Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2016-11-14 17:31
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Białoruś: spotkanie rodzin diecezji grodzieńskiej

Diecezjalnym Spotkaniem Rodzin zakończył się Jubileuszowy Rok Miłosierdzia w diecezji grodzieńskiej na Białorusi.

Autor/źródło: Pixabay

Do parafii Świętej Rodziny w Lidzie przybyli na spotkanie małżonkowie wraz z dziećmi, aby wspólnie dziękować Stwórcy za dar, jakim jest rodzina.

Tegoroczne spotkanie rodzin diecezji grodzieńskiej odbyło się pod hasłem: „Rodzina szkołą miłosiernych postaw”. Podczas spotkania wielokrotnie podkreślano, że rodzina to pierwsza szkoła miłosierdzia, w której człowiek uczy się praktykować uczynki miłosierne względem ciała i duszy, a postawa ojca i matki jest wzorem postępowania dla dorastających dzieci.

Wzruszającym momentem był czas świadectw, kiedy małżonkowie dzielili się głównie doświadczeniem radości życia w związku sakramentalnym zgodnym z nauczaniem Kościoła oraz tym, jak realizują swoje powołanie, by być ojcem i matką.

W świadectwach małżonkowie mocno akcentowali potrzebę praktykowania codziennej i wspólnej modlitwy, która jest fundamentem każdej rodziny. Po drugie – częste sięganie po lekturę Pisma Świętego, które pomaga w rozwiązaniu małżeńskich kryzysów. A po trzecie – prowadzenie dialogu, który jest zawsze podstawą zdrowych relacji.

Uroczystej Mszy w intencji rodzin diecezji przewodniczył ordynariusz grodzieński. Bp Aleksander Kaszkiewicz zaznaczył, że małżonkowie ślubując przed Bogiem miłość, wierność i uczciwość małżeńską stają się dla siebie nawzajem darem na całe życie.

„W prawdziwej rodzinie nie powinno być miejsca na egoizm, bo żyje się nie dla siebie, ale dla swego współmałżonka” – dodał hierarcha. Zaznaczył ponadto, że w rodzinie dziecko uczy się wiary i tradycji, miłości Boga i bliźniego, przyswaja zdrowe zasady moralne i wypracowuje cnoty, które będą jego bogactwem duchowym przez całe życie.

Biskup grodzieński dodał, że najlepszą gwarancją skuteczności wychowania w rodzinie jest zawsze autorytet rodziców, którego nic nie jest w stanie zastąpić, oraz ich osobisty przykład i świadectwo dawane na co dzień.

Podczas Eucharystii odnowiono przyrzeczenia małżeńskie i każda rodzina otrzymała pasterskie błogosławieństwo.


ks. J. Martinowicz, Białoruś /rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: rok miłosierdzia, Białoruś, spotkanie rodzin, małżeństwa