Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-31 12:39
S. Zielińska / Radio Watykańskie

W Korei Północnej wciąż są chrześcijanie

W Korei Północnej wciąż są chrześcijanie. Ich sytuacja jest jednak bardzo trudna, wszyscy żyją w katakumbach – informuje francuski misjonarz.

Autor/źródło: pixabay.com

Ks. Blot, który na co dzień zajmuje się pomocą w ucieczce Koreańczyków do Chin przyznaje, że z roku na rok staje się to coraz trudniejsze. Wcześniej granicy pilnowali poborowi na 10-letniej służbie wojskowej. Dość łatwo można ich było przekupić. Po dojściu do władzy Kim Jong-una w 2011 r. kontrola granic została wzmocniona. Wciąż jednak znajdą się przewodnicy, którzy są w stanie przeprowadzić uchodźców przez granicę. Kosztuje to jednak od 3 do 5 tys. euro od osoby.

Uciekinierzy z Korei Północnej pozostają zazwyczaj w Chinach. Jest ich obecnie 200 tys. Są tam nielegalnie. Zdaniem ks. Blota wspólnota międzynarodowa powinna wywierać nacisk na reżim w Pekinie, aby nie odsyłał uchodźców do Korei Północnej, bo to jest równoznaczne z ich śmiercią, i by uregulował ich prawną sytuację.

Francuski misjonarz zapewnia, że otrzymał wiele świadectw o istnieniu chrześcijan w Korei Północnej, zwłaszcza protestantów. Muszą jednak ukrywać swą wiarę. Zdekonspirowanych chrześcijan komunistyczny reżim zabija bądź zsyła na resztę życia do obozów koncentracyjnych. „Przed trzema laty pewna protestantka przyjęła chrzest w Chinach i wróciła do Korei Północnej z Bibliami w plecaku. Złapała ją policja. Powieszono ją za nogi i publicznie zlinczowano” – opowiada ks. Blot.

kb/ rv, le monde

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-31 11:11:08
miniaturka

Kielce: Dni Tischnerowskie zwieńczył katalog narodowych wad Polaków

Wykład prof. Tadeusza Gadacza pt. "Katalog narodowych wad Polaków według księdza Tischnera" był ostatnim wydarzeniem II Kieleckich Dni Tischnerowskich, które dobiegły końca 30 marca br.
2017-03-31 11:40:54
miniaturka

Poznań: sukces akcji „Opatrunek na ratunek”

Dziś w Poznaniu kończy się 6. edycja akcji „Opatrunek na ratunek” zorganizowanej przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.
2017-03-31 12:12:05
miniaturka

Prof. Chazan: dziecko na szkle również ma godność dziecka Bożego

Dziecko na szkle również ma godność dziecka Bożego – powiedział prof. Bogdan Chazan podczas spotkania otwartego, które 30 marca odbyło się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.
2017-03-31 13:17:46
miniaturka

Gdańsk: jesienią nowy Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny

Najprawdopodobniej już w listopadzie zostanie zakończony nowy Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny w bazylice św. Brygidy w Gdańsku - informuje KAI proboszcz ks. kanonik Ludwik Kowalski.
2017-03-31 13:53:36
miniaturka

Kraków: ulicami miasta przejdzie Akademicka Droga Krzyżowa

Już w najbliższą niedzielę, 2 kwietnia, ulicami Krakowa przejdzie Akademicka Droga Krzyżowa. Nabożeństwu przewodniczył będzie abp Marek Jędraszewski.
2017-03-31 14:35:41
miniaturka
play

12. rocznica śmierci Jana Pawła II

Jan Paweł II zostawił ogromne dziedzictwo, które Polska powinna wykorzystać – mówi o tym kard. Zenon Grocholewski, wspominając świętego Papieża Polaka. 2 kwietnia mija 12. rocznica śmierci Jana Pawła II.