Strona główna
opoka.org.pl
Fraza "Chiny"
2021-09-07 11:32

Młodzi Chińczycy będą mogli grać w sieci tylko trzy godziny tygodniowo

Nowe przepisy określają dokładnie pory, w których nieletni użytkownicy będą mogli grać w Internecie – to piątki, weekendy i święta, między godz. 20 a 21. Kolejne ograniczenie, nałożone przez chińskie władze na rynek gier online, ma być odpowiedzią na problem uzależnienia dzieci i młodzieży od gier.
2021-08-25 10:14

Nowa chińska polityka trójki dzieci: zbyt piękna, aby była prawdziwa?

Chiny odchodzą od stosowanej przez lata rygorystycznej polityki jednego dziecka. Obecnie pary mogą mieć dwójkę, a nawet trójkę dzieci. W rzeczywistości nie jest to jednak przejaw liberalizacji przepisów, partia bowiem nadal kontroluje, komu wolno mieć dzieci, komu zaś - nie.
2021-08-21 14:07

Chiny: religie mogą się rozwijać, ale tylko pod partyjną kuratelą

Obecne władze Chin pod przywództwem prezydenta Xi Jinpinga tolerują istnienie religii. Mają one wypełnić „pustkę moralną”, która powstała wraz z szybkim rozwojem gospodarczym Chin. Jest jednak stanowczy warunek – przywódcy religijni mają wspierać partie i wykonywać wszystkie jej zrządzenia”.
2021-08-05 12:06

Chiński biskup od miesięcy przetrzymywany przez komunistyczne władze

Trzy miesiące po zatrzymaniu przez chińskie władze biskupa Josepha Zhanga Weizhu nieznany jest jego los ani miejsce pobytu. Jest on jednym z przedstawicieli Kościoła podziemnego, który nie zgadza się na przystąpienie do uznanego przez władze oficjalnego Kościoła.
2021-07-31 13:20

Chiny: brutalne prześladowania rodzin dysydentów przypominają metody stalinowskie

Kierując się metodami przypominającymi stalinowskie czystki, chińscy komuniści zaczynają aresztować, a nawet zabijać ludzi spokrewnionych z dysydentami
2021-07-29 09:54

Chiny: piąty biskup wyświęcony w ramach porozumienia z Watykanem

W Pingliang, w chińskiej prowincji Gansu, sakrę biskupią przyjął nowy biskup koadiutor tamtejszej diecezji 49-letni ks. Li Hui. Jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, jest on „piątym chińskim biskupem mianowanym i wyświęconym w ramach przepisów Tymczasowego Porozumienia w sprawie mianowania biskupów w Chinach”.
2021-07-28 15:28

Bierny opór chińskiej młodzieży wobec reżimu – opisuje „Le Figaro”

Niejeden młody Chińczyk marzy dziś o „rewolucji”, wybierając jednak „dryfowanie” – życie bez ambicji, ale umożliwiające korzystanie z wolnego czasu. To przeciwieństwo nakazów państwa, oczekującego od młodych ciężkiej pracy i rodzenia dzieci.
2021-07-28 11:22

Kto w Watykanie korzystał z homoseksualnej aplikacji? Co wspólnego z tym mają Chiny?

Kolejne dane z aplikacji służących do nawiązywania kontaktów homoseksualnych ujawnione przez portal The Pillar wskazują na Watykan. Rodzą się pytania, kto konkretnie korzystał z tej aplikacji i jaki związek mogło to mieć z wypracowanym w 2018 r. porozumieniem z Chinami.
2021-07-27 08:46

„Miękka siła” Chin w Afryce to iluzja – ostrzega „National Review”

Przewodniczący Chińskiej Partii Komunistycznej zapowiedział niedawno, że jej urzędnicy pracują nad stworzeniem bardziej życzliwego, łagodniejszego wizerunku kraju. Badania opinii publicznej faktycznie wskazały, że taka zmiana jest potrzebna.
2021-07-25 13:18

Franciszek udzielił błogosławieństwa uczestnikom Igrzysk Olimpijskich w Tokio

Papież udzielił błogosławieństwa uczestnikom Igrzysk Olimpijskich w Japonii. Pozdrawiając pielgrzymów przybyłych do Watykanu na „Anioł Pański” zapewnił też o modlitwie za ofiary niszczycielskich powodzi jakie nawiedziły Chiny.
2021-07-17 14:45

Chińska armia weszła w posiadanie milionów danych genetycznych z testów prenatalnych

Agencja prasowa Reuters ogłosiła raport, z którego wynika, że chińska grupa BGI wykorzystuje dane genetyczne, które zebrano od milionów kobiet na całym świecie podczas wykonywania testów prenatalnych. Dane te służą do szeroko zakrojonych badań nad cechami populacji.
2021-07-16 15:11

Ojciec przejechał pół miliona kilometrów, by po 24 latach odnaleźć porwanego syna

Mężczyzna z Chin od 24 lat poszukiwał syna, który jako dwulatek został porwany sprzed ich domu przez handlarzy ludźmi. „Tylko w drodze czułem się ojcem” - mówi Guo Gangtanga. Przejechał pół miliona kilometrów, nie zrażając się wypadkami, napadmi i awariami kolejnych motocykli.
2021-07-06 08:57

Evin Ashley Erdoğdu: wolność słowa to pole bitwy nowej zimnej wojny

Chiny i Arabia Saudyjska cenzurują Hollywood – donosi „The American Conservative”. Priorytetowe traktowanie zysku ponad wolnością wypowiedzi osłabiło postrzeganie kultury amerykańskiej na świecie. Osłabiło też międzynarodowe wpływy USA.
2021-07-05 12:18

„El Economista” o zmianach cen w Chinach i na rynku ropy

Choć wszyscy dostrzegamy rosnącą inflację, hiszpański Bank Centralny praktycznie każdego dnia zapewnia nas, że to tylko przejściowe zjawisko. Być może faktycznie jest to tymczasowa tendencja, jednak wzrost cen jest wyższy, niż przewidywano. Zarówno wskaźnik CPI, jak i ponoszone koszty produkcji wzrosły ponad wcześniejsze założenia.
2021-07-05 10:10

Korzenie Komunistycznej Partii Chin oplatają całe społeczeństwo

Obchodzona 1 lipca 100. rocznica powstania Komunistycznej Partii Chin (KPCh) stała się okazją do wielu różnych opracowań w światowych mediach. Na szczególną uwagę może zasługiwać artykul Yi Zheng Liana – redaktora naczelnego „The Hong Kong Economic Journal” w latach 2000-16.
2021-07-02 10:25

