Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-19 11:40
Anna Bajon / KAI

Bp Wielikosielec: budujemy kościół w drugim największym mieście na Białorusi

Homel, to drugie największe miasto na Białorusi. W Mińsku mieszka ok. 2 mln mieszkańców, w Homlu ponad pół miliona.

Autor/źródło: pixabay

W tej chwili jest tam tylko jedna parafia katolicka, dlatego rozpoczynamy budowę drugiego kościoła - mówi w rozmowie z KAI bp Kazimierz Wielikosielec OP, biskup pomocniczy diecezji pińskiej na Białorusi.

Jak mówi bp Wielikosielec, jedna parafia to zbyt mało dla wspólnoty katolickiej w drugim największym mieście na Białorusi. Według szacunków, mieszka tam ok. 20 tys. katolików, nie licząc studentów i osób, które przyjeżdżają z okolicznych miejscowości, by uczestniczyć w nabożeństwach. Dlatego hierarcha podjął się budowy kolejnego kościoła w miejscu, w którym do kasaty w 1938 r. istniała katolicka parafia.

- Po 70. latach napisaliśmy prośbę o ponowną rejestrację parafii w miejscu, w którym istniała parafia na początku XX w. Parafia została zarejestrowana, działka wydzielona, gotowy jest też projekt świątyni, zatwierdzony przez radę architektów miasta - objaśnia biskup. Jak zapowiada w czerwcu ruszą prace budowlane, które będą zarazem początkiem odbudowy najstarszej wspólnoty katolickiej w Homlu.

"Ta historia musi mieć dalszy ciąg. Władze są nam życzliwe, bo rozumieją, że Kościół jest fundamentem duchowości i moralności społeczeństwa" - mówi bp Wielikosielec. Dodaje, że o budowę kościoła proszą sami mieszkańcy, którzy w wielu przypadkach z trudem mogą dojechać do jedynej katolickiej parafii w której obecnie odbywają się modlitwy.

"Rozeznaliśmy, że to prawdziwa i ważna potrzeba. W Homlu jest ok. 20 cerkwi, katolicy też proszą o swoją świątynię, która byłaby w pobliżu" - mówi biskup.

Hierarcha zaznacza jednak, że budowa świątyni wiąże się z wydatkami, które przekraczają możliwości miejscowej wspólnoty. Dlatego prosi o wsparcie finansowe, które można przekazywać za pośrednictwem Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski, z dopiskiem "Homel".

abd / Homel

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-19 11:14:46
miniaturka

Dyskryminacja Dalitów

Stolica Apostolska zdaje sobie sprawę z dyskryminacji Dalitów, zwłaszcza chrześcijańskich i chce się zaangażować w ich obronę – zapewnił kard. Peter Turkson.
2017-05-19 11:36:55
miniaturka

Kard. Leonardo Sandri w Australii

W setną rocznicę powstania Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich jej prefekt kard. Leonardo Sandri złożył wizytę wspólnotom tych Kościołów w Australii.
2017-05-19 11:40:32
miniaturka

Patriarcha Cyryl o spotkaniu z Papieżem na Hawanie

Spotkanie Papieża z patriarchą Cyrylem w Hawanie przyczyniło się do nagłośnienia prześladowania chrześcijan we współczesnym świecie. Wskazuje na to sam patriarcha w wywiadzie dla włoskiego dziennika La Stampa.
2017-05-19 11:56:54
miniaturka

Cieszyn: ruszyły ekumeniczne II Dni Kultury Chrześcijańskiej

Od modlitwy i koncertu w monumentalnym Kościele Jezusowym, największej świątyni luterańskiej w Polsce, rozpoczęły się Dni Kultury Chrześcijańskiej w Cieszynie.
2017-05-19 12:01:38
miniaturka

Archidiecezja warszawska zakończyła ankietę przed synodem biskupów o młodzieży

Głosy młodych i ich duszpasterzy zostały przesłane do Episkopatu Polski, który będzie kontynuował prace na zadany przez papieża Franciszka temat: „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. Co wiemy o młodym Kościele archidiecezji warszawskiej?
2017-05-19 12:16:26
miniaturka

Zakończyło się spotkanie Prezydium CCEE w Rzymie. AUDIO relacja

W dniach 16-18 maja przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Gądecki wziął udział w spotkaniu Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w Rzymie.