Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-25 09:47
AC / Radio Watykańskie

Abp Kondrusiewicz: dzięki Fatimie przeżywamy narodowe rekolekcje

Kościół katolicki na Białorusi przeżywa swe narodowe rekolekcje z Matką Bożą Fatimską. W stulecie objawień po wszystkich parafiach peregrynuje figura Maryi.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak, licencja: CC BY

Jak zapewnia arcybiskup Mińska, wszędzie widać duże poruszenie. Białorusini zdają sobie sprawę, że mają szczególne miejsce w Sercu Niepokalanej. Przed stu laty kraj ten należał bowiem do Rosji, o której wspominała Maryja w swych objawieniach w Fatimie. Teraz ludzie przypominają sobie Jej przesłanie i dostrzegają jego aktualność – mówi abp Tadeusz Kondrusiewicz.

„To już nie pierwsza peregrynacja. Bardzo dobrze pamiętam 1996, 1997 rok, kiedy wzięliśmy z Polski figurę i przenieśliśmy ją na Plac Czerwony. W Petersburgu poszliśmy do krążownika „Aurora”, z którego wystrzelono na znak, aby rozpocząć rewolucję bolszewicką. Widać było, że na te nabożeństwa przychodziło także wiele osób prawosławnych. I naprawdę na ustach wszystkich to było. W ubiegłym roku, na początku października razem z pielgrzymami pojechałem do Fatimy, nabyliśmy figurę Matki Bożej i tam w kaplicy objawień została ona poświęcona, aby mieć łączność z tym miejscem. Została przywieziona do Mińska i ta figura peregrynuje po wszystkich naszych parafiach. Widać bardzo wyraźnie, jak ludzie to przyjmują i przeżywają. Kult Matki Bożej Fatimskiej był zawsze dobrze znany na Białorusi, a teraz widać, że jeszcze się wzmacnia. Wszędzie bardzo dużo ludzi. Staje się to takimi narodowymi rekolekcjami i z tego bardzo się cieszymy” – powiedział abp Kondrusiewicz.

Abp Kondrusiewicz wspomina, że rozwojem chrześcijaństwa w Rosji i wszystkich krajach byłego Związku Radzieckiego zawsze interesowała się Siostra Łucja. Podczas jednego ze spotkań przekazała mu figurkę Matki Bożej Fatimskiej dla ówczesnego patriarchy moskiewskiego Aleksego, który zawszą trzymał ją u siebie.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-24 18:46:06
miniaturka

Bp Miziński: Episkopat Włoch obraduje o młodzieży

Spotkanie włoskiego Episkopatu poświęcone jest problemom młodych w perspektywie zbliżającego się Synodu Biskupów - powiedział KAI bp Artur Miziński, delegat polskiego Episkopatu na trwającym w Rzymie zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Włoch.
2017-05-25 08:21:25
miniaturka

Ks. Gucwa: w RŚA wojna wcale się nie skończyła

Czasowa poprawa sytuacji w Republice Środkowoafrykańskiej uśpiła uwagę świata, stąd tak ważny był apel Franciszka przypominający, że w tym kraju wciąż trwa wojna, a pokój pozostaje odległym marzeniem.
2017-05-25 08:48:56
miniaturka

Filipiny: islamiści porwali księdza i 15 wiernych

Terroryści związani z tzw. Państwem Islamskim uprowadzili na Filipinach księdza i piętnastu wiernych, a wśród nich także siostry zakonne.
2017-05-25 10:16:10
miniaturka

Bp Ryś: deficyt powołań powinien być dla nas mobilizacją

To, że ubywa powołań, powinno być dla nas mobilizacją, żeby się modlić o nie dla Kościoła w całej Europie. To jest też wezwanie do ewangelizacji, bo powołania są tam, gdzie jest przeżywana wiara – zwłaszcza w rodzinach i we wspólnotach – mówił bp Grzegorz Ryś w środę wieczorem w Krakowie podczas spotkania.
2017-05-25 10:50:13
miniaturka

Siedemnastu diakonów przyjmie w sobotę święcenia kapłańskie w Archikatedrze Warszawskiej

Sakramentu święceń udzieli kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Przedstawiamy sylwetki przyszłych neoprezbiterów.
2017-05-25 11:09:19
miniaturka

Nowo odnaleziony żywot św. Franciszka z Asyżu dostępny po polsku!

Instytut Studiów Franciszkańskich zaprasza 10 czerwca 2017 r. (sobota) na prezentację książki Tomasza z Celano „Żywot naszego ojca, błogosławionego Franciszka”. Gościem spotkania będzie o. Aleksander Horowski OFMCap z Rzymu, który przełożył dzieło z łaciny na język polski.