Stulecie Komunistycznej Partii Chin – sto lat największej rzezi w historii

Obchodząca właśnie stulecie istnienia Komunistyczna Partia Chin bez żadnej przesady może być nazwana największym ludobójcą w dziejach świata. Całkowita liczba jej ofiar sięga pół miliarda istnień ludzkich.
2021-06-29 14:03

Hongkong: Kościół obawia się o swoją niezależność

Obowiązująca od roku w Hongkongu ustawa o bezpieczeństwie wprowadziła klimat strachu nie tylko wśród chrześcijan. Wymienione w niej przestępstwa można interpretować bardzo szeroko i od chwili jej wejścia w życie aresztowano wielu działaczy demokratycznych, a także chrześcijan
2021-06-25 09:57

Reuters poinformował, że wysokie ceny surowców spowalniają odbudowę przemysłu w Chinach

Chiński przemysł w kwietniu zanotował wyraźne spowolnienie. Wydaje się, że winę za to ponosi wzrost cen surowców, a także spadek w sektorze dóbr konsumpcyjnych, co pociągnęło za sobą spadek ogólnej rentowności.
2021-06-17 15:12

Chiny: astronauci weszli do modułu stacji kosmicznej Tiangong

Trzej chińscy astronauci weszli w czwartek do znajdującego się na orbicie modułu Tianhe, kluczowego elementu powstającej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong – poinformowała agencja Xinhua, powołując się na chińską agencję załogowych lotów kosmicznych CMSA. Po raz pierwszy Chińczycy weszli do własnej stacji kosmicznej.
2021-06-13 10:41

Szef WHO: liderzy G7 omawiali hipotezę wycieku wirusa z laboratorium w Chinach

Przywódcy grupy G7 omawiali o różne hipotezy wybuchu pandemii koronawirusa, w tym tę, że doszło do wycieku wirusa z laboratorium w chińskim mieście Wuhan i zgodzili się naciskać na Chiny, aby uzyskać więcej informacji – powiedział w sobotę szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
2021-06-08 09:57

Chiny: diakona nie dopuszczono do święceń za udział w ŚDM w Krakowie

O tym, że jeden z diakonów z diecezji Szanghaj w Chinach nie został dopuszczony do święceń kapłańskich ze względu na udział w spotkaniu młodych w Krakowie w 2016 r., poinformował ks. Bernardo Cervellera, dziennikarz i specjalista ds. Kościoła w Chinach, obecnie misjonarz w Hongkongu.
2021-06-01 10:48

Pandemia zaczęła się od wycieku z laboratorium?

Teoria mówiąca, że wirus SARS-CoV-2 odpowiedzialny za panującą pandemię COVID-19 jest dziełem człowieka i powstał w laboratorium, nie jest już uważana za nieprawdopodobną. Facebook nie uznaje jej już za teorię spiskową, a brytyjski wywiad określa jako „możliwą”.
2021-05-28 10:50

USA wezwały WHO do przeprowadzenia drugiej fazy śledztwa ws. pochodzenia SARS-CoV-2

Stany Zjednoczone wezwały w czwartek Światową Organizację Zdrowia (WHO) do przeprowadzenia drugiej fazy śledztwa w sprawie pochodzenia wirusa SARS-CoV-2. Misja USA przy ONZ podkreśliła, że niezależni eksperci powinni uzyskać pełny dostęp do oryginalnych danych i próbek w Chinach.
2021-05-25 11:46

Nowy biskup Hongkongu – między nominacją a aresztowaniem?

W zeszłym tygodniu po dwóch latach wakatu nominowany został nowy biskup Hongkongu. Jednak przyszłość Kościoła w Chinach nadal jest zagrożona, a sam biskup może się spodziewać zacieśniania rządowych restrykcji, aż do aresztowania włącznie. Pytynie, czy wtedy Watykan nadal będzie milczeć?
2021-05-24 09:32

Kościół w Chinach dynamicznie się rozwija, mimo że jest prześladowany

24 maja, w liturgiczne wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych, obchodzimy Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. „Kościół katolicki w tym kraju nie cieszy się wolnością, jest prześladowany, a mimo to się rozwija. To Kościół młody, w którym są powołania” – mówi o. Jacek Gniadek SVD.
2021-05-24 09:24

Wspomożycielka Wiernych szczególnie ważna dla Chin

Katolicy w Chinach obchodzą dziś uroczystość NMP Wspomożycielki wiernych, patronki ich kraju. Dziś szczególnie potrzeba modlitwy za ten kraj, o co poprosił sam papież. „Zachęcam, abyście towarzyszyli modlitwą wiernym chrześcijanom w Chinach, naszym drogim braciom i siostrom, których noszę w głębi mego serca” – powiedział.
2021-05-23 11:28

Chiny: władze aresztowały biskupa oraz grupę księży i seminarzystów

W ciągu zaledwie dwóch dni – 20 i 21 maja – niemal cały personel kościelny z prefektury apostolskiej Xinxiang został aresztowany w wyniku akcji policyjnej prowincji Hebei w środkowych Chinach. Do aresztu trafił m.in. bp Joseph Zhang Weizhu.
2021-05-19 11:39

Liderzy Amerykańskiego Kongresu wzywają do bojkotu Zimowych Igrzysk Olimpijskich

Liderzy Amerykańskiego Kongresu wezwali do bojkotu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku - jeśli odbędą się one zgodnie z planem w Pekinie - z powodu ludobójczej polityki Chin względem Ujgurów.
2021-05-14 12:30

Chińskie sanktuarium w Szeszan nie weźmie udziału w maratonie modlitewnym

Wiele osób żywiło nadzieję, że główne chińskie sanktuarium maryjne pod wezwaniem Maryi Wspomożycielki w Szeszan znajdzie się w gronie sanktuariów, z których transmitowany jest w maju codzienny różaniec w intencji o zakończenie pandemii.
2021-05-14 10:49

Amerykański dyplomata na temat Chin: „nie negocjuje się ze złem”

Były ambasador USA ds. wolności religijnej ma nadzieję, że nowy raport dokumentujący nadużycia ze strony Komunistycznej Partii Chin skłoni Watykan do ponownego przemyślenia umowy z Chinami w sprawie wyświęcania biskupów.
2021-05-13 12:32

