewskiego

Ojciec Święty mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji grodzieńskiej Iosifa Staneuskiego arcybiskupem metropolitą mińsko-mohylewskim na Białorusi.
2021-09-05 11:37

Straż Graniczna: na wysokości Usnarza Górnego wciąż koczuje grupa ok. 24-30 osób

Na terenie Białorusi na wysokości miejscowości Usnarz Górny wciąż koczuje grupa ok. 24-30 osób – podała w niedzielę Straż Graniczna, dodając, że służby białoruskie dostarczają im na bieżąco towary, w razie potrzeby doładowują telefony i powerbanki, korzystając z agregatu prądotwórczego.
2021-09-05 09:42

Szef MSWiA: musimy bronić naszych granic, nie możemy ulegać naciskom

Musimy bronić naszych granic, nie możemy ulegać naciskom – powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński podczas wizyty w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej. Kamiński podczas spotkania z funkcjonariuszami SG oraz policjantami i żołnierzami podziękował za ich służbę w ostatnich dniach.
2021-09-04 16:35

Caritas Polska od początku wspierała Afgańczyków

„Od początku, kiedy ewakuowani Afgańczycy trafili do Polski, Caritas Polska zaangażowała się w zorganizowanie pomocy” – mówi Marta Walasik-Sałek, koordynatorka projektów na rzecz wsparcia migrantów i uchodźców w Caritas Polska. 5 września to Dzień Solidarności z Afgańczykami.
2021-09-02 16:25

Prezydent wydał rozporządzenie ws. stanu wyjątkowego

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o wydaniu rozporządzenia o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego – poinformował w czwartek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
2021-09-02 09:52

Müller o sytuacji na granicy z Białorusią: jesteśmy w sytuacji realnego zagrożenia

Nie ma spokojnych czasów, trzeba wyraźnie podkreślić, że jesteśmy w sytuacji realnego zagrożenia – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do sytuacji na granicy z Białorusią. Wskazał, że zagrożenie jest związane zarówno z migracją, jak i ćwiczeniami wojskowymi Zapad 2021.
2021-08-27 10:11

Wiceszef MSWiA: codziennie 100-250 osób próbuje przejścia na stronę polską

To ogrodzenie trzeba budować, bo codziennie mamy próby przejścia 100-250 osób na stronę polską; wszystkie metody techniczne, które są w tej chwili dostępne powinny być wykorzystane – mówił w piątek wiceszef MSWiA Maciej Wąsik nawiązując do budowy ogrodzenia na polsko-białoruskiej granicy.
2021-08-27 09:16

Usnarz Górny: sytuacja imigrantów bez zmian, rosną miasteczka namiotowe

Służby mundurowe – SG, wojsko i policja – które pilnują granicy z Białorusią na wysokości wsi Usnarz Górny i zabezpieczają miejsce, gdzie po białoruskiej stronie od kilkunastu dni koczują imigranci, utworzyły swoje miasteczko namiotowe, które częściowo zasłania teren, gdzie jest grupa cudzoziemców.
2021-08-26 09:23

Ruszyła budowa 2,5-metrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Białorusią

Rozpoczęła się budowa ogrodzenia o wysokości 2,5 metra na granicy z Białorusią w województwie podlaskim. W środę do wieczora żołnierze pracowali np. w okolicach wsi Nomiki, ogrodzenie miało tam już kilkaset metrów długości, choć jeszcze nie docelową wysokość.
2021-08-25 09:41

Marcin Przydacz o konwoju humanitarnym dla migrantów: brak zgody strony białoruskiej

Otrzymaliśmy kopię białoruskiej noty dyplomatycznej, z której jasno wynika, że brak jest zgody ze strony Białorusi na przekroczenie przez polski konwój humanitarny granicy polsko-białoruskiej – powiedział we wtorek wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.
2021-08-25 08:43

Morawiecki o sytuacji na granicy z Białorusią: to atak hybrydowy, próba destabilizacji

Mamy do czynienia z atakiem hybrydowym na granicy polsko-białoruskiej; Białoruś próbuje zdestabilizować sytuację polityczną, a według prawa międzynarodowego, ponosi odpowiedzialność za imigrantów – powiedział we wtorek w Kuźnicy (Podlaskie) premier Mateusz Morawiecki.
2021-08-24 07:37

Szef MON: w ciągu najbliższych dni wzrośnie liczba żołnierzy na granicy z Białorusią

Jesteśmy gotowi do tego, aby na granicy z Białorusią wsparcia udzielało nawet dwa tysiące żołnierzy Wojska Polskiego; obecnie jest ich niespełna tysiąc, w ciągu najbliższych dni ta liczba wzrośnie - zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
2021-08-21 13:55

Kolejny dzień kilkadziesiąt osób koczuje na polsko-białoruskiej granicy

Kolejny dzień kilkadziesiąt osób koczuje na polsko-białoruskiej granicy w miejscowości Usnarz Górny. Zostali tam zatrzymani przez polską Straż Graniczną przy próbie nielegalnego przejścia do naszego kraju.
2021-08-21 10:04

