Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-02 11:43
MG

Białoruś: internetowe rekolekcje adwentowe wygnanego abpa Kondrusiewicza

Abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita Mińska, nie mogąc wrócić na Białoruś, poprowadzi rekolekcje adwentowe dla swoich diecezjan przez internet

Autor/źródło: By Redaktor01 Remik Kubicki - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32540579

Strona internetowa Kościoła Katolickiego na Białorusi (catholic.by) informuje, że od 3 do 6 grudnia arcybiskup poprowadzi rekolekcje w mińskiej katedrze Świętego Imienia Maryi „przy pomocy mediów audiowizualnych”. Jak wynika z zamieszczonej informacji, nagrania rozważań abpa Kondrusiewicza zostaną zamieszczone na stronie internetowej, aby w rekolekcjach uczestniczyć mogli wszyscy chętni.

Abp Kondrusiewicz, metropolita arcybiskup Mińsko-Mohylewski i przewodniczący konferencji episkopatu białoruskiego, nie został wpuszczony na Białoruś 31 sierpnia, kiedy próbował wrócić do domu po podróży do Polski. Według białoruskich władz jego paszport jest „nieważny”, choć teoretycznie może odwoływać się od tej decyzji. Do tej pory jednak odwołania nie przyniosły żadnego efektu, a sam arcybiskup pozostaje poza granicami Białorusi, nie mogąc sprawować funkcji w swojej diecezji.

Problemy arcybiskupa są prawdopodobnie pochodną wydarzeń związanych z kontrowersyjnymi wyborami prezydenckimi na Białorusi. Wypowiedział się on w obronie protestujących po tym, jak zostali oni zaatakowani przez policję po sierpniowych wyborach, w których odniósł zwycięstwo Aleksander Łukaszenko. Wybory poprzedziło znaczne ograniczenie możliwości działań opozycji, a główny kontrkandydat Łukaszenki osadzony został w więzieniu. Skutkiem tego w wyborach wystartowała żona aresztowanego – Swiatłana Cichanouska. Wiele wskazuje na to, że to ona była rzeczywistym zwycięzcą wyborów, a wygrana Łukaszenki była rezultatem licznych fałszerstw wyborczych.

Od sierpnia na Białorusi trwają masowe demonstracje wzywające do rezygnacji Łukaszenki. Podczas jednego z incydentów policja zablokowała wejście do kościoła katolickiego w Mińsku, brutalnie usuwając protestujących zgromadzonych na sąsiadującym z nim placu. Abp Kondrusiewicz wezwał wówczas do przeprowadzenia śledztwa w tej sprawie. Wcześniej natomiast modlił się pod więzieniem, w którym przetrzymywano i torturowano zatrzymanych demonstrantów. Obecnie, ze względu na pandemię i coraz ostrzejsze działania milicji, protesty kontynuowane są w formie rozproszonej.

Miński metropolita 22 listopada wystosował do swych wiernych orędzie duszpasterskie na Adwent, wzywając ich do rozważenia głębszych duchowych przyczyn „bezprecedensowego kryzysu społeczno-politycznego”, który dotyka obecnie Białoruś.

Nie mogąc powrócić do swojej diecezji, zdecydował się duchowo wspierać swych wiernych za pośrednictwem internetu. Temu służyć mają zaczynające się w czwartek wirtualne rekolekcje adwentowe, które udostępnione zostaną na stronie catholic.by.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl >>


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-02 10:46:59
miniaturka

Nowy rwandyjski kardynał: „to rodzina jest podstawą pokoju w przyszłości”

Pierwszy w historii rwandyjski kardynał utracił siedmiu członków swojej najbliższej rodziny podczas ludobójczej wojny domowej w 1994 roku. Teraz stara się zasiewać „nasiona pokoju” poprzez wskazywanie na rodzinę jako podstawę budowania pokojowej przyszłości
2020-12-02 10:47:53
miniaturka

Na całym świecie 2/3 dzieci w wieku szkolnym nie ma dostępu do internetu w domu

Obecnie 1,3 mld dzieci w wieku 3-17 lat nie ma dostępu do internetu w domu. To 2/3 dzieci w wieku szkolnym. UNICEF oraz ITU apelują o pilne inwestycje w celu zlikwidowania luki cyfrowej, która uniemożliwia dzieciom oraz młodzieży dostęp do odpowiedniej jakości nauki zdalnej.
2020-12-02 11:02:37
miniaturka
play

W jakiej walce wspomaga nas św. Michał Archanioł?

Czym jest walka duchowa? Jak działa zły duch? „Walka duchowa to rzeczywistość naszego życia, w której nie wolno być samemu. Trzeba prosić Pana o wsparcie. Trzeba wejść w koalicję duchową, a najlepszym koalicjantem jest św. Archanioł Michał” – mówi ks. Piotr Prusakiewicz CSMA.
2020-12-02 11:59:30
miniaturka

Od 5 grudnia można jeździć bez posiadania przy sobie prawa jazdy

Od 5 grudnia kierowcy będą mogli jeździć bez posiadania przy sobie prawa jazdy; w razie kontroli drogowej dokumentu nie trzeba okazywać policji, dane będą sprawdzane w internecie – przypomina Marek Zagórski, sekretarz stanu w kancelarii premiera, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
2020-12-02 12:18:54
miniaturka

Zwolnij! Zbyt duża prędkość w życiu oddala od Boga i ludzi

Wielu z nas wie, co to znaczy pędzić w życiu. Natłok obowiązków, problemów, zajęć nie pozwala nawet na chwilę się zatrzymać. Trzeba jednak to zrobić! Jak mówił ks. Pawlukiewicz: „Prawda jest taka, że i lenistwo może zabić, i praca może zabić”.
2020-12-02 12:49:06
miniaturka

USA: jest szansa na powstrzymanie proaborcyjnych planów demokratów

Wyniki wyborów w Stanach Zjednoczonych nie dają jasnej odpowiedzi na pytanie o kierunek zmian prawnych dotyczących aborcji. Ogłoszone właśnie zwycięstwo Marianette Miller-Meeks jest jedną z cegiełek, które mogą stworzyć mur uniemożliwiający dalszą liberalizację prawa aborcyjnego