Ujgurska dziennikarka: chiński rząd postrzega każdą religię jako zagrożenie

Gulchehra Hoja rządowych w swojej najbliższej rodzinie doświadczyła represji wobec ujgurskich muzułmanów – jej matka, ojciec, brat i ponad 20 krewnych jest przetrzymywanych w „obozach reedukacyjnych” w Xinjiangu.
2021-05-11 13:40

Szkodliwe uzależnienie Europy

Azjatyckie leki zalewają apteki Starego Kontynentu. Chińscy producenci medykamentów bogacą się, sięgając głęboko do kieszeni Europejczyków. Zyskują jednak systemy opieki zdrowotnej w całej UE, mając dostęp do stosunkowo tanich leków generycznych. Tylko czy na pewno jest to bezpieczne?
2021-05-11 15:12

Władze Chin zablokowały dostęp do aplikacji biblijnych i chrześcijańskich kont w WeChat

Chiny zablokowały dostęp online do chrześcijańskich kont w WeChat oraz do aplikacji biblijnych. Open Doors zalicza ten kraj do tych, w których prześladowania chrześcijan są obecnie najmocniej odczuwalne.
2021-05-04 16:03

Chińskie władze zaostrzają walkę z „kościołami domowymi”

Nową, jeszcze ostrzejszą taktykę Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w walce z niekotrolowanymi przez siebie wspólnotami chrześcijańskimi, zarówno protestanckimi, jak i katolickimi, przedstawiło Radio Wolna Azja (RFA) – odpowiednik dawnej Wolnej Europy na Starym Kontynencie.
2021-04-27 11:16

Asianews: w Chinach narastają prześladowania biskupów nieoficjalnych

„Coraz więcej biskupów nieoficjalnych w Chinach napotyka na przeszkody w swojej posłudze. Areszt domowy lub jego brak, izolacja, trudności bytowe i grzywny coraz bardziej uniemożliwiają pasterzom spotkania z księżmi i wiernymi” – pisze ks. Bernardo Cervellera.
2021-04-20 09:53

Chiny: Kościół patriotyczny „poznaje, dziękuje, słucha, idzie za Partią”

Pod hasłem „Poznać, podziękować, słuchać, iść za Partią" odbywają się w Chinach obchody setnej rocznicy powstania tamtejszej partii komunistycznej, która od ponad 70 lat nieprzerwanie rządzi tym krajem. Uczestniczą w nich także katolicy, zwłaszcza z tzw. Kościoła patriotycznego
2021-04-12 12:11

Chiny krok po kroku likwidują demokrację w Hongkongu

Komunistyczna Partia Chin nie boi się krytyki Zachodu. Uważa, że świetnie sobie radzi z zagranicznymi kapitalistami, skutecznie wpływając na kluczowych decydentów na Zachodzie w sprawie Hongkongu. Jest zdeterminowana, demontując resztki demokracji w tym kraju.
2021-04-10 10:09

Watykan celem hakerów. W ubiegłym roku miało miejsce kilka ataków

W czasach wojny cybernetycznej także Stolica Apostolska i jej instytucje padają ofiarą ataków hakerów finansowanych m. in. przez rząd w Pekinie – pisze na łamach włoskiego portalu Domani Marco Grieco.
2021-04-03 07:52

Chińskie „wojenne wilki” nie słuchają już Zachodu

Lu Shaye, chiński dyplomata we Francji, przypuścił na Twitterze atak, który odbił się echem nawet we francuskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Po serii niewybrednych obelg Paryż stracił w końcu cierpliwość i wezwał Chińczyka „na dywanik”.
2021-03-31 12:55

Elon kontra Chiny… i USA

Tesla nie udostępni danych o swoich samochodach ani Chinom, ani USA – zapowiedział Elon Musk. Choć koncern uspokaja, że informacje o użytkownikach aut są całkowicie zabezpieczone, chińscy urzędnicy nie dowierzają miliarderowi. Partyjną decyzją Pekin ograniczył używanie samochodów marki Tesla.
2021-03-31 10:00

Kard. Zen: Moje serce wypełniają ból i wzburzenie z powodu zakazu prywatnych Mszy

We wtorek kard. Joseph Zen wyraził „ból i wzburzenie” z powodu ograniczeń dotyczących prywatnych Mszy św. w Bazylice św. Piotra. Były biskup Hongkongu napisał, że gdyby mógł, poleciałby do Rzymu i klęczał przed rezydencją papieża, dopóki dekret nie zostanie wycofany.
2021-03-29 12:10

Katoliccy politycy reagują na łamanie praw człowieka w Chinach. Watykan milczy

Komunistyczna Partia Chin (KPCh) nałożyła w piątek sankcje na czołowego brytyjskiego katolickiego działacza, Lorda Altona, który zwrócił uwagę na powszechne łamanie praw człowieka w rejonie Xinjiang.
2021-03-24 10:24

Szwedzki naukowiec wzywa Watykan do zajęcia zdecydowanego stanowiska wobec Chin

Fredrik Fällman, szwedzki sinolog, wezwał Watykan do zdecydowanego zabrania głosu w sprawie łamania praw człowieka przez chiński rząd, ponieważ próby łagodnej polityki względem tego kraju nie przynoszą efektów, a wręcz pogarszają sytuację chrześcijan
2021-03-17 11:51

Kard. Charles Bo wzywa do intensywniejszej modlitwy za Kościół w Chinach

Kard. Charles Maung Bo z Rangunu (Birma) wezwał w ostatnią niedzielę do przedłużenia ustanowionego przez Benedykta XVI dnia modlitwy za Kościół w Chinach do całego tygodnia. Kolejne kroki rządzącej w tym kraju partii komunistycznej zmierzają do coraz większego ograniczenia wolności obywatelskiej i religijnej
2021-03-16 14:43

Watykan i Chiny nawiążą relacje dyplomatyczne?