Wiceszef MSWiA: sytuacja na granicy to wojna nerwów

Cudzoziemcy koczujący w Usnarzu Górnym legalnie trafili na Białoruś, a w sposób nielegalny chcą wjechać do UE – powiedział PAP wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. To w pewnym sensie wojna nerwów; jeśli jej ulegniemy, takich „obozowisk” będzie więcej, a do tego nie można dopuścić – dodał.
2021-08-12 10:23

Bp Aleh Butkiewicz: Kościół nie może być obojętny wobec wydarzeń społecznych

Brutalne tłumienie demonstracji i sankcje są na Białorusi na porządku dziennym. Kraj ten ciężko został też doświadczony przez kryzys Covid-19. Mniejszość katolicka również cierpi z powodu represji. Jak wygląda tam sytuacja? Opowiada bp Aleh Butkiewicz, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi.
2021-07-07 09:25

Pieśń religijna nawołuje do faszyzmu? Łukaszenka uderza w katolików

Popularny w całej Białorusi hymn religijno-patriotyczny „Mahutny Boża” (Potężny Boże) jest „pieśnią faszystowską”, wykonywaną w celu zniszczenia kraju. Taki pogląd wyraził nieuznawany przez większość państw europejskich tamtejszy prezydent Alaksandr Łukaszenka.
2021-06-13 08:07

Watykan popiera pokojową walkę Białorusinów

„Stolica Apostolska dalej z uwagą obserwuje rozwój wypadków na Białorusi i kroki podejmowane przez różne zainteresowane podmioty. Popiera przy tym naród białoruski w realizowaniu jego zgodnych z prawem żądań na drodze demokracji i pokoju” – napisał dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej.
2021-06-05 09:43

Konieczne jest zwiększenie presji na reżim Łukaszenki - mówi Dymitr Protasewicz

Ojciec Romana Protasewicza, uwięzionego przez białoruski reżim, opowiada o trudnej sytuacji dysydentów, politycznych represjach, sfingowanych procesach, wzywając świat do zajęcia zdecydowanego stanowiska wobec Łukaszenki
2021-05-31 11:09

A. Białacki: czas na przebudzenie świata wobec Białorusi!

„Białoruś szybko zmienia się w «czarną dziurę», «Koreę Północną w Europie Wschodniej», niebezpieczną i nieprzewidywalną dla całej Europy, a przede wszystkim dla krajów sąsiednich: Polski, Litwy i Łotwy” – mówi Aleś Białacki, przewodniczący Białoruskiego Centrum Obrony Praw Człowieka w Mińsku.
2021-05-27 08:33

Od dziś samoloty z Białorusi nie będą mogły wlatywać w polską przestrzeń powietrzną

W środę w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów, zgodnie z którym od czwartku obowiązywać będzie zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną samolotów użytkowanych przez przewoźników lotniczych z Białorusi.
2021-05-25 08:23

LOT zawiesił rejsy na Białoruś; wyznaczył alternatywne trasy dla samolotów

PLL LOT zawiesił połączenia do Mińska i wyznaczył alternatywne trasy dla lotów odbywających się nad terytorium Białorusi - poinformował we wtorek PAP rzecznik PLL LOT Krzysztof Moczulski.
2021-04-03 16:16

Abp Kondrusiewicz: nasza ojczyzna przeżywa swój Wielki Piątek

Abp Kondrusiewicz nawiązując do sfałszowanych wyborów prezydenckich i niesłabnących napięć społecznych na Białorusi, wezwał do narodowego pojednania: „zwycięzcą powinna być cała Białoruś, a to jest możliwe tylko w miłosiernym Chrystusie”
2021-03-09 14:43

Stacje Drogi Krzyżowej odnowione przez... tatuażystkę

W białoruskich Adamowiczach proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny poprosił o odrestaurowanie stacji Drogi Krzyżowej Julię Kulbę, tatuażystkę z ponad 15-letnim doświadczeniem. „Z przyjemnością przyjąłem ofertę” – powiedziała artystka.
2021-01-27 12:36

Białoruś: pożegnalna Msza św. abp. Kondrusiewicza

Podczas pożegnalnej Mszy sprawowanej w Mińsku abp Tadeusz Kondrusiewicz podkreślił, że Kościół pozostanie nadal źródłem siły dla katolików na Białorusi, niezależnie od zmian personalnych.
2021-01-09 09:15

Wierni na Białorusi wspierają modlitwą abp. Kondrusiewicza

Katolicy na Białorusi dziękują abp. Tadeuszowi Kondrusiewiczowi za jego wieloletnią posługę. W uroczystość Objawienia Pańskiego mogli to uczynić mieszkańcy Grodna, gdzie były metropolita mińsko-mohylewski sprawował Eucharystię w miejscowej katedrze.
2021-01-03 15:22

Papież przyjął rezygnację abp Tadeusza Kondrusiewicza

Papież przyjął rezygnację abp Tadeusza Kondrusiewicza z funkcji ordynariusza archidiecezji mińsko-mohylewskiej. Jej administratorem sede vacante został bp Kazimierz Wielikosielec, dotąd pełniący funkcję biskupa pomocniczego w diecezji pińskiej.
2020-12-26 10:52

