Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-14 17:31
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Białoruś: spotkanie rodzin diecezji grodzieńskiej

Diecezjalnym Spotkaniem Rodzin zakończył się Jubileuszowy Rok Miłosierdzia w diecezji grodzieńskiej na Białorusi.

Autor/źródło: Pixabay

Do parafii Świętej Rodziny w Lidzie przybyli na spotkanie małżonkowie wraz z dziećmi, aby wspólnie dziękować Stwórcy za dar, jakim jest rodzina.

Tegoroczne spotkanie rodzin diecezji grodzieńskiej odbyło się pod hasłem: „Rodzina szkołą miłosiernych postaw”. Podczas spotkania wielokrotnie podkreślano, że rodzina to pierwsza szkoła miłosierdzia, w której człowiek uczy się praktykować uczynki miłosierne względem ciała i duszy, a postawa ojca i matki jest wzorem postępowania dla dorastających dzieci.

Wzruszającym momentem był czas świadectw, kiedy małżonkowie dzielili się głównie doświadczeniem radości życia w związku sakramentalnym zgodnym z nauczaniem Kościoła oraz tym, jak realizują swoje powołanie, by być ojcem i matką.

W świadectwach małżonkowie mocno akcentowali potrzebę praktykowania codziennej i wspólnej modlitwy, która jest fundamentem każdej rodziny. Po drugie – częste sięganie po lekturę Pisma Świętego, które pomaga w rozwiązaniu małżeńskich kryzysów. A po trzecie – prowadzenie dialogu, który jest zawsze podstawą zdrowych relacji.

Uroczystej Mszy w intencji rodzin diecezji przewodniczył ordynariusz grodzieński. Bp Aleksander Kaszkiewicz zaznaczył, że małżonkowie ślubując przed Bogiem miłość, wierność i uczciwość małżeńską stają się dla siebie nawzajem darem na całe życie.

„W prawdziwej rodzinie nie powinno być miejsca na egoizm, bo żyje się nie dla siebie, ale dla swego współmałżonka” – dodał hierarcha. Zaznaczył ponadto, że w rodzinie dziecko uczy się wiary i tradycji, miłości Boga i bliźniego, przyswaja zdrowe zasady moralne i wypracowuje cnoty, które będą jego bogactwem duchowym przez całe życie.

Biskup grodzieński dodał, że najlepszą gwarancją skuteczności wychowania w rodzinie jest zawsze autorytet rodziców, którego nic nie jest w stanie zastąpić, oraz ich osobisty przykład i świadectwo dawane na co dzień.

Podczas Eucharystii odnowiono przyrzeczenia małżeńskie i każda rodzina otrzymała pasterskie błogosławieństwo.


ks. J. Martinowicz, Białoruś /rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-14 15:29:27
miniaturka

Konferencja prasowa „Dzień dobry, czy wszyscy żyją?”

15 listopada odbędzie konferencja prasowa rozpoczynającą projekt Caritas Polska i Warszawskiej Straży Miejskiej „Dzień dobry, czy wszyscy żyją?”, przeznaczony dla osób bezdomnych przebywających na terenie Warszawy poza ośrodkami pomocy.
2016-11-14 16:14:22
miniaturka

Warsztat "Być bogatym – jaki dar został włożony w Twoje serce?"

Na warsztat Fundacja Pomocy Psychologicznej i Duchowej "INIGO" zaprasza osoby, które chciałyby być bogate - odkryć nie tylko to co posiadają, ale przede wszystkim to, co stanowi bogactwo ich serca.
2016-11-14 17:12:50
miniaturka

Watykan może liczyć na Węgry: będziemy bronić chrześcijan

Węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó na wizycie w Watykanie poruszył tematy migracji oraz obrony chrześcijan.
2016-11-14 18:09:54
miniaturka

Meksyk: kapłan porwany w Catemaco żyje, ale był torturowany

Porwany kilka dni temu w Catemaco na wschodzie Meksyku kapłan został odnaleziony żywy, ale na jego ciele widać wyraźne znaki torturowania.
2016-11-14 18:51:29
miniaturka

Papież do niemieckich piłkarzy: wychowanie, pomoc społeczna

„Cieszę się, mogąc powitać w Watykanie aktualnych mistrzów świata w piłce nożnej”. Tak Papież pozdrowił przybyłą tam piłkarską reprezentację Niemiec.
2016-11-15 07:07:11
miniaturka

Chrześcijanie Bliskiego Wschodu: troski i nadzieje

O sytuacji w Syrii, a także w Iraku rozmawiano na kongresie zatytułowanym „Damaszek pryzmatem nadziei”. Odbył się on w dniach 11-13 listopada w Rzymie w ramach obchodów stulecia Papieskiego Instytutu Studiów Wschodnich.