Chiński biskup z prowincji Hebei uważa, że ubiegłoroczne przedłużenie na kolejne dwa lata tymczasowego porozumienia między Stolicą Apostolską i Chińską Republiką Ludową w sprawie nominacji biskupich jest krokiem w kierunku ustanowienia między obu stronami stosunków dyplomatycznych.
2021-03-05 15:10

Argentyński lit w rękach Chińczyków

Zapotrzebowanie na lit dynamicznie rośnie wraz z rozwojem urządzeń mobilnych i pojazdów elektrycznych. Na całym świecie trwa walka o dostęp do tego cennego minerału. Posiadająca ogromne złoża „białego złota” Argentyna, zawarła umowę o współpracy z Państwem Środka.
2021-02-23 13:14

Forum 590: „Ekspansja szansą polskiej gospodarki – Chiny, Indie, Afryka”

Cykl spotkań eksperckich pod nazwą Forum 590 to nowy projekt organizatorów Kongresu 590, którego celem jest promocja narzędzi wspierania eksportu i ekspansji polskich przedsiębiorców. Pierwsze spotkanie – online – odbędzie się już 25 lutego.
2021-02-16 10:36

Uwaga – Chiny zmieniają strategię ekspansji

W celu podbicia Ameryki Łacińskiej, Chiny przyspieszają zakup hiszpańskich przedsiębiorstw budowlanych i inżynieryjnych. Wśród nich znajdują się takie firmy jak: Aldesa, Grupo Puentes, EA, Ghesa Ingeniería...
2021-02-11 09:28

Demokracja, Chiny i wielka czwórka Big Tech

To niesamowity zbieg okoliczności, którego Chiny nawet nie mogłyby sobie wyobrazić, a który jednocześnie oznacza koniec demokracji, jaką znamy. Są dwie rzeczy, które chiński reżim doskonale zrozumiał po zamieszkach na Placu Tiananmen w 1989 r. Czy wielkie koncerny technologiczne stały się zagrożeniem dla liberalnych demokracji?
2021-01-21 11:42

Stany Zjednoczone oświadczyły, że działania Chin wobec Ujgurów są ludobójstwem!

Stany Zjednoczone uznały, że działania chińskiego rządu przeciwko ludności ujgurskiej są równoznaczne z ludobójstwem i zbrodniami przeciwko ludzkości. „Te czyny są zniewagą dla narodu chińskiego i narodów cywilizowanych na całym świecie” – powiedział sekretarz stanu Mike Pompeo.
2021-01-13 12:12

Chiny traktują Ujgurów i inne mniejszości bez litości. Czy da się rozwiązać ten problem?

Co się dzieje w Chinach w 2021 roku? Tym razem to nie jest pytanie o mutację wirusa SARS-Cov-2, ale o łamanie praw człowieka. Nie można zapomnieć o ludziach, którzy cierpią z powodu wyznania. Istnieją doniesienia o pracy przymusowej, indoktrynacji, pobiciach i przymusowej sterylizacji w obozach.
2020-12-11 12:14

Duży sukces chińskich naukowców: uruchomili „sztuczne słońce”!

Chińczycy dokonali kolejnego, historycznego przełomu w swoich badaniach. Pierwszy raz uruchomili reaktor fuzji jądrowej HL-2M Tokamak, czyli „sztuczne słońce”, które osiąga większą temperaturę od prawdziwego.
2020-11-27 13:40

Chińska sonda w drodze na Księżyc. To historyczna misja

Chińska sonda Chang'e-5 jest w drodze na Księżyc, żeby zebrać najmłodsze jego fragmenty. Wejście na orbitę naszego naturalnego satelity nastąpi w sobotę. To będzie na pewno historyczne wydarzenie, gdyż ostatnie próbki zostały pobrane niemal 45 lat temu przez radziecką Łunę 24.
2020-10-22 10:41

Stolica Apostolska przedłuża umowę z chińskim rządem

O przedłużeniu na kolejne dwa lata umowy tymczasowej z rządem w Pekinie dotyczącej nominacji biskupów oraz o woli kontynuowania dialogu z władzami ChRL poinformował dzisiaj komunikat opublikowany przez Stolicę Apostolską.
2020-10-08 10:49

Chińska diecezja Xiapu-Mindong przeszła w ręce „pupila komunistów”

Chiński biskup „podziemny” Vincenzo Guo Xijin 4 października ogłosił, że rezygnuje ze wszystkich urzędów kościelnych. Jego następcą został bp Zhan Silu, nazywany „pupilem komunistów”. Jest to wynik decyzji podjętych na mocy porozumienia watykańsko-pekińskiego z 2018 r.
2020-10-04 08:50

Kard. Parolin: w Chinach udało się zachować wiarę, to jest najważniejsze

Pomimo tak wielu cierpień i ograniczeń udało się sprostać najważniejszemu wyzwaniu. W Chinach nadal jest Kościół, nadal jest tam Kościół katolicki – mówił kard. Pietro Parolin na sympozjum zorganizowanym w Mediolanie z okazji 150-lecia obecności w Chinach misjonarzy z Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych.
2020-10-03 08:00

Kard. Parolin po spotkaniach z Pompeo: cel ten sam, różne metody

Mamy nadzieję, że w przyszłości porozumienie z Chinami będzie funkcjonować lepiej niż dotychczas i że będzie można mianować biskupów dla wszystkich nieobsadzonych diecezji w Chinach – powiedział watykański sekretarz stanu podczas spotkania z dziennikarzami. Kard. Pietro Parolin podsumował rozmowy z amerykańskim sekretarzem stanu.
2020-09-30 11:58

Stolica Apostolska za przedłużeniem Porozumienia z Chinami

22 października wygaśnie tymczasowe Porozumienie pomiędzy Stolicą Apostrolską a Chińską Republiką Ludową dotyczące nominacji biskupów.
2020-08-12 09:00

Koniec wolności nauczania w Hongkongu?

Wciąż zmniejsza się zakres swobód obywatelskich w Hongkongu.
2020-08-09 10:20

Chiny: oficjalny optymizm Watykanu i Pekinu w sprawie odnowienia umowy sprzed dwóch lat

Oficjalny optymizm w sprawie przedłużenia ważności porozumienia watykańsko-chińskiego w sprawie mianowania przez papieża biskupów katolickich w Państwie Środka wyraził magazyn „Global Times”, będący dodatkiem do organu Komunistycznej Partii Chin (KPCh) – „Dziennika Ludowego”. Ważność tego dokumentu, zawartego czasowo 22 września 2018 na dwa lata, wygasa za półtora miesiąca.
2020-07-07 09:00

Azjatyccy biskupi zaniepokojeni ograniczeniem wolności w Hongkongu

Azjatyccy biskupi są zaniepokojeni sytuacją w Hongkongu, a w szczególności ograniczeniem wolności religijnej w tej dawnej brytyjskiej enklawie.
2020-07-06 13:00

Chiny: tragiczna w skutkach kontrola populacji mniejszości etnicznych

Zmuszanie do stosowania środków antykoncepcyjnych, przymusowa sterylizacja i aborcja – w ten sposób władze Chin kontrolują populację mniejszości etnicznych żyjących na terenie tego państwa.
2020-06-16 19:23