Łukaszenka zapewnia, że abp Kondrusiewicz nie zagraża jego władzy

Alaksandr Łukaszenka opowiedział, jak podejmował decyzję o wydaniu zgody na powrót do ojczyzny arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza, zwierzchnika białoruskich katolików. Jak podkreślił podczas spotkania z lekarzami, abp Kondrusiewicz nie jest niebezpieczny.
2020-12-24 10:36

Mińsk: abp Kondrusiewicz będzie przewodniczył Pasterce w swojej katedrze

Mediacja specjalnego papieskiego wysłannika abp Claudio Gugerotti'ego przyniosła efekty. Metropolita Mińska, abp Tadeusz Kondrusiewicz wrócił na Białoruś i będzie mógł odprawić Pasterkę w swojej katedrze
2020-12-23 15:17

Abp Tadeusz Kondrusiewicz może wrócić na Białoruś

Metropolita mińsko-mohylewski może wrócić na Białoruś – poinformowała nuncjatura apostolska w tym kraju. 31 sierpnia władze białoruskie unieważniły paszport abp. Tadeusza Kondrusiewicza i nie pozwoliły mu na powrót do domu z podróży do Polski.
2020-12-18 11:34

Specjalny wysłannik papieża u Łukaszenki

Papież Franciszek wysłał w czwartek specjalnego delegata na spotkanie z prezydentem Białorusi w związku z napięciami między Kościołem katolickim a władzami. Jest to abp Claudio Gugerotti, który pełnił funkcję nuncjusza na Białorusi w latach 2011-2015.
2020-12-15 08:19

Kościoły chrześcijańskie i Renovabis wzywają do poszanowania praw człowieka na Białorusi

Wspólną modlitwą ekumeniczną w Berlinie przedstawiciele Kościołów w Niemczech dali wyraz swojej solidarności z mieszkańcami Białorusi. Gościem nabożeństwa w katedrze berlińskiej 13 grudnia była przedstawicielka białoruskiej opozycji Swietłana Ciechanouska
2020-12-14 08:41

Witebsk: skazany ksiądz już na wolności

Proboszcz kościoła w Rossonach na Witebszczyźnie, ks. Wiaczasłau Barok po 10 dniach został zwolniony z aresztu – podaje portal belsat.eu. Duchowny został skazany z artykułu kodeksu wykroczeń, dotyczącego „propagandy lub publicznej demonstracji oraz rozpowszechniania symboli i atrybutów nazistowskich”.
2020-12-11 11:59

Kościół na Białorusi prześladowany, księża jednak nie boją się bronić swego narodu

Wikariusz generalny archidiecezji mińsko-mohylewskiej, z której wygnano jej ordynariusza, nie boi się nazwać obecnej sytuacji na Białorusi systemem represji i prześladowań. Tymczasem białoruskie władze chcą zabronić Kościołowi mówienia prawdy
2020-12-10 12:53

Nigdy nie zajmowałem się polityką

Nigdy nie zajmowałem się polityką, ale wyłącznie głosiłem Ewangelię i wdrażałem w życie społeczną naukę Kościoła (…) Zawsze starałem się i nadal staram się być takim rewolucjonistą, który zmienia życie duchowe człowieka – powiedział abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski.
2020-12-10 10:22

Białoruś: kolejne aresztowania księży katolickich

Kościół katolicki na Białorusi prosi wiernych o modlitwę po zatrzymaniu przez policję dwóch księży z Witebska. Nie zapominajmy o naszych wschodnich sąsiadach i dołączmy ich intencję do naszych modlitw.
2020-12-09 10:09

Wśród społecznych napięć Białoruś zawierzona Niepokalanemu Sercu Maryi

Na Białorusi trwa polityczny impas po kontrowersyjnych wyborach prezydenckich, a abp Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski nie może wrócić do kraju. W tej napiętej sytuacji Arcybiskup poprosił o odmówienie we wszystkich kościołach aktu poświęcenia tego kraju Niepokalanemu Sercu Maryi
2020-12-05 09:36

Swiatłana Cichanouskaja prosi Papieża Franciszka o wsparcie dla Białorusinów

Na dramatyczną sytuację swych rodaków zwróciła uwagę w liście adresowanym do Ojca Świętego kandydatka na prezydenta Białorusi w wyborach prezydenckich w 2020 roku Swiatłana Cichanouskaja
2020-12-02 11:43

Białoruś: internetowe rekolekcje adwentowe wygnanego abpa Kondrusiewicza

Abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita Mińska, nie mogąc wrócić na Białoruś, poprowadzi rekolekcje adwentowe dla swoich diecezjan przez internet
2020-10-02 07:36

Kościół na Białorusi zawierza naród Michałowi Archaniołowi

Figura św. Michała Archanioła rozpoczęła pielgrzymkę po czterech diecezjach Białorusi. Nadal nie wiadomo jednak, kiedy abp Tadeusz Kondrusiewicz będzie mógł powrócić do kraju. W oczekiwaniu na odpowiedź na odwołanie się od decyzji o nieważności białoruskiego paszportu, metropolita mińsko-mohylewski stara się być jak najbliżej swoich wiernych.
2020-09-14 13:26

