Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-30 13:38
S. Zielińska / KAI

Caritas: wyprawki szkolne wędrują na Wschód

Akcja "Tornister Pełen Uśmiechów" rozszerza się poza granice Polski. Na przełomie sierpnia i września ponad 600 tornistrów trafi nie tylko do ubogich dzieci w diecezji, ale także na Białorusi i Litwie.

Autor/źródło: Caritas Polska

- Kiedy nam, w Polsce, jest coraz lepiej, to szukamy tych, którzy mają polskie korzenie, a wciąż przerastają ich takie potrzeby, jak zaopatrzenie dzieci w wyprawkę szkolną - wyjaśnia ks. Tomasz Roda, dyrektor diecezjalnej Caritas.

W tym roku Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej przygotowała o połowę mniej tornistrów niż w roku ubiegłym. Składa się na to sytuacja finansowa rodzin, które lepiej sobie radzą z zaopatrzeniem dzieci w asortyment uczniowski m.in. dzięki programowi 500+, a także nowemu programowi rządowemu Wyprawka 300+.

Mimo wszystko programy te nie pokrywają w pełni kosztów, które w roku szkolnym ponoszą rodzice uczniów. Wciąż są takie domy, gdzie potrzebne jest dodatkowe wsparcie. Właśnie o nich pamięta Caritas. - Zauważają to nasi wolontariusze, którzy mają dobre rozeznanie w swoich środowiskach i którzy są blisko rodzin, borykających się nie tylko z biedą, ale i chorobami czy innymi poważnymi problemami, a czasem po prostu z niezaradnością - wyjaśnia ks. Tomasz Roda, dyrektor CDKK. - Poza tym trzeba pamiętać, że pomoc socjalna nie działa jak czarodziejska różdżka. Problemy finansowe rodzin nie znikną od razu, potrzeba na to jeszcze lat. To będzie długi proces zanim polska rodzina, zwłaszcza wielodzietna, stanie pewnie na nogi.

Caritas przekazała swoim wolontariuszom w parafiach 550 plecaków, oni zaś zachęcali parafian do zakupu wskazanych produktów. Poza tym wiele Parafialnych Zespołów Caritas z własnych środków przygotowało dodatkowe wyprawki uczniowskie. W tych dniach wypełnione tornistry trafiają do dzieci, a z początkiem września zostaną poświęcone w kościołach podczas uroczystości inaugurujących nowy rok szkolny.

W ramach tegorocznego "Tornistra" ponad 80 plecaków przygotowali nasi diecezjanie dla rodaków z Polonii. - Kiedy nam, w Polsce, jest coraz lepiej, to szukamy tych, którzy mają polskie korzenie, a wciąż przerastają ich takie potrzeby, jak zaopatrzenie dzieci w wyprawkę szkolną. Dzielimy się z nimi tym, co mamy - wyjaśnia ks. Roda.

30 tornistrów trafi do uczniów polskiej szkoły w Pikieliszkach pod Wilnem. - Te wyprawki szkolne przygotowali harcerze, młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz rodziny szensztackie - powiedziała Paulina Kaźmierczak z centrali Caritas. - 2 września tornistry dotrą do odbiorców. Zawieziemy je jadąc z pielgrzymką do Wilna, w którą udajemy się jako pracownicy Caritas.

- Jedziemy po to, by nawiązać współpracę, ponieważ nie traktujemy tego jako jednorazowej akcji, ale patrzymy na to w szerszej perspektywie niesienia pomocy ludziom na Wschodzie - dodaje dyrektor.

Partnerem Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej w tej długofalowej misji będzie Caritas diecezji Padeborn w Niemczech, która zadeklarowała się, że razem z naszą diecezją zrealizuje grudniową akcję charytatywną "Pusta choinka".

Ponadto w czerwcu 50 tornistrów trafiło do dzieci na Białorusi. Część otrzymały niektóre dzieci z Grodna, które gościły na kolonii w ośrodku Caritas w Kołobrzegu. Pozostałą część zawiozły swoim ubogim kolegom z parafii.

km / Koszalin

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-30 12:19:07
miniaturka

Kraków: „Ewangelizacja na Barce” o prawdziwym celu zbawienia

W środę wieczorem odbyła się kolejna „Ewangelizacja na Barce”. Kapitanem kolejnego rejsu ewangelizacyjnego po wodach Wisły był Karol Sobczyk, lider krakowskiej wspólnoty „Głos na Pustyni".
2018-08-30 12:46:42
miniaturka

Pogrzeb śp. abp. Szczepana Wesołego

Pogrzeb śp. abp. Szczepana Wesołego odbędzie się w poniedziałek 10 września 2018 r. o godz. 11:00 w katowickiej katedrze. Uroczystościom pogrzebowym będzie przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.
2018-08-30 13:12:23
miniaturka

Gdańsk: dziś kard. Marx z wykładem o etyce Solidarności

„Solidarność – pojęcie kluczowe dla przyszłości Europy i świata” – to tytuł wykładu, który w ramach cyklu "Etyka Solidarności. Refleksja w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych" wygłosi w Gdańsku kard. prof. Reinhard Marx.
2018-08-30 14:19:38
miniaturka

Transmisja na żywo z licheńskiej bazyliki

Od soboty, 25 sierpnia, wierni mogą korzystać z nowego narzędzia dostępnego na stronie licheńskiego sanktuarium.
2018-08-30 15:02:39
miniaturka

Mężczyźni Świętego Józefa w Kaliszu - u św. Józefa

Budując sieć mężczyzn, która idzie razem, wspiera się, wyznacza wspólne kierunki i działania - nie zrobimy tego bez wspólnych spotkań. Dlatego właśnie chcemy się spotkać w gronie grup Mężczyzn Świętego Józefa 8 września w Kaliszu.
2018-08-30 15:27:29
miniaturka

Bp Lechowicz wśród brazylijskiej Polonii

Bp Wiesław Lechowicz odwiedza po raz pierwszy wspólnoty polonijne w dalekiej Brazylii. Przybył do tego kraju również po to, aby uczestniczyć w obchodach 60-lecia obecności Towarzystwa Chrystusowego w Ameryce Południowej.