Pekin: zamknięte kościoły po nowym wybuchu koronawirusa

Wszystkie kościoły w stolicy Chin zostały zamknięte na skutek nowego wybuchu zakażeń koronawirusem. Media twierdzą, że podobnie może być w Polsce. W tym samym czasie jednak w Wielkiej Brytanii lekarze informują, że niedroga substancja znacznie pomaga chorym na COVID-19.
2020-06-12 14:15

Chiny: władze uznały biskupa „podziemnego”

Komunistyczne władze Chin uznały oficjalnie 86-letniego biskupa diecezji Fuzhou – Giuseppe Lin Jiashana, dotychczas uważanego za „podziemnego”, a więc mianowanego i uznanego tylko przez papieża, a nie przez reżym.
2020-06-05 09:09

Bp Lang wezwał Wielką Brytanię do obrony podstawowych wolności w Hongkongu

Bp Declan Lang wezwał władze Wielkiej Brytanii do obrony podstawowych wolności w Hongkongu. Jest to reakcja na zatwierdzenie przez komunistyczny reżim chiński projektu ustawy o „bezpieczeństwie narodowym”, którą chce on narzucić temu Specjalnemu Regionowi Autonomicznemu, co spowoduje poważne ograniczania w jego autonomii.
2020-05-26 13:26

Ks. J. Hou w Warszawie: byłem święcony po kryjomu o 5 nad ranem

Wyświęcił mnie 9 maja 2015 o godz. 5 nad ranem biskup, pozostający w areszcie domowym ponad 200 km od mojej parafii – wspominał ks. Jan Hou podczas Mszy św. 25 maja w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie. Przewodniczył on liturgii, sprawowanej z okazji Światowego Dnia Modlitwy za Kościół w Chinach.
2020-05-25 10:02

Papież modli się i pamięta o katolikach w Chinach

Papież zaprosił wszystkich do duchowego zjednoczenia z katolikami w Chinach, którzy obchodzili święto Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych oraz Patronki kraju. Jest ona szczególnie czczona w Sanktuarium w Sheshan pod Szanghajem.
2020-04-03 17:15

Mianmar: kard. Bo oskarżył Chiny o wywołanie pandemii i o ukrywanie prawdy na ten temat

Komunistyczny reżim Chin jest moralnie odpowiedzialny za wywołanie i rozprzestrzenianie się wirusa Covid-19 oraz za ukrywanie prawdziwych danych na ten temat - stwierdził arcybiskup stolicy Mianmaru – Yangonu i przewodniczący Federacji Konferencji Biskupich Azji (FABC) kard. Charles Maung Bo.
2020-03-13 19:14

Wuhan: czy koronawirus uciekł z laboratorium?

Na podstawie dostępnych danych można stwierdzić, że wirus nie tyle został specjalnie wyhodowany, ile raczej „wyciekł” wskutek jakiegoś błędu w badaniach. Uważa tak, m.in. ks. Renzo Milanese, od 1972 pracuje duszpastersko w Hongkongu.
2020-03-06 15:02
miniaturka
play

Papież: módlmy się za chrześcijan w Chinach!

Do modlitwy w intencji chrześcijan w Chinach, aby wytrwali w Ewangelii i wzrastali w jedności wzywa Franciszek w intencji modlitewnej na marzec.
2020-02-15 15:45

Stolica Apostolska i Chiny: kontynuować drogę dialogu

Po raz pierwszy od 70. lat odbyło się spotkanie na szczeblu sekretarza ds. relacji z państwami Stolicy Apostolskiej i członka Rady Państwa i ministra spraw zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej. Podkreślono znaczenie tymczasowego porozumienia w sprawie mianowania biskupów.
2020-01-31 08:14

Hongkong: przepisy dla kościołów chroniące przed wirusem

Wobec rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa w Chinach kontynentalnych, Kościół w Hongkongu wydał nowe przepisy mające na celu prewencję i ochronę kościołów oraz parafii.
2020-01-29 15:54

Caritas Azji koordynuje walkę z koronawirusem!

Caritas Azji wspiera walkę sąsiednich krajów Chin z rozprzestrzenianiem się koronawirusa „2019-nCoV”.
2020-01-29 08:59

Koronawirus rozprzestrzenia się w szybkim tempie

Od początku grudnia w mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei, w centralnych Chinach liczba nowych przypadków osób zarażonych koronawirusem rośnie z godziny na godzinę. Jednak chińskie wirusowe zapalenie płuc jest mniej patogenne niż SARS.
2020-01-02 13:19

Wielka Brytania: skandal z kartkami bożonarodzeniowymi “Made in China”

Po raz kolejny wypłynął na wierzch problem niewolniczej pracy w Chinach, negowany przez tamtejsze firmy
2019-11-07 08:55

Chiny: władze prześladują katolików

Komuniści kontynuują akcję tzw. sinizacji religii, czyli podporządkowywania Kościoła władzy. Rządzącym szczególnie zależy na zakazie chrztu świętego i burzeniu świątyń. Niemniej jednak ingerują także w kwestie ściśle religijne.
2019-10-23 08:28

Chiny: zburzono świątynię chrześcijan współpracujących z władzą

W prowincji Anhui położonej we wschodniej części tego kraju, władze zburzyły kościół należący do wspólnoty protestanckiej. Świątynia mogła pomieścić 3 tys. wiernych. Aresztowano także dwóch pastorów pod zarzutem gromadzenia ludzi w celu zaburzania porządku publicznego.
2019-09-20 10:50

Hongkong: katolicy angażują się w protesty

Bardzo aktywne jest Stowarzyszenie Katolickich Studentów, a diecezjalna Komisja Prawa i Sprawiedliwości wydała komunikat, w którym jednoznacznie udzielono poparcia postulatom demonstrantów.
2019-09-19 10:55

Chiny: władze planują zniszczenie bramy wiodącej do sanktuarium

Lokalne władze prowincji Shanxi w środkowych Chinach chcą zniszczyć bramę, poprzez którą prowadzą schody wiodące na szczyt góry do sanktuarium Matki Bożej Siedmiu Boleści w Dongergou. Jest ona nazywana „Drzwiami do raju”.
2019-09-17 10:55

Kolejne starcia w Hongkongu, biskupi proszą o modlitwę

Biskupi Hongkongu apelują o modlitwę w intencji tej dawnej brytyjskiej enklawy w Chinach. Wczoraj już po raz 15-ty odbyła się tam masowa demonstracja w obronie demokracji. Rozpoczęła się pokojowo, a zakończyła brutalnymi starciami zdesperowanej młodzieży z policją.
2019-08-23 08:15