Białoruś: abp Kondrusiewicz zaskarżył decyzję o odmowie wjazdu do Ojczyzny

Po otrzymaniu odpowiedzi z Państwowego Komitetu Granicznego Republiki Białoruś metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz wystąpił z odwołaniem do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w stolicy Białorusi informuje portal catholic.by.
2020-09-13 09:23

Abp Paul Gallagher z wizytą na Białorusi

Po tym jak władze państwowe nie wpuściły na teren Białorusi abp Tadeusza Kondrusiewicza, do Mińska przyjechał szef papieskiej dyplomacji abp Paul Gallagher.
2020-09-11 11:05

Mińsk: katolicy odprawią Drogę Krzyżową

Dziś, 11 września na terenie kościoła Świętej Trójcy na Złotej Górce w Mińsku odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej z udziałem wiernych ze wszystkich parafii katolickich stolicy Białorusi – informuje portal catholic.by.
2020-09-04 14:49

Lider białoruskiej opozycji: Nie pozwólcie, żebyśmy w naszej walce pozostali sami! (wywi

"Nie pozwólcie, żebyśmy w naszej walce pozostali sami" - apeluje Aleksander Białacki, lider Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiosna" w Mińsku. W specjalnym wywiadzie dla KAI Białacki mówi m. in. o tym dlaczego Białorusini wyszli na ulice, jaka jest rola młodego pokolenia w protestach, możliwych scenariuszach dalszych wydarzeń, roli Moskwy w tym co się dzieje, postawy Kościołów oraz jak społeczność międzynarodowa powinna pomagać Białorusi.
2020-09-04 11:35

Biskupi europejscy solidarni z abp. T. Kondrusiewiczem (oświadczenie CCEE)

Bliskość i solidarność z metropolitą mińsko-mohylowskim abp. Tadeuszem Kondrusiewiczem, który od kilku dni nie może wrócić na Białoruś z krótkiej wizyty w Polsce, wyraziło Prezydium Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). W oświadczeniu, ogłoszonym 3 września, powtórzono wezwanie papieża Franciszka do "dialogu, odrzucenia przemocy oraz do poszanowania sprawiedliwości i prawa" na Białorusi.
2020-09-02 08:37

Abp Kondrusiewicz liczy na szybki powrót do ojczyzny

Abp Tadeusz Kondrusiewicz prosi o modlitwę w intencji swego szybkiego powrotu do Ojczyzny i pokojowego rozwiązania poważnego kryzysu społecznopolitycznego na Białorusi.
2020-08-29 11:06

Kościoły Białorusi wzywają do pokojowego rozwiąznia konfliktu

Utrzymuje się napięta sytuacja na Białorusi. Represje dotykają również wspólnot chrześcijańskich. Abp Tadeusz Kondrusiewicz przekazał Radiu Watykańskiemu, że milicja zablokowała przedwczoraj wejście do stołecznego kościoła pw. św. Heleny i Szymona, zwanego „Czerwonym”.
2020-08-29 07:30

Abp T. Kondrusiewicz: Od Kościoła w Polsce oczekujemy solidarności i modlitwy (wywiad)

"Od Kościoła w Polsce przede wszystkim oczekujemy solidarności i modlitwy. Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski już zwrócił się z takim apelem do Polaków. Oby jak najwięcej ludzi na niego odpowiedziało i stale pamiętało o Białorusi. Na razie tylko tyle oczekujemy. Na pewno przyszłość wskaże na inne formy pomocy" - powiedział KAI metropolita mińsko-mohylowski abp Tadeusz Kondrusiewicz.
2020-08-27 12:45

Białoruś: abp T. Kondrusiewicz potępił zablokowanie kościoła „Czerwonego” w Mińsku

Zdecydowany sprzeciw wobec bezprawnych działań białoruskiego OMON-u przed stołecznym kościołem św. Szymona i Heleny („Czerwonym”) wyraził 27 sierpnia metropolita mińsko-mohylowski abp Tadeusz Kondrusiewicz.
2020-08-25 08:54

Abp Kondrusiewicz: społeczeństwo białoruskie oczekuje na zmiany

Społeczeństwo białoruskie nie zgadza się z sytuacją, jaka utrzymuje się w kraju. Coraz bardziej zdecydowanie domaga się nowych wyborów. W Mińsku oraz innych miastach odbyły się masowe demonstracje. Coraz więcej osób wychodzi na ulice okazując swoje niezadowolenie.
2020-08-24 09:50

Abp Kondrusiewicz: na Białorusi zaczynają narastać podziały

Na Białorusi trwa kryzys społeczno-polityczny po wyborach prezydenckich. Metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz spotyka się z przedstawicielami władz, aby pomóc w rozwiązaniu konfliktu. Podczas rozmowy z ministrem spraw wewnętrznych Jurijem Karajewem wyraził zaniepokojenie z powodu brutalnych działań organów bezpieczeństwa. Otrzymał zapewnienie, że nie wydano w tej sprawie żadnego rozkazu, a znaczna liczba osób zatrzymanych podczas protestów została już zwolniona.
2020-08-23 09:30

