Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-27 09:16
mk / PAP

Usnarz Górny: sytuacja imigrantów bez zmian, rosną miasteczka namiotowe

Służby mundurowe – SG, wojsko i policja – które pilnują granicy z Białorusią na wysokości wsi Usnarz Górny i zabezpieczają miejsce, gdzie po białoruskiej stronie od kilkunastu dni koczują imigranci, utworzyły swoje miasteczko namiotowe, które częściowo zasłania teren, gdzie jest grupa cudzoziemców.

Autor/źródło: PAP

Są tam dwa duże namioty policyjne, stanęły też przenośne toalety – wszystko tuż przy pasie granicznym, więc w odległości kilkuset metrów od miejsca, gdzie są dziennikarze i wolontariusze organizacji, które działają na rzecz uchodźców.

Zza samochodów i namiotów nie widać, ilu funkcjonariuszy SG i żołnierzy jest na jednej zmianie i czy w ogóle takie zmiany mają miejsce. Widać za to ruch wśród policjantów, bo to oni zabezpieczają wejście na łąkę, za którą jest teren z samochodami służb i pasem granicznym. Policjanci stoją nieruchomo za taśmą odgradzającą ten teren; ustawieni są co kilka-kilkanaście metrów, zmieniają się co godzinę-półtorej. Po skończonej całej zmianie są odwożeni samochodami terenowymi policji do Usnarza Górnego, stamtąd odjeżdżają większymi pojazdami.

Namiotów imigrantów nie widać, trudno też policzyć, ile ich jest obecnie. Kiedy w czwartek przed południem samochody polskich służb nie odgrodziły tego miejsca od widoku ze strony Usnarza Górnego, było widać trzy nieduże namioty.

Około dziesięciu namiotów różnej wielkości rozbili wolontariusze, głównie osoby działające lub współpracujące z fundacją Ocalenie. W czwartek, gdy przez kilka godzin padał deszcz i było niecałe 15 stopni Celsjusza, było tam dość cicho i spokojnie. Głośniej robiło się wtedy, gdy tłumaczki kontaktowały się z imigrantami przez megafon; rano rozmawiały z nimi o stanie zdrowia i jedzeniu, po południu sprawdzały dane personalne. Nie było zbyt wielu osób postronnych, być może zdecydowała o tym pogoda.

Grupa imigrantów koczuje na wysokości Usnarza Górnego od kilkunastu dni. Jest na terytorium Białorusi, polska SG nie pozwala im wejść do naszego kraju, a służby białoruskie uniemożliwiają wycofanie się.

Polska Straż Graniczna mówi o grupie 24 osób lub nieco większej, fundacja Ocalenie – w oparciu o komunikację z tą grupą – o 32 osobach.

Polska uważa, że odpowiedzialność za sytuację imigrantów ponosi Białoruś. Polski rząd proponował władzom tego kraju wysłanie pomocy humanitarnej z myślą o imigrantach, ale otrzymał odpowiedź odmowną.

Polskie służby mundurowe pilnujące grupy nie zezwalają na przekazanie jej pomocy bezpośrednio z polskiej strony, np. przez wolontariuszy Ocalenia. W czwartek taką odpowiedź odmowną dostali też duchowni, którzy przywieźli do Usnarza Górnego leki, wodę i suchy prowiant. Jak mówili, od dowodzącego, z którym rozmawiali na miejscu usłyszeli, że takie są rozkazy.(PAP)

Autor: Robert Fiłończuk

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-26 12:06:30
miniaturka

Kolejne książki dla dzieci próbują przekonywać, że aborcja jest w porządku

Aktywiści proaborcyjni chcą wmówić dzieciom, że aborcja jest czymś normalnym – że to nie zabicie nienarodzonego dziecka, ale konsekwencja ciąży tak samo naturalna jak poród. Przekonują o tym kolejne książki skierowane właśnie do najmłodszych.
2021-08-26 12:51:57
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Nasze życie jest oczekiwaniem na spotkanie z panem młodym i na udział w jego weselnej radości. Żeby to nastąpiło, potrzebujemy lampy i światła, które oświeci naszą drogę. Ale lampa, żeby dawała światło, potrzebuje oliwy. Tą oliwą są nasze dobre uczynki, które spełniamy każdego dnia.
2021-08-26 15:07:21
miniaturka

Jak wyglądał proces beatyfikacyjny kard. Stefana Wyszyńskiego?

Proces Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego trwał 30 lat. Rozpoczął się w 1989 r., czyli 8 lat po jego śmierci, a zakończył w 2019 r. W styczniu 2019 roku komisja lekarzy w watykańskiej kongregacji zatwierdziła dokumentację dotyczącą cudu.
2021-08-27 09:29:01
miniaturka

Ostatni wakacyjny weekend. Jak zadbać o bezpieczeństwo na drodze?

Każda osoba ruszająca w podróż chce bezpiecznie dotrzeć do miejsca docelowego. To, czy się to uda, zależy od wszystkich użytkowników dróg, a przede wszystkim od kierowców – przypomina przed ostatnim wakacyjnym weekendem GDDKiA. Apeluje przy tym o przestrzeganie kilka istotnych podczas jazdy zasad.
2021-08-27 09:38:58
miniaturka

„Dostałam glejt z niebios”. Jak kard. Wyszyński pomógł Izabeli Trojanowskiej?

Izabela Trojanowska opowiedziała, że ważną rolę w jej karierze odegrał kard. Stefan Wyszyński. Dzięki niemu jej tata zgodził się rozwój muzyczny córki i zaakceptował drogę artystyczną. „Dostałam glejt z niebios. Można powiedzieć, że w pewnym stopniu kard. Wyszyński pomógł mi w karierze” – powiedziała artystka.
2021-08-27 09:51:36
miniaturka

Raport: prawie 41 proc. Polaków zamierza ograniczyć wydatki na bieżące zakupy

Prawie 41 proc. Polaków zamierza ograniczyć w III kw. br. wydatki na bieżące zakupy – wynika z raportu pt. „Nastroje konsumenckie Polaków 2021”. Część respondentów (29 proc.) zmniejszy swoje wydatki o 5-10 proc., co piąty o 10-15 proc., na cięcia 15-20 proc. wskazało 22,6 proc. badanych.