Katolicy aktywnie włączają się w protesty w Hongkongu

Kościół katolicki wspiera demokratyczne protesty w Hongkongu. W czasie ulicznych manifestacji świątynie pozostają otwarte, by zapewnić protestującym schronienie. Cały czas trwa też modlitwa o pokojowe rozwiązanie konfliktu.
2019-08-20 09:45

Hongkong: 2 mln na manifestacji, katolicy modlą się o nadzieję

Już po raz jedenasty w Hongkongu odbyła się gigantyczna manifestacja zwolenników demokracji. Wzięło w niej udział niemal 2 mln osób.
2019-08-19 10:15

Kard. Filoni: historyczne znaczenie porozumienia z Chinami

O wielkiej roli Sługi Bożego kard. Celso Costantiniego w ewangelizacji Chin mówił w wywiadzie dla tygodnika „Popolo” diecezji Concordia-Pordenone we Włoszech prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.
2019-08-16 18:30

Kościół wzywa do modlitwy za pomyślną przyszłość Hong Kongu

Katolicy Hongkongu modlą się dziś i poszczą w intencji pomyślnej przyszłości swego miasta. Jest to odpowiedź na apel administratora apostolskiego tamtejszej diecezji kard. Johna Tonga Hona, który wezwał do copiątkowej modlitwy za Hongkong.
2019-07-22 07:30

Hongkong: chrześcijanie apelują o dialog, uspokojenie sytuacji

Wzywamy do natychmiastowego wycofania prawa dotyczącego ekstradycji mieszkańców Hongkongu do Chin kontynentalnych, o zaprzestanie prowokacji i przemocy oraz o utworzenie komisji, która zajęłaby się wyjaśnieniem spraw związanych ze starciami policji z manifestantami.
2019-07-20 11:45

Nowe międzynarodowe ciało zajmujące się wolnością religijną

Utworzenie nowej międzynarodowej organizacji zajmującej się wolnością religijną i jej naruszaniem na całym świecie zapowiedział amerykański sekretarz stanu.
2019-07-15 10:49

Wietnam: kwitnie handel ludźmi do Chin

W sposób alarmujący rośnie liczba ofiar handlu ludźmi na granicy wietnamsko-chińskiej. Wśród nich są dzieci, młode dziewczyny zmuszane do małżeństw lub prostytucji, a także kobiety wykorzystywane jako surogatki.
2019-07-14 15:52

Nie ustaje walka z religią w Państwie Środka

Trwa walka z religią w Chinach. Władze niszczą miejsca kultu i zastraszają ludzi, aby informacje o tym nie przedostały się na zewnątrz.
2019-07-03 10:11

Hongkong: chrześcijanie popierają protesty, boją się represji

Chrześcijanie w Hongkongu w pełni popierają prodemokratyczne manifestacje. Wczoraj mieszkańcy dawnej enklawy ponownie wyszli na ulice, tym razem z okazji 22. rocznicy przyłączenia Hongkongu do Chin.
2019-07-01 09:32

Kard. Parolin o Chinach i wizycie Putina w Watykanie

„Czekają nas trudne chwile, ale istnieje już pewne wzajemne zaufanie, które pozwala na podjęcie pojawiających się problemów”. Tak o wciąż niełatwych relacjach między Watykanem i komunistycznymi Chinami wypowiedział się wczoraj kard. Pietro Parolin.
2019-06-28 18:18

Watykańskie wytyczne dla duchownych w Chinach

Stolica Apostolska wydała wytyczne dla biskupów i kapłanów w Chinach, którzy, zgodnie z nowymi przepisami komunistycznego reżimu, aby móc nadal pełnić posługę duszpasterską, muszą wystąpić do władz o formalną rejestrację.
2019-06-27 09:14

Tortury są zakazane, ale większość państw nadal je stosuje

Tortury są praktyką powszechnie zakazaną, a zarazem niemal powszechnie stosowaną – przypominają obrońcy praw człowieka.
2019-06-26 10:55

Chiny: oficjalny zakaz wpuszczania dzieci do kościoła

Pomimo porozumienia ze Stolicą Apostolską komunistyczne władze w Chinach dławią życie lokalnych wspólnot Kościoła, zarówno katakumbowych, jak i oficjalnych.
2019-06-12 08:46

Hongkonkg: Kościół poparł protest przeciw zmianie prawa

Kościół w Hongkongu poparł protest przeciwko zmianom w prawie ekstradycyjnym do kontynentalnych Chin.
2019-06-11 08:34

Chiny: biskup zesłańcem nawet po śmierci

Do poważnego impasu pokazującego doszło w diecezji Tianjin. Wierne władzom Stowarzyszenie Patriotyczne nie zgadza się na publiczny pogrzeb katolickiego biskupa, który przez całe swe życie wolał znosić prześladowania niż przystąpić do tej organizacji.
2019-06-05 09:54

Duchowe odrodzenie w Chinach rozpoczęło się w 1989 r.

Religijne odrodzenie, które przeżywają w ostatnich latach Chiny jest konsekwencją wydarzeń na placu Niebiańskiego Spokoju.
2019-05-29 09:54

Dyplomacja sztuki: arcydzieła Muzeów Watykańskich w Chinach

Po raz pierwszy w historii arcydzieła z Muzeów Watykańskich zostaną pokazane na niecodziennej wystawie w Pekinie. Jej przygotowanie trwało dwa lata. Wystawa nabiera wymiaru symbolicznego i postrzegana jest jako ważny krok w dialogu Stolicy Apostolskiej z Chinami.
2019-05-24 18:31

Dzień modlitwy za prześladowanych katolików w Chinach

Dziś (24.05) przypada dzień modlitw za katolików w Chinach.
2019-05-24 10:50

24 maja – Dzień Modlitw za Kościół w Chinach

W liturgiczne święto Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, 24 maja, obchodzony jest Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. W tym kraju jest to liturgiczne święto Matki Bożej z Sheshan – narodowego sanktuarium maryjnego.
2019-05-23 09:45

Papież zachęcił do modlitwy za katolików w Chinach

Ojciec Święty wyraził bliskość z katolikami w Chinach, którzy pośród codziennych trudów i prób trwają w wierze. Papież mówił o tym na audiencji ogólnej przypominając, że w najbliższy piątek obchodzony jest dzień szczególnej modlitwy całego Kościoła za katolików chińskich.
2019-05-18 19:33

Apel Metropolity Katowickiego o modlitwę za Kościół w Chinach

W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Modlitwy za Kościół w Chinach, abp Wiktor Skworc wystosował apel do wiernych diecezji katowickiej.
2019-05-14 08:27

