Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-06 08:57
MG / nowyswiat24.pl

Evin Ashley Erdoğdu: wolność słowa to pole bitwy nowej zimnej wojny

Chiny i Arabia Saudyjska cenzurują Hollywood – donosi „The American Conservative”. Priorytetowe traktowanie zysku ponad wolnością wypowiedzi osłabiło postrzeganie kultury amerykańskiej na świecie. Osłabiło też międzynarodowe wpływy USA.

Autor/źródło: Martin Jernberg / Unsplash

W artykule dla „The American Conservative” Evin Ashley Erdoğdu snuje rozważania na temat kultury amerykańskiej, wolności słowa oraz rosnącego wpływu Arabii Saudyjskiej i Chin na hollywoodzką kinematografię.

Oba te kraje mają przede wszystkim pieniądze. Co za tym idzie, wpływają na amerykańską kulturę, w tym filmy. Finansując je, uzurpują sobie prawo do wtrącania się do ich produkcji. Rzecz w tym, że fundusze płyną od represyjnych rządów. To rzutuje na to, czego oczekuje się od twórców. To rodzaj „cenzury, która jest sprzeczna z naszą wolnością wypowiedzi” – zauważa dziennikarka.

Sama zna dobrze uwarunkowania kulturowe i realia panujące w Arabii Saudyjskiej, gdyż dorastała w tym kraju, będąc amerykańską emigrantką.

Trwa Kulturowa Zimna Wojna

Nie da się zaprzeczyć, że filmy mają ogromny wpływ na postrzeganie rzeczywistości. Dlatego cenzurowanie ich jest dla państw typu Chiny czy Arabia Saudyjska tak ważne. Trwa coś w rodzaju zimnej wojny, a walka idzie o treści. Jak opisała Frances Stonor Saunders w swojej książce „The Cultural Cold War” („Kulturowa Zimna Wojna”), „najgłośniejszymi przedstawicielami wolności intelektualnej podczas zimnej wojny były narzędzia amerykańskiej kultury, a kulturowe wysiłki na rzecz zdobycia serc i umysłów są nadal aktualne. Jednak kluczową różnicą między kulturową zimną wojną z połowy XX w. a dzisiejszą, jest zdolność innych rządów do finansowania wpływów kulturowych. Związek Radziecki nie mógł konkurować z amerykańskim przemysłem rozrywkowym – Chiny mogą”.


źródło: www.nowyswiat24.com.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-06 12:35:13
miniaturka

Jak połączyć szkoły, uczelnie i przemysł?

Od klas patronackich po doktoraty wdrożeniowe i współpracę z uczelniami. Tak Grupa Kapitałowa ARP szuka kadr i rozwiązań dla swoich spółek. „Staramy się zacząć rywalizację o pracownika jak najwcześniej” – mówi Paweł Pacek, Dyrektor Biura Rozwoju Technologii w Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
2021-07-06 12:52:14
miniaturka

Bajecznie bogaty Soros nie płacił podatków, ale wspierał lewicę miliardami dolarów

George Soros chętnie finansuje ugrupowania lewicowe. Nie szczędzi na to pieniędzy. Wydał na ten cel gigantyczne kwoty, szczególnie w latach, w których nie zapłacił nawet centa federalnych podatków dochodowych - donosi portal „Breitbart News”
2021-07-06 12:57:24
miniaturka

Lewica nienawidzi świata Zachodu, w którym żyje – stwierdza „Le Figaro”

Filozof Philippe Raynaud w wywiadzie dla „Le Figaro” rysuje perspektywę niszczenia europejskiej kultury chrześcijańskiej przez niebezpieczne, lewicowe prądy ideologiczne, co następuje także w szkołach i na uczelniach wyższych.
2021-07-06 13:03:48
miniaturka

Google ukarany za faworyzowanie własnych serwerów w doborze wyświetlanych reklam

Google ma kolejne kłopoty. Amerykański koncern, po oskarżeniach w kilku krajach o naruszanie prywatności użytkowników, nielegalne gromadzenie danych i o bycie monopolistą, tym razem został ukarany we Francji. Grzywna wynosi 220 mln euro.
2021-07-06 13:50:04
miniaturka

Samorządowe uchwały o przeciwdziałaniu ideologii LGBT ponownie w sądzie

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że dwie uchwały samorządów o „przeciwdziałaniu ideologii LGBT” mają trafić do ponownego rozpoznania przez sąd I instancji. Chodzi o uchwały podjęte przez małopolską gminę Lipinki oraz Radę Powiatu Tarnowskiego – informuje Radio Maryja.
2021-07-06 13:57:08
miniaturka

MRPiT: nie prowadzimy obecnie prac nad zmianą przepisów dot. handlu w niedziele

W MRPiT nie są obecnie prowadzone prace nad zmianami w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta - poinformował PAP resort rozwoju. Zaznaczył, że od różnych podmiotów napływają rozmaite, czasem sprzeczne postulaty dot. obowiązujących przepisów; wszystkie są analizowane.