Białoruś: abp T. Kondrusiewicz wzywa do przemiany serc, aby zmienić kraj

Kraj nie zmieni się tak długo, jak długo nie zmieni się ludzkie serce, a Maryja jako Służebnica pokazuje, jak powinna wyglądać prawdziwa władza.
2020-08-22 11:46

Przewodniczący KEP: Wspieram Białoruś wraz z wszystkimi jej pasterzami

– W kontekście napiętej sytuacji na Białorusi powinniśmy zachęcać wszystkich do pokojowego rozwiązania konfliktu – do zaprzestania agresji – do przebaczenia i dialogu a nade wszystko do modlitwy – apeluje abp Stanisław Gądecki, proszony przez KAI o refleksję na temat aktualnych wydarzeń w tym kraju.
2020-08-20 15:08

Ks. Kryża: Pomóżmy Białorusi – włączmy się w codzienny różaniec o 20-tej!

Możemy wesprzeć modlitwą pokojowe przemiany na Białorusi, a także materialnie wspomóc Kościół w tym kraju, który pomaga prześladowanym i ich rodzinom oraz aktywnie towarzyszy procesowi, jaki się tam dokonuje – informuje ks. Leszek Kryża, kierujący Zespołem Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP.
2020-08-19 11:45

Ks. Bardonau z Mińska: od Białorusinów świat może się uczyć poszukiwania dialogu

Na Białorusi żaden sklep nie został obrabowany, żaden samochód zniszczony przez protestujących.
2020-08-19 08:30

Białoruski ksiądz: jesteśmy wdzięczni za waszą modlitwę!

Chrześcijanie Europy modlą się dziś o pokój i pojednanie na Białorusi.
2020-08-18 14:36

Apel "Przystanku Jezus" w sprawie Białorusi: tylko modlitwa może sprawić cud

Od wielu lat PRZYSTANEK JEZUS wspierali swoją obecnością ewangelizatorzy z Białorusi. Dziś proszą nas o modlitewne wsparcie.
2020-08-18 13:15

Kościoły na Białorusi wobec dyktatora i społecznego przebudzenia

Po odejściu Łukaszenki religijna mapa Białorusi nie będzie wyglądać już tak jak poprzednio – pisze Aleksander Sołdatow, prawosławny analityk i dziennikarz, w analizie prezentującej postawę Kościoła prawosławnego oraz katolickiego wobec reżimu Łukaszenki i wydarzeń jakie toczą się dziś na Białorusi.
2020-08-18 11:56

Ukraina: Grekokatolicy modlą się o pokój na Białorusi

O modlitwie w intencji narodu białoruskiego „walczącego o swoje prawa i wolność” zapewnił zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), arcybiskup większy Swiatosław Szewczuk.
2020-08-17 16:50

Abp Kondrusiewicz: po słowach Papieża ludzie mieli łzy w oczach

Papież Franciszek po niedzielnej modlitwie Anioł Pański zabrał głos w sprawie konfliktu na Białorusi wzywając strony do dialogu, a władze i siły bezpieczeństwa do zaprzestania przemocy wobec protestujących po ostatnich wyborach prezydenckich.
2020-08-17 09:54

Papieska modlitwa za Liban i Białoruś oraz ofiary pandemii

Po modlitwie „Anioł Pański” Franciszek nawiązał do dramatycznej sytuacji na świecie. Zapewnił o swej pamięci za Liban i Białoruś oraz za rodziny przeżywające trudności z powodu pandemii koronawirusa.
2020-08-15 09:07

Młodzież białoruska modli się o pokój i oczekuje sprawiedliwości

Utrzymuje się napięta sytuacja na Białorusi.
2020-08-14 15:53

Biskupi Białorusi: Potępiamy każdy akt przemocy popełniony przez brata przeciw bratu!

- My, katoliccy biskupi Białorusi, potępiamy każdy akt przemocy popełniony przez brata przeciwko bratu. Dlatego też jeszcze raz apelujemy do zakończenia niepotrzebnej agresji i rozpoczęcia dialogu dla dobra człowieka i całego naszego społeczeństwa. [dokument]
2020-08-14 14:20

Białoruś: biskupi żądają prawdy oraz podjęcia rozmów

W obliczu poważnego kryzysu politycznego i społecznego, jaki ogarnął Białoruś po ostatnich wyborach prezydenckich, zwierzchnicy różnych Kościołów w tym kraju wzywają wiernych do modlitwy, a zwaśnione strony do podjęcia rozmów i szukania na drodze dialogu rozwiązania spornych kwestii.
2020-08-14 13:25

Młodzież białoruska modli się o pokój i oczekuje sprawiedliwości

Utrzymuje się napięta sytuacja na Białorusi. Rośnie niezadowolenie wobec przemocy ze strony sił bezpieczeństwa i milicji. Biskupi cały czas wzywają do dialogu i porozumienia. Młodzież białoruska zaangażowana w życie Kościoła oczekuje od niego duchowego ukierunkowania na prawdę oraz zachowanie ładu moralnego i sprawiedliwości.
2020-08-13 08:55