Kard. Parolin o pozytywnym postępie w dialogu z Chinami

Po raz pierwszy w historii watykański Sekretarz Stanu udzielił wywiadu dziennikowi należącemu do Chińskiej Partii Komunistycznej. Dla wydawcy „Global Times” to wyraz „pozytywnego postępu” w relacjach chińsko-watykańskich.
2019-04-05 09:30

Brat Alois u Papieża: przyjmować młodych z ich małą wiarą

Na audiencji prywatnej Franciszek przyjął wczoraj m.in. przeora ekumenicznej Wspólnoty z Taizé.
2019-03-20 15:42

Kard. Parolin: Kościół w Chinach potrzebuje jedności i zaufania

Watykański Sekretarz Stanu, kard. Pietro Parolin opatrzył wstępem książkę: „Kościół w Chinach. Przyszłość do napisania”.
2019-03-02 18:50

Kard. Parolin: Kościół radzi sobie bez konkordatów

Porozumienie z komunistycznymi Chinami w sprawie biskupich nominacji to jedno z najważniejszych umów, jakie udało się zawrzeć w ostatnim czasie Stolicy Apostolskiej.
2019-01-03 19:05

W Hongkongu zmarł bp Yeung

Dzisiaj rano, 3.01.2019, w wieku 73 lat zmarł bp Michael Yeung Ming-Cheung, biskup Hongkongu.
2018-10-18 11:48

W Chinach nauka i praca odciągają młodych od Kościoła

Nauka i praca skutecznie odciągają młodych od Kościoła – twierdzi ksiądz pracujący w środkowych Chinach.
2018-10-16 11:52

Młodzi na synodzie: nowa jakość i odnowiona debata

Młodzież wnosi nową jakość w prace synodu. Sprawia, że na wiele spraw patrzymy nowymi oczami. Wskazuje na to maltański arcybiskup, komentując kolejny tydzień synodalnych prac poświęconych m.in. towarzyszeniu i rozeznawaniu powołania.
2018-09-28 15:45

Kard. Becciu: papieża atakują tradycjonaliści

Ataki na papieża Franciszka pochodzą od tych, którzy deklarują się jako katolicy i chcą bronić tradycyjnych wartości - uważa prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu.
2018-09-27 10:03

Konferencja prasowa po wizycie w krajach bałtyckich

Wrażeniami z zakończonej podróży apostolskiej Papież podzielił się również podczas długiej konferencji prasowej na pokładzie samolotu.
2018-09-26 18:09

Przesłanie Papieża do chińskich katolików

Ojciec Święty wystosował przesłanie do chińskich katolików i Kościoła powszechnego.
2018-09-25 12:12

Ks. Spadaro: głoszenie Ewangelii planem dla Chin

Niewątpliwie umowa [pomiędzy Stolicą Apostolską, a Chinami] będzie ważnym krokiem dla misji głoszenia Ewangelii. Kościół mniej podzielony ma szansę być bardziej wolny. – stwierdził o. Antonio Spadaro SJ, redaktor naczelny La Civiltà Cattolica.
2018-09-23 12:45

Giovanni Maria Vian o umowie z Chinami: historyczna data

Z pewnością przejdzie do historii data 22 września: podpisanie tymczasowej umowy między Chinami a Stolicą Apostolską, dotyczącej nominowania biskupów. - napisał Giovanni Maria Vian, redaktor naczelny L'Osservatore Romano.
2018-09-23 07:13

Komunikat na temat umowy z Chińską Republiką Ludową

W Pekinie, po długim okresie rozważnych negocjacji, została podpisana Umowa Tymczasowa w sprawie mianowania biskupów, kwestii o wielkim znaczeniu dla życia Kościoła.
2018-07-04 09:21

Ordynariusz Hongkongu: nie rywalizujemy z władzą, jesteśmy z najsłabszymi

Kościół nie chce rywalizować z władzą, ale musi być blisko najsłabszych. Musimy zabierać głos, kiedy dzieje się niesprawiedliwość – powiedział ordynariusz Hongkongu.
2018-06-21 12:08

Papież dla Reutera: nie ma łatwego rozwiązania dla kryzysu migracyjnego

W obszernym wywiadzie Franciszek wypowiedział się m.in. na temat kryzysu migracyjnego, polityki Donalda Trumpa, dialogu z Chinami. Mówiąc o przyszłości Kościoła wskazał na potrzebę dotarcia z Chrystusem do współczesnych ludzi.
2018-05-24 10:38

24 maja – Dzień modlitw za Kościół w Chinach

W liturgiczne wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych, 24 maja, przypada Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. W tym kraju jest to liturgiczne święto Matki Bożej z Sheshan – narodowego sanktuarium maryjnego.
2018-05-23 12:46

Papież: apel o modlitwę za katolików w Chinach

W czasie audiencji Papież przypomniał, że jutro obchodzone jest świato Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, która szczególnie czczona jest w sanktuarium w Szeszan w Chinach. Przy tej okazji wezwał do modlitwy za tamtejszych katolików.
2018-05-02 14:11

Dialog z Chinami: to nie uderzenie czarodziejskiej różdżki

Stolica Apostolska zawsze stosowała podejście duszpasterskie, szukając możliwości przezwyciężenia różnicy zdań i bycia dyspozycyjnym w pełnym szacunku i konstruktywnym dialogu z władzami cywilnymi. - mówi kard. Pietro Parolin o dialogu z Chinami.
2018-04-30 13:24

Kard. Parolin o Alfim, Korei, Chinach i Syrii

Kard. Parolin jest przerażony logiką, którą kierowano się w sprawie angielskiego chłopca. Wyraża nadzieję, na powodzenie koreańskiego procesu pojednania. Zapewnia, że w dialogu z Chinami chodzi wyłącznie o wolność dla Kościoła.
2018-04-23 10:31

Kościelna rewolucja w Chinach

Kulturkampf zyskuje swoje nowe oblicze w Chińskiej Republice Ludowej. Kościoły protestanckie przy współpracy z partią komunistyczną wydały dokument kompleksowej zmiany chrześcijaństwa w socjalistyczną doktrynę.
2018-03-28 10:39

Szef watykańskiej dyplomacji pozytywnie o osiągnięciach Chin

Watykański sekretarz ds. relacji z państwami w pozytywnym świetle przedstawił ostatnie osiągnięcia Chińskiej Republiki Ludowej zarówno na szczeblu międzynarodowym, jak i w polityce wewnętrznej.
2018-02-17 08:15

