Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-26 09:23
JR / PAP

Ruszyła budowa 2,5-metrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Białorusią

Rozpoczęła się budowa ogrodzenia o wysokości 2,5 metra na granicy z Białorusią w województwie podlaskim. W środę do wieczora żołnierze pracowali np. w okolicach wsi Nomiki, ogrodzenie miało tam już kilkaset metrów długości, choć jeszcze nie docelową wysokość.

Autor/źródło: PAP

W tym miejscu granicy polsko-białoruskiej stały już wysokie słupy, rozciągany był drut kolczasty. Pracowało przy tym kilkanaście osób, teren zabezpieczało wojsko, które nie pozwalało dziennikarzom i fotoreporterom wejść na drogę graniczną.

Na odcinku granicy niedaleko sąsiedniej wsi Wojnowce przy użyciu ciężkiego sprzętu rozładowywane były w środę stalowe słupy, które będą stanowiły oparcie konstrukcji tworzonej z drutu kolczastego. Według zapowiedzi szefa MON Mariusza Błaszczaka, ogrodzenie stanowić będą dwa zwoje układane jeden nad drugim i łączone w taki sposób, by takie ogrodzenie uzyskało docelową wysokość 2,5 metra.

To pomysł z granicy węgiersko-serbskiej, spełniający tam od kilku lat swoje zadanie.

Premier Mateusz Morawiecki mówił w miniony wtorek w Kuźnicy, gdzie wizytował inny odcinek tzw. zielonej granicy polsko-białoruskiej, że prace potrwają kilka, do kilkunastu tygodni. Najpierw zabezpieczane będą odcinki granicy najłatwiejsze do przejścia przez grupy nielegalnych imigrantów, łącznie ok. 180-190 km. Potem podobnie zabezpieczony ma być także odcinek bardziej na południe, który znajduje się wzdłuż rzeki Bug.

Na dużej części granicy Polski z Białorusią w Podlaskiem jest już ogrodzenie z drutu kolczastego sięgające ok. 1,5 metra. Widać je np. w okolicy wsi Usnarz Górny, za którą od kilkunastu dni po białoruskiej stronie koczuje grupa cudzoziemców.

W niektórych miejscach takie zabezpieczenia łączą się z naturalnymi przeszkodami. Tak jest np. w Minkowcach, gdzie granica przebiega skrajem wsi; za stodołami widać słupki graniczne obu krajów, a drogę graniczną i rozciągnięte wzdłuż niej zabezpieczenie z drutu kolczastego oddziela od zabudowań podmokły, niedostępny teren.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-25 15:08:42
miniaturka

Przeor Jasnej Góry: wrażliwość i czułość Maryi mogą obudzić z religijnego uśpienia

Wspólnie dziękujmy za obecność Maryi w dziejach naszego narodu i przyzywajmy Jej wstawiennictwa dzisiaj, by wyrwała nas z uśpienia religijnego i obudziła w nas wrażliwość na drugiego człowieka – zachęca przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski.
2021-08-25 15:56:23
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Napełnianie stągwi wodą może być symbolem prozy życia. Tysiące tych zwykłych czynności, nudnych, podobnych, rutynowych. Czy ta woda przemieni się w wino? My naprawdę czasem nie wiemy, po co coś się dzieje, po co ten wysiłek, trud, zmaganie. Wydaje się, że sporo z tych spraw nie ma sensu. A jednak.
2021-08-26 09:12:57
miniaturka

Kult Matki Bożej Częstochowskiej – historia i znaczenie

W czwartek 26 sierpnia przypada uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Wizerunek Czarnej Madonny z Jasnej Góry na trwałe związał się z dziejami naszego narodu. Jednak kult Matki Bożej Częstochowskiej jest znacznie szerszy i obejmuje wiele krajów europejskich, a dzięki polskim emigrantom stał się żywy w Ameryce.
2021-08-26 09:27:29
miniaturka

Pogorszenie wzroku u dzieci. Warto temu zaradzić jeszcze przed pierwszym dzwonkiem

Druga połowa sierpnia to dla wielu dzieci i rodziców czas przygotowań do nowego roku szkolnego. Warto pamiętać, że podręczniki i przybory nie wystarczą do sprawnej nauki. Zadbać trzeba również o dobry wzrok, zwłaszcza że w ciągu minionego roku co trzecie dziecko skarżyło się na pogorszenie widzenia.
2021-08-26 09:39:38
miniaturka

Czy chrzest jest najważniejszym sakramentem? Wyjaśnia abp Fulton Sheen

Czy chrzest święty jest dla chrześcijanina najważniejszym sakramentem? Na czym polega niezwykła łaska, którą dzięki niemu otrzymuje człowiek? Przeczytaj fragment książki „Sakramenty” abp. Fultona Sheena, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Esprit.
2021-08-26 09:41:58
miniaturka

Prześladowania religijne czy ludobójstwo?

W 1936 roku w Hiszpanii mordowano 70 duchownych dziennie – przypomina „La Razón”. W książce „El silencio de las campanas” (Cisza dzwonów) hiszpański historyk Jordí Albertí zauważa, że o prześladowaniach religijnych w Katalonii często wspomina się jako o spontanicznych i niekontrolowanych wybuchach.