Abp Kondrusiewicz wezwał świat do modlitwy o pokój na Białorusi

Potrzeba dialogu, by zapobiec wojnie domowej na Białorusi – mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim abp Tadeusz Kondrusiewicz. Zwierzchnik Kościoła katolickiego w tym kraju wskazuje, że sytuacja jest bardzo niepokojąca, ponieważ po raz pierwszy we współczesnej historii Białorusi brat podniósł rękę na swojego brata.
2020-08-11 23:27

Białoruś: modlitwa o pokojowe rozstrzygnięcie problemów

Do modlitwy różańcowej o pokojowe rozstrzygnięcie problemów na Białorusi wezwał mieszkańców tego kraju abp Tadeusz Kondrusiewicz.
2019-08-12 12:40

Kolonie Caritas: Ponad 1800 dzieci z Białorusi, Ukrainy, Litwy i Gruzji

Kolonie dla dzieci z Kresów Wschodnich odbywają się na terenie całej Polski. Trwają zwykle od 10 do 14 dni, a ich organizatorem jest dwadzieścia Caritas diecezjalnych.
2019-08-02 11:35

Białoruś wspomina pomordowane siostry nazaretanki z Nowogródka

Uroczystości z okazji 76. rocznicy męczeństwa sióstr nazaretanek, które ofiarowały swoje życie, by uratować 120 osób z rąk Niemców, odbyły się w Nowogródku na Białorusi.
2019-07-19 16:56

Luksus na pielgrzymce?

Gościnność, uśmiech i rodzinna atmosfera to określenia, które bardzo często padają z ust pielgrzymów, zmierzających do Ostrej Bramy. Pątnikom zapadają w sercu nie tylko przeżycia duchowe, lecz także wartość spotkania z miejscowymi ludźmi. Luksus w kontekście pielgrzymki to niekoniecznie kategoria odnosząca się do dóbr materialnych, ale czegoś znacznie cenniejszego…
2019-07-15 13:30

Tornister pełen uśmiechów pojedzie na Białoruś

Caritas Archidiecezji Łódzkiej zaprasza do włączenia się do kolejnej edycji akcji charytatywnej pod hasłem „Tornister pełen uśmiechów”.
2019-07-10 09:36

Białoruś: uroczystości odpustowe w narodowym sanktuarium w Budsławiu

W narodowym sanktuarium maryjnym w Budsławiu na Białorusi odbyły się doroczne uroczystości odpustowe. Czczony jest tam cudowny i łaskami słynący obraz Matki Bożej Budsławskiej – Patronki Białorusi. Tegoroczne uroczystości były obchodzone pod hasłem: „Królowo rodzin, módl się za nami!”.
2019-06-30 16:08

Gdy sprawa jest pilna – idziemy do Wilna!?

Wakacyjne miesiące w Kościele katolickim oznaczają pełnię sezonu pielgrzymkowego. Pątnicy z różnych zakątków Polski wyruszają na Jasną Górę. W tym samym czasie również Matka Boża Ostrobramska czeka na swoje dzieci…
2019-06-21 12:50

Bp Florczyk jedzie ze sportowcami na II Igrzyska Olimpijskie Europy do Mińska

Od 21 do 30 czerwca potrwają II Igrzyska Olimpijskie w Mińsku na Białorusi, a polskiej ekipie sportowców towarzyszy bp Marian Florczyk – delegat KEP ds. Duszpasterstwa Sportowców.
2019-05-09 15:27
miniaturka
play

Caritas Polska i Fundacja Energa dla Afryki i Białorusi

Fundacja Energa przekazała 80 tys. zł na wsparcie działań Caritas Polska w Afryce i na Białorusi. Środki wspomogą poszkodowanych przez powodzie w Mozambiku oraz zapewnią wsparcie medyczne potrzebującym w Rwandzie, Madagaskarze i na Białorusi.
2019-04-28 21:18

XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka Białystok – Grodno – Wilno

Pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry już po raz 27. do Ostrej Bramy w Wilnie 16 sierpnia.
2019-04-05 09:00

Usuwanie krzyży na Białorusi

Kościół katolicki i Cerkiew prawosławna na Białorusi wyraziły zaniepokojenie wydarzeniami w Kuropatach, gdzie rozpoczęto demontaż krzyży. Stoi tam około tysiąca krucyfiksów upamiętniających bezimienne ofiary zbrodni NKWD.
2019-02-20 15:00

Caritas Polska: Mówimy stop nierównościom!

