Strona główna
opoka.org.pl
2020-08-18 11:56
MG / ts, st / Kijów, KAI

Ukraina: Grekokatolicy modlą się o pokój na Białorusi

O modlitwie w intencji narodu białoruskiego „walczącego o swoje prawa i wolność” zapewnił zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), arcybiskup większy Swiatosław Szewczuk.

Autor/źródło: Maciej Górnicki, licencja: CC0

Skierował on list na ręce przewodniczącego Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi, abp. Tadeusza Kondrusiewicza oraz zwierzchnika białoruskich grekokatolików (obrządku bizantyjsko-białoruskiego), archimandryty Jana Sergiusza Gajka MIC.


Abp Szewczuk wyraził nadzieję na położenie kresu aktom przemocy na Białorusi i ochronę przed siłami zewnętrznymi, przy jednoczesnym zachowaniu jedności i integralności terytorialnej kraju. Zapewnił o swojej solidarności, a jednocześnie wezwał wiernych swego Kościoła do codziennej modlitwy o godz. 21.00 w intencji pokoju na Białorusi. Podkreślił swe przekonanie, że “Bóg, jedyny Pan dziejów będzie niewidzialnie obecny na ulicach i placach Białorusi, by zapewnić swą bliskość i zbawienie cierpiącemu ludowi”. Zaznaczył, że modli się, aby Białoruś została ocalona od interwencji obcych i wrogich sił, o zachowanie jedności narodu białoruskiego a także niepodległość i integralność terytorialną tego państwa.


Zwracając się wprost do grekokatolików abp Szewczuk zachęcił ich do żarliwej modlitwy o położenie kresu przemocy wobec niewinnych osób, przywrócenie ładu społecznego, a także porozumienie narodowe oraz o pokój i zachowanie jedności i integralności państwa białoruskiego.

ts, st / Kijów

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2020-08-18 06:43:39
miniaturka

Do prawdziwego pokoju w Kolumbii wciąż jest bardzo daleko

W szeregach dawnych partyzantów kolumbijskich ścierają się wciąż zwolennicy i przeciwnicy zakończenia walk i ugody z władzą.
2020-08-18 06:47:41
miniaturka

Anglia: niepokojący ton debaty o uchodźcach

Brytyjskie media rozgrzewa temat uchodźców, którzy mimo pandemii koronawirusa nieustannie próbują przekroczać kanał La Manche.
2020-08-18 07:59:42
miniaturka

Nuncjusz solidarny z biskupami Zimbabwe

Władze Zimbabwe ostro zaatakowały miejscowy episkopat po tym, jak w liście pasterskim biskupi skrytykowali siłowe tłumienie protestów społecznych, które przetoczyły się przez ten afrykański kraj oraz nieudolność państwa w walce z kryzysem gospodarczym i sanitarnym.
2020-08-18 10:00:32
miniaturka

Złożono pierwsze 3,5 tys. podpisów pod projektem "Tak dla rodziny, nie dla gender"

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla rodziny, nie dla gender” złożył dziś u Marszałek Sejmu pierwsze podpisy zebrane pod swoim projektem.
2020-08-18 10:24:39
miniaturka

Kościoły na Białorusi wobec dyktatora i społecznego przebudzenia

Po odejściu Łukaszenki religijna mapa Białorusi nie będzie wyglądać już tak jak poprzednio – pisze Aleksander Sołdatow, prawosławny analityk i dziennikarz, w analizie prezentującej postawę Kościoła prawosławnego oraz katolickiego wobec reżimu Łukaszenki i wydarzeń jakie toczą się dziś na Białorusi.
2020-08-18 10:44:58
miniaturka

Apel "Przystanku Jezus" w sprawie Białorusi: tylko modlitwa może sprawić cud

Od wielu lat PRZYSTANEK JEZUS wspierali swoją obecnością ewangelizatorzy z Białorusi. Dziś proszą nas o modlitewne wsparcie.