Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-04 16:03
JR / KAI

Chińskie władze zaostrzają walkę z „kościołami domowymi”

Nową, jeszcze ostrzejszą taktykę Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w walce z niekotrolowanymi przez siebie wspólnotami chrześcijańskimi, zarówno protestanckimi, jak i katolickimi, przedstawiło Radio Wolna Azja (RFA) – odpowiednik dawnej Wolnej Europy na Starym Kontynencie.

Autor/źródło: Pixabay.com

Według rozgłośni dotyczy to zwłaszcza tzw. kościołów domowych, czyli grup wiernych, spotykających się w ukryciu na modlitwie i rozważaniu Pisma Świętego.

Jednym z represjonowanych przez władze członków „kościoła domowego” w południowo-zachodniej prowincji Syczuan był Li Yuese (nazwisko zmienione), zatrzymany jeszcze w 2018 w modlącej się grupie. Ponieważ nie popełnił żadnego formalnego przestępstwa, niebawem zwolniono go z aresztu za kaucją, ale był to dopiero początek jego gehenny. Ponownie zatrzymali go agenci związanego z KPCh i współpracującego z tajną policją Wydziału Zjednoczonego Frontu Ludowego, którzy wtrącili go do tzw. Tajnego Ruchomego Ośrodka Transformacji. Znajdował się on w podziemiach jakiegoś nie rzucającego się w oczy budynku i prawdopodobnie przedtem wykorzystywano go do przetrzymywania wyznawców zakazanego w Chinach kultu Falun Gong.

Tam rozpoczęła się jego i kilku innych chrześcijan, w tym także katolików, tzw. reedukacja. W jego wypadku trwała ona aż 10 miesięcy. "W moim pokoju nie było okien ani wentylacji i nigdy nie pozwolono mi zaczerpnąć świeżego powietrza na zewnątrz. Dostawałem dwa posiłki dziennie. Nie widziałem słońca, nie miałem więc poczucia upływającego czasu. Prowadziło to do pokus popełnienia samobójstwa lub wyrządzenia sobie jakiejś krzywdy. Ponieważ nie mogłem zasnąć, podczas trzech pierwszych tygodni zdarzyło mi się bić głową o ścianę. Kiedy już byłem wykończony i nie mogłem nawet otworzyć oczu, siłą wstrzyknięto mi jakieś środki, dzięki którym odzyskałem przytomność" – wspominał Li swój pobyt w miejscu odosobnienia.

Zaznaczył, że więźniów zmuszano do „uznania swoich błędów”. Dwaj ubrani po cywilnemu oficerowie używali do tego różnych środków: grozili, obrażali i bili. „Musiałem podpisać przygotowane przez nich oświadczenie, w przeciwnym razie byłbym nadal przetrzymywany i bity. Gdy wyszedłem na wolność, ważyłem 10 kg więcej z powodu różnych opuchnięć; ciągle jeszcze przypominają mi się tamte traumatyczne przeżycia” – wyznał chrześcijanin.

Magazyn „Bitter Winter” (z listopada 2020 r.), zajmujący się popieraniem wolności religijnej i praw człowieka, rozmawiał z kilkoma innymi podobnymi więźniami. Mówili oni o różnych sposobach działania policji w tych Ruchomych Ośrodkach: biciu, torturach, w tym oblewanie ludzi lodowatą wodą i o zmuszaniu ich do noszenia ciężkich wiader z wodą, przywiązanych do szyi. Według magazynu w Chinach żyje obecnie 69 mln protestantów, z których 23 miliony należą do kontrolowanych przez partię zborów, oraz ok. 9 mln katolików, w większości związanych z Patriotycznym Stowarzyszeniem Katolików Chińskich.

Władze Chin pod rządami obecnego prezydenta Xi Jinpinga uważają chrześcijaństwo za niebezpieczny „import” zagraniczny i w wydawanych przez siebie dokumentach ostrzegają obywateli przed „infiltracją wrogich sił zachodnich” m.in. pod postacią religii.

o. jj (KAI/RFA) / Pekin


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-04 13:49:15
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Aby wydać owoce, winny krzew wymaga pielęgnacji. Boski Ogrodnik troszczy się o jego oczyszczenie ze wszystkiego, co utrudnia plonowanie. Przycinając dziczejące pędy, kaleczy krzew. Taką moc oczyszczającego ranienia ma słowo Boże. Jest to niezbędny proces, aby życiodajne soki nie powodowały wzrostu tylko liści, lecz też owoców.
2021-05-04 14:06:43
miniaturka

Kard. Ruini: Kościół nie ma prawa błogosławienia par homoseksualnych

O stanowisku Kościoła wobec błogosławienia związków homoseksualnych przypomniał wieloletni współpracownik św. Jana Pawła II kardynał Camillo Ruini. Na łamach dziennika Il Foglio ukazał się wywiad z purpuratem na temat zapowiedzianej na 10 maja grupy księży z krajów języka niemieckiego akcji błogosławienia par homoseksualnych.
2021-05-04 14:46:06
miniaturka

Został powołany specjalny zespół ds. badania mutacji koronawirusa

Powstał specjalny zespół ds. badania mutacji koronawirusa – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak podkreślił, badanie nowych mutacji koronawirusa, w tym dwóch nowych ognisk tzw. mutacji indyjskiej, jest kluczowe dla niedopuszczenia do kolejnej fali zakażeń.
2021-05-05 08:54:41
miniaturka

Spłonął dach zabytkowej plebanii sanktuarium św. Jakuba

Spłonął dach zabytkowej plebanii przy sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie. Kustosz sanktuarium ks. Stanisław Czerwiński został odwieziony do szpitala. Obecnie trwają ustalenia przyczyn pożaru.
2021-05-05 09:50:15
miniaturka

Naukowcy przekonują, że duża liczba szczepień to klucz do opanowania pandemii

Twórcy precyzyjnego komputerowego modelu przeznaczonego do przewidywania rozwoju pandemii przekonują, że kluczem do walki z nią są szczepienia. Np. w stanie Minnesota wiosną na oddziałach intensywnej terapii miałoby znaleźć się ponad dwa razy więcej pacjentów niż w szczycie poprzedniej fali.
2021-05-05 10:25:40
miniaturka

Osy są tak samo wartościowe dla środowiska jak pszczoły?

„Osy są tak samo ważne jak pszczoły dla ekosystemów, gospodarki i ludzkiego zdrowia” – zastrzegają naukowcy w artykule na łamach pisma „Biological Reviews”. W medycynie wykorzystuje się ich jad i ślinę, które mają właściwości antybiotykowe!