Nawiązując do obchodzonego dziś Dnia Sprawiedliwości Społecznej, Caritas Polska przypomina, że na każdym kontynencie walczy z nierównościami społecznymi, wielkimi kontrastami między warunkami życia i dyskryminacją ze względu na płeć i pochodzenie.
2018-12-12 15:45

Katowice: zebrano 4 tony żywności podczas akcji „Polak z sercem”

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży archidiecezji katowickiej przyłączyło się do akcji „Polak z sercem”. Podczas akcji udało się zebrać ponad 4 tony żywności, środków chemicznych oraz gier planszowych.
2018-11-19 13:16

Caritas w służbie ubogim - 8 historii, które chwytają za serce

Ubóstwo ma różne oblicza, wiek i kolor skóry. Caritas Polska wraz z Caritas diecezjalnymi niesie pomoc potrzebującym w Polsce i za granicą. Oto 8 historii, które ukazują przykłady takiej pomocy.
2018-11-19 09:08

Światowy Dzień Ubogich na Białorusi

Liczba potrzebujących na Białorusi stale rośnie. Stąd Kościół aktywnie włącza się w codzienne niesienie pomocy ubogim.
2018-11-08 12:15

Rusza akcja KSM „Polak z sercem”

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, 11 listopada, rozpocznie się akcja charytatywna „Polak z sercem!” wspierająca młodych Polaków na Ukrainie i Białorusi.
2018-10-08 12:42

Kraków: sukces akcji „Kredkobranie”

Sukcesem zakończyła się pierwsza edycja charytatywnej akcji „Kredkobranie”, którą zorganizowała Fundacja „Ignatianum” oraz Stowarzyszenie „Korzenie”.
2018-09-18 14:01

Kraków: akcja „Kredkobranie” dla polskich dzieci na Litwie, Białorusi i Ukrainie

Do końca września można wesprzeć polskich uczniów mieszkających na Litwie, Białorusi i Ukrainie.
2018-08-30 13:38

Caritas: wyprawki szkolne wędrują na Wschód

Akcja "Tornister Pełen Uśmiechów" rozszerza się poza granice Polski. Na przełomie sierpnia i września ponad 600 tornistrów trafi nie tylko do ubogich dzieci w diecezji, ale także na Białorusi i Litwie.
2018-08-08 12:46

Kraków: akcja „Kredkobranie” dla uczniów na Kresach

Już 20 sierpnia z inicjatywy Fundacji „Ignatianum” oraz Stowarzyszenia „Korzenie” w całej Małopolsce rozpocznie się inicjatywa „Kredkobranie”. Akcja ma wesprzeć polskich uczniów mieszkających na Litwie, Białorusi i Ukrainie.
2018-08-08 09:38

Białorusini pielgrzymują do sanktuarium Jezusa Frasobliwego w Rosi

Setki pielgrzymów z kraju i zagranicy przybyły do sanktuarium Pana Jezusa Frasobliwego w Rosi na Białorusi. Wielu z nich na doroczne uroczystości odpustowe przyszło w pieszych pielgrzymkach.
2018-08-03 10:10

„Tornister pełen uśmiechów” dla dzieci na Wschodzie

W wielu polskich diecezjach zbierane są przybory szkolne dla dzieci i młodzieży na Wschodzie.
2018-07-30 18:48

Białoruś: 75. rocznica męczeństwa sióstr nazaretanek z Nowogródka

W Nowogródku na Białorusi obchodzono 75. rocznicę męczeństwa sióstr nazaretanek, które ofiarowały swoje życie, by uratować 120 osób z rąk Niemców.
2018-07-17 08:43

Białoruś: 75-lecie męczeństwa bł. Marianny Biernackiej

W Naumowiczach koło Grodna obchodzono 75. rocznicę męczeństwa bł. Marianny Biernackiej. W lipcu 1943 r. na tamtejszych fortach Niemcy rozstrzelali grupę mieszkańców Grodna i Lipska nad Biebrzą.
2018-07-15 16:39
miniaturka
play

30 dni do wyjścia XXVI Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymki Białystok - Grodno - Wilno

30 dni?Jedni powiedzą, że to dużo, inni wręcz odwrotnie – bardzo mało. Jedno jest pewne! Już za 30 dni (16 sierpnia) będziemy w drodze do Ostrej Bramy.
2018-07-04 10:33

Białoruś: uroczystości maryjne w sanktuarium w Budsławiu

W narodowym sanktuarium maryjnym w Budsławiu na Białorusi odbyły się doroczne uroczystości odpustowe. Czczony jest tam cudowny i łaskami słynący obraz Matki Bożej Budsławskiej – Patronki Białorusi.
2018-05-03 08:25

Białoruś: przedsynodalne spotkanie młodzieży

W Grodnie na Białorusi odbyło się III Ogólnokrajowe Spotkanie Młodzieży Katolickiej.
2018-04-24 11:43
miniaturka
play

Oto jak działa Boże Miłosierdzie

Na co dzień spotykają się z ogromnym cierpieniem, odrzuceniem i samotnością. Siłę czerpią z sakramentów. Pomagają Polakom, którzy pozostali na Wschodzie.
2018-04-16 19:51
miniaturka
play

„Nie zostawcie nas samych tutaj. Pamiętajcie o nas”

15 kwietnia zostały przekazane dary siostrom serafitkom posługującym w Sopoćkinach, które zostaną rozdysponowane wśród Polaków mieszkających w tym małym miasteczku na Białorusi.
2017-12-19 21:09

Solidarni z Polakami na Kresach

Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc przekazała dary Polakom mieszkającym na Białorusi oraz na Ukrainie, które były zbierane na terenie trzech diecezji w sklepach TOPAZ.
2017-11-27 09:14

