Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-19 09:08
AC / Ks. Jerzy Martinowicz

Światowy Dzień Ubogich na Białorusi

Liczba potrzebujących na Białorusi stale rośnie. Stąd Kościół aktywnie włącza się w codzienne niesienie pomocy ubogim.

Autor/źródło: Pixabay, SookyungAn, licencja: CC0

Szczególny wymiar mają też obchody II Światowego Dnia Ubogich. W wielu parafiach zostały przygotowane inicjatywy modlitewne oraz spotkania i wydarzenia mające na celu zwrócenie uwagi na osoby ubogie i bezdomne oraz okazanie im konkretnej pomocy.

Katolicka organizacja charytatywna Caritas, która działa w każdej diecezji, przeprowadziła szereg akcji, okazując pomoc ludziom mieszkającym w schroniskach dla bezdomnych, rodzinom wielodzietnym, a także ludziom dotkniętym biedą. Trzeba zaznaczyć, że nie jest to jednorazowy odruch solidarności. Caritas przez cały rok prowadzi programy stałej pomocy potrzebującym, wzmacniając poczucie braterstwa ponad różnicami społecznymi. Jest to m.in. jadłodajnia dla ubogich w Grodnie, która codziennie wydaje obiad dla stu osób bezdomnych i będących w trudnej sytuacji materialnej. Kościół katolicki na Białorusi stara się regularnie wychodzić naprzeciw opuszczonym, ofiarnie niosąc im pomoc i opiekę, a także okazując gesty otuchy i wsparcia.

Oficjalne statystyki potwierdzają wzrost liczby Białorusinów żyjących poniżej minimum egzystencji. Według danych Biełstatu, państwowego urzędu statystycznego, na Białorusi blisko 6 proc. dorosłych obywateli żyje poza oficjalną granicą biedy. Palącym problemem, który jest szczególnie widoczny na terenach wiejskich, jest samotność ludzi starszych.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-11-18 18:08:37
miniaturka

Artysta Jacek Hajnos OP i RTCK wspólnie na rzecz Fundacji Anny Dymnej "Mimo wszystko"

Artysta-grafik Jacek Hajnos OP i wydawnictwo RTCK zapraszają na wernisaż wystawy pt. “Everyman - Hiob” w najbliższą sobotę (24 listopada) do Krakowa.
2018-11-19 08:06:38
miniaturka

Japonia: zbiórka pomocy dla potrzebujących

Światowy Dzień Ubogich w Tokio to przede wszystkim dzień zbiórki pieniędzy i darów dla potrzebujących.
2018-11-19 08:35:49
miniaturka

Ogólnokrajowa kolekta w USA na zwalczanie ubóstwa

W Stanach Zjednoczonych odbyła się ogólnokrajowa kolekta na rzecz zwalczania ubóstwa, ale to tylko jeden ze sposobów celebrowania Światowego Dnia Ubogich.
2018-11-19 09:32:04
miniaturka

Papież podarował Brazylijczykom figurę bezdomnego Jezusa

W Brazylii rośnie liczba ludzi bezdomnych i ludzi żyjących w skrajnej nędzy. To bezpośredni skutek kryzysu gospodarczego, w jakim znajduje się ten największy kraj Ameryki Łacińskiej.
2018-11-19 10:09:50
miniaturka

Ukraina: wojna i rozwarstwienie społeczne generują ubóstwo

Światowy Dzień Ubogich obchodzony był na Ukrainie przede wszystkim w duchu solidarności z osobami doświadczonymi przez dramat wojny, oraz wykluczonymi ze względu na nierówności społeczne.
2018-11-19 10:30:45
miniaturka

Biskupi będą obradowali na Jasnej Górze, rozpoczną także doroczne rekolekcje

Ochrona dzieci i młodzieży przed nadużyciami, ogólnopolskie inicjatywy duszpasterskie oraz bieżące kwestie dotyczące Kościoła – to główne tematy 381. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.