Strona główna
opoka.org.pl
2020-07-06 13:00
MG / rk (KAI/AP/LifeSiteNews.com)

Chiny: tragiczna w skutkach kontrola populacji mniejszości etnicznych

Zmuszanie do stosowania środków antykoncepcyjnych, przymusowa sterylizacja i aborcja – w ten sposób władze Chin kontrolują populację mniejszości etnicznych żyjących na terenie tego państwa.

Autor/źródło: Photogenica.pl, licencja: Jak album

Amerykańska agencja prasowa Associated Press (AP) opublikowała artykuł śledczy na temat działań komunistycznej dyktatury chińskiej, które prowadzą do zmniejszenia liczby urodzeń wśród muzułmańskich mniejszości Ujgurów, Kazachów i innych w północno-zachodniej prowincji Xinjiang (Sinkiang) w Chinach.


Zdaniem AP, realizacja polityki dwojga dzieci wobec ujgurskiej mniejszości jest formą „ludobójstwa demograficznego”. Agencja przytoczyła dane w oparciu o najnowsze statystki państwowe, z których wynika, że liczba urodzeń „w większości ujgurskich regionów Hotan i Kaszgar spadła o ponad 60 procent w latach 2015-2018”. „W ubiegłym roku w całym regionie Xinjiang wskaźnik urodzeń gwałtownie obniżył się o prawie 24 proc. w porównaniu do zaledwie 4,2 proc. w całym kraju” – informują dziennikarze AP.


Tymczasem dane ukazują, że w 2010 r. kobiety z mniejszości etnicznych w Xinjiang miały więcej dzieci niż przeciętna kobieta w Chinach, a przedstawicielki mniejszości etnicznych w Hotan i Kaszgarze miały o znacznie więcej dzieci. W całych Chinach na 1000 mieszkańców odnotowano 11,9 urodzeń, zaś dla regionu zamieszkiwanego przez mniejszości – 14,5, a 24,27 dla Hotanu i Kaszgaru.


Jak przypomina LifeSiteNews, do 2014 r. chińskie mniejszości etniczne nie podlegały tym samym drakońskim środkom kontroli urodzeń, jakie wiązały się z egzekwowaniem narzuconej przez komunistów polityki jednego dziecka.


Według byłego kanadyjskiego ambasadora w Chinach Davida Mulroney’a, rząd nie chciał antagonizować relatywnie niewielkich grup mniejszości etnicznych żyjących w trudno dostępnych górzystych rejonach. Jednak obecnie nastąpił „tragiczny powrót” do drakońskiej polityki lat 80. i 90. ub. wieku. Niektórzy obserwatorzy zwracają uwagę, że zwrot w postępowaniu komunistów wobec członków tych niezwykle żywotnych kulturowo i głęboko wierzących społeczności etnicznych nastąpił w 2014 r., kiedy region ten odwiedził chiński przywódca Xi Jinping. Zapadła wtedy decyzja, by „zmniejszyć i ustabilizować wskaźniki urodzeń”.


Jak zauważa dyplomata, na niektórych obszarach wiejskich, mimo złagodzenia polityki jednego dziecka, komunistyczni urzędnicy nadal terroryzowali swoich współobywateli. Większym problemem demograficznym dla rządzących był stały spadek rocznej liczby urodzeń na terenach miejskich, przynoszący dramatyczne konsekwencje dla chińskiej gospodarki.


AP podała, że w 2018 r. wskaźnik urodzeń w Chinach wyniósł 10,94 urodzeń na 1000 mieszkańców, 10,69 dla regionu Xining i zaledwie 8,7 dla Heptanu i Kaszgaru.


Kobiety ujgurskie poddawane są badaniom ginekologicznym, w rezultacie których często zmusza się je do używania wkładek domacicznych, sterylizuje, a w przypadku kobiet w ciąży, siłą doprowadza do aborcji. Podobne praktyki stosowano przez 40 lat obowiązywania polityki jednego dziecka wobec całej populacji chińskiej. Działo się to często nie tylko przy biernej postawie organizacji międzynarodowych, ale nawet przy ich nieukrywanej aprobacie dla tego typu metod kontroli populacji.

rk (KAI/AP/LifeSiteNews.com) / Pekin

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-07-06 09:49:20
miniaturka

Katar: robotnicy budujący stadiony na mundial bez wynagrodzenia

Robotnicy, którzy w Katarze budują stadiony i infrastrukturę na mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2022 roku, od wielu miesięcy nie otrzymują należnej zapłaty, co pogłębia sytuację wyzysku i niepewności.
2020-07-06 10:15:45
miniaturka

Zmarł Ennio Morricone - światowej sławy kompozytor

W wieku 91 lat zmarł w Rzymie Ennio Morricone, światowej sławy włoski kompozytor i dyrygent.
2020-07-06 12:09:24
miniaturka

Apel Metropolity katowickiego o oddawanie krwi

- Mając na uwadze stale rosnące zapotrzebowanie na krew, służącą ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego, dołączam się do apelu Centrum Krwiodawstwa i Ministerstwa Zdrowia, którzy proszą o dzielenie się tym cennym darem ze swojego życia – napisał do wiernych archidiecezji katowickiej abp Wiktor Skworc.
2020-07-06 15:31:46
miniaturka

Domy św. Szarbela znajdą opiekę duszpasterską w Kościele katolickim

Osoby należące do rzymskokatolickich wspólnot św. Szarbela mogą znaleźć duchowe wsparcie w Maronickiej Fundacji Misyjnej, której przewodniczącym jest bp Andrzej Siemieniewski, biskup pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej – czytamy w komunikacie Komisji Nauki Wiary KEP.
2020-07-06 15:46:06
miniaturka

Prezydencka inicjatywa ustawodawcza: adopcja tylko przez małżeństwa

Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś i skierował do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji Konstytucji, zmierzający do wykluczenia możliwości adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Przysposobić dziecko będą mogli tylko mężczyzna i kobieta, pozostający w związku małżeńskim.
2020-07-06 19:22:45
miniaturka

Papież odprawi Mszę w rocznicę wizyty na Lampedusie

W siódmą rocznicę swej wizyty na Lampedusie papież Franciszek odprawi 8 lipca o 11.00 Mszę św. w kaplicy Domu sw. Marty w Watykanie. W związku z ograniczeniami w liturgii uczestniczyć będą jedynie pracownicy Sekcji ds. Migrantów i Uchodźców w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.