Białoruś: pierwsze pełne tłumaczenie NT w języku białoruskim

W sobotę, 25 listopada, w Mińsku na Białorusi odbyła się prezentacja pierwszego pełnego tłumaczenia Nowego Testamentu na współczesny język białoruski.
2017-10-31 13:14

Białoruś: spotkanie Kół Żywego Różańca w Kopciówce

„Z różańcem przez życie”. Pod tym hasłem na wzgórzu Nadziei w Kopciówce na Białorusi odbył się 28 października III Diecezjalny Zjazd Kół Żywego Różańca i Wspólnot Maryjnych.
2017-10-02 12:45

Mińsk: Przesłanie zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Episkopatów Europy

Kościół kocha Europę i wierzy w jej przyszłość: Europa jest nie tylko pewną ziemią, ale też pewnym zadaniem duchowym – czytamy w przesłaniu zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Episkopatów Europy.
2017-10-01 08:20

Abp Gądecki: Europa potrzebuje zjednoczenia ducha

Na zaproszenie abpa Tadeusza Kondrusiewicza, metropolity mińsko-mochylewskiego, w stolicy Białorusi, Mińsku, trwają obrady Zgromadzenia Plenarnego Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE).
2017-09-29 10:50

Mińsk: sesja plenarna Rady Konferencji Biskupich Europy

W ramach odbywającej się w Mińsku sesji plenarnej Rady Konferencji Biskupich Europy, 28 września biskupi spotkali się z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką.
2017-09-29 08:36

Przedstawiciele episkopatów Europy w Mińsku, przesłanie Papieża

W Mińsku 28 września rozpoczęło się zgromadzenie plenarne Rad Konferencji Biskupów Europy (CCEE). Przesłanie do uczestników sesji skierował Papież Franciszek.
2017-07-18 08:14

Białoruś: upamiętnienie rozstrzelanych z Grodna i Lipska

W Naumowiczach koło Grodna obchodzono kolejną rocznicę tragicznych wydarzeń sprzed 74 lat. W 1943 r. na tamtejszych fortach Niemcy rozstrzelali grupę mieszkańców Grodna i Lipska nad Biebrzą.
2017-07-11 09:54

Białoruś: uroczystości maryjne w Trokielach

W diecezji grodzieńskiej na Białorusi, w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Trokielach, odbyły się uroczystości odpustowe.
2017-07-04 12:13

Białoruś: uroczystości odpustowe w narodowym sanktuarium

W narodowym sanktuarium maryjnym w Budsławiu odbyły się doroczne uroczystości odpustowe. Czczony jest tam cudowny obraz Matki Bożej Budsławskiej, Patronki Białorusi.
2017-05-25 09:47

Abp Kondrusiewicz: dzięki Fatimie przeżywamy narodowe rekolekcje

Kościół katolicki na Białorusi przeżywa swe narodowe rekolekcje z Matką Bożą Fatimską. W stulecie objawień po wszystkich parafiach peregrynuje figura Maryi.
2017-05-19 11:40

Bp Wielikosielec: budujemy kościół w drugim największym mieście na Białorusi

Homel, to drugie największe miasto na Białorusi. W Mińsku mieszka ok. 2 mln mieszkańców, w Homlu ponad pół miliona.
2017-01-30 12:34

Abp Kondrusiewicz: Kościół na Białorusi stanął na własnych nogach [WYWIAD]

Abp Kondrusiewicz zapewnia, że po 25 latach od chwili uzyskania wolności Kościół na Białorusi stanął na własnych nogach, ale wciąż potrzebuje jeszcze pomocy". "Na pewno bez wsparcia z Polski i innych krajów nie byłoby tak jak jest" - informuje.
2017-01-25 08:00

Biskupi Białorusi dziękują dobroczyńcom swego Kościoła

W Warszawie odbyło się spotkanie katolickich biskupów Białorusi z dobroczyńcami Kościoła w tym kraju.
2017-01-02 15:33

Białoruś: abp T. Kondrusiewicz krytykuje władze za zaniżanie liczby aktywnych katolików

Zaniepokojenie z powodu zaniżania przez władze liczby wiernych, którzy uczestniczyli w obrzędach Bożego Narodzenia i Wielkiego Tygodnia, wyraził metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz.
2016-12-05 15:48

Białoruś: marszałek Senatu RP spotkał się z abp. Kondrusiewiczem

O sytuacji Kościoła katolickiego na Białorusi wczesnym rankiem marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski oraz towarzyszący mu senatorowie rozmawiali z arcybiskupem mińsko-mohylewskim Tadeuszem Kondrusiewiczem.
2016-11-14 17:31

Białoruś: spotkanie rodzin diecezji grodzieńskiej

Diecezjalnym Spotkaniem Rodzin zakończył się Jubileuszowy Rok Miłosierdzia w diecezji grodzieńskiej na Białorusi.
2016-11-01 20:07

Białoruś: spotkanie Kół Żywego Różańca w Kopciówce

W sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej Cierpliwie Słuchającej na Białorusi odbył się II Diecezjalny Zjazd Kół Żywego Różańca i Wspólnot Maryjnych.