Chiny: ponad 48 tysięcy ochrzczonych w 2017

W kończącym się w Chinach kontynentalnych roku ochrzczono ponad 48 tys. osób – podaje stowarzyszenie Faith Cultural Society.
2018-02-14 11:57

Hongkong: katolicy zaniepokojeni doniesieniami o porozumieniu Watykanu z Chinami

Katolicy z Hongkongu przypominają, że komunistyczna Partia Chin znana jest z tego, że nie dotrzymuje danych obietnic.
2018-02-13 19:27

Chiny: Chrześcijanie skierowani na reedukację

Ponad stu chrześcijan zostało zatrzymanych w prowincji Xinjiang w północno zachodnich Chinach i zamknięto w tzw. „obozach reedukacyjnych” mają na nowo nauczyć się lojalności wobec komunistycznej ideologii.
2018-02-01 10:05

Kard. Parolin o kontrowersjach dotyczących dialogu z Chinami

Ufam, że wierni w Chinach będą potrafili uznać, że działania Stolicy Apostolskiej nie kierują się logiką świata, lecz są ożywiane ufnością pokładaną w Panu – powiedział kard. Parolin odnosząc się do kontrowersji, jakie narosły wokół watykańskiej polityki względem Chin.
2018-01-31 09:42

Watykańska deklaracja w sprawie dialogu z Chinami

O kwestiach dotyczących Chin czytamy w oświadczeniu Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.
2018-01-29 18:30

Watykan-Chiny: wymiana dzieł sztuki z Pekinem

Wiosną tego roku Muzea Watykańskie wyślą do Pekinu prawie 40 dzieł sztuki chińskiej, które posiadają w swoich zasobach.
2018-01-27 07:46

Prezes Papieskiej Akademii Życia o klonowaniu

Musimy zadać sobie pytanie, czy to dobrze, żeby człowiek robił wszystko to, na co może sobie pozwolić - powiedział prezes Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia, odnosząc się do wiadomości o sklonowaniu małpy przez chińskich naukowców.
2018-01-13 07:11

Chiny: uwolniono katolickiego biskupa

Po siedmiu miesiącach aresztu chińskie władze uwolniły bp Petera Shao Zhumina. Po rekonwalescencji duchowny wróci do diecezji. Nie są znane powody jego przetrzymywania.
2018-01-04 10:53

Chiny: zmarło dwóch biskupów

Z końcem minionego roku w Chinach zmarło dwóch zasłużonych biskupów.
2017-12-30 07:16

W Chinach zburzono katolicką świątynię

Jedyna świątynia katolicka w miejscowości Zhifang w Chinach została zrównana z ziemią.
2017-08-04 12:31

Hongkong: nowy biskup na spotkaniu z dziennikarzami

Biskup Hongkongu Michael Yeung Ming-cheung w rozmowie z dziennikarzami mówił nt. wolności osobistej, praw człowieka i relacji Kościół-państwo. Podkreślił, że jako priorytet traktuje opiekę nad ubogimi i wykluczonymi.
2017-07-18 15:12

Chiny: była katedra katolicka na liście UNESCO

Była katedra katolicka diecezji Xiamen w Chinach znalazła się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Decyzja w tej sprawie zapadła na posiedzeniu Komitetu Światowego Dziedzictwa 8 lipca w Krakowie.
2017-07-13 15:36

Siostry zakonne z Chin: tęsknimy za pełną wolnością w wyznawaniu wiary

Przez dwa tygodnie grupa 20 sióstr zakonnych, przełożonych wspólnot, które powstają i funkcjonują w Chinach, poznawała Kościół w Polsce i spotykała się z jego przedstawicielami.
2017-07-11 09:26

Czechy: biskupi wstawiają się za katolikami w Chinach

Czescy biskupi apelują o uwolnienie biskupa chińskiego Kościoła katakumbowego Petera Shao Zhumina.
2017-07-07 15:26

Wadowice: siostry z Chin zwiedziły Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II

Przebywające w Polsce na zaproszenie Stowarzyszenia SINICUM siostry zakonne z Chin odwiedziły w Wadowicach Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.
2017-06-26 15:56

Stolica Apostolska wstawia się za uwięzionym chińskim biskupem

Watykan przerywa milczenie w sprawie prześladowania Kościoła w Chinach. Rzecznik Stolicy Apostolskiej Greg Burke poinformował dziś, że pozostaje ona poważnie zaniepokojona sytuacją bp. Shao Zhumina.
2017-06-26 09:43

Papież pozdrowił Polaków i ofiary kataklizmu w Chinach

Pozdrawiając po odmówieniu modlitwy Anioł Pański wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra, Franciszek zapewnił najpierw o swej bliskości z mieszkańcami chińskiej wioski Xinmo, zalanej przez lawinę błotną.
2017-06-08 11:54

KUL rozpoczyna współpracę z Fu Jen Catholic University w Tajpej

Fu Jen Catholic University (FJU) to kolejny uniwersytet w Azji, z którym współpracował będzie Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.
2017-06-02 18:37

Ziemia Święta: boom chińskich pielgrzymów

Chińscy katolicy stali się jedną z najliczniejszych grup odwiedzających sanktuaria w Jerozolimie.
2017-05-24 14:30

24 maja – Dzień Modlitw za Kościół w Chinach

We wspomnienie Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, 24 maja, przypada Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. W tym kraju jest to liturgiczne święto Matki Bożej z Sheshan – narodowego sanktuarium maryjnego.
2017-05-22 15:47

24 maja – Dzień Modlitw za Kościół w Chinach

We wspomnienie Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, 24 maja, przypada Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. W tym kraju jest to liturgiczne święto Matki Bożej z Sheshan – narodowego sanktuarium maryjnego.
2017-03-31 12:39

W Korei Północnej wciąż są chrześcijanie

W Korei Północnej wciąż są chrześcijanie. Ich sytuacja jest jednak bardzo trudna, wszyscy żyją w katakumbach – informuje francuski misjonarz.
2017-02-13 10:01

Chiny: Wydalono ponad 30 pastorów z Korei Południowej

W okresie od grudnia ub.r. do stycznie br. Władze Chin wydaliły z północno-wschodniej części kraju co najmniej 32 pastorów południowokoreańskich.
2016-12-21 09:51

Stolica Apostolska rozumie i podziela cierpienie chińskich katolików

Tak czytamy w deklaracji watykańskiego biura prasowego odnośnie aktualnych wydarzeń w chińskim Kościele.