Strona główna
opoka.org.pl
2018-02-01 10:05
AC / Radio Watykańskie

Kard. Parolin o kontrowersjach dotyczących dialogu z Chinami

Ufam, że wierni w Chinach będą potrafili uznać, że działania Stolicy Apostolskiej nie kierują się logiką świata, lecz są ożywiane ufnością pokładaną w Panu – powiedział kard. Parolin odnosząc się do kontrowersji, jakie narosły wokół watykańskiej polityki względem Chin.

Autor/źródło: flickr.com, Catholic Church England and Wales

Chodzi tu zwłaszcza o doniesienia, mówiące o naciskach wywieranych na niektórych prawowitych biskupów Kościoła katakumbowego, aby ci zrezygnowali z urzędu i ustąpili miejsca biskupom wyświęconym nielegalnie i należącym do proreżimowego stowarzyszenia patriotycznego.

Odpowiadając na pytania wydawanego w Turynie dziennika La Stampa, watykański sekretarz stanu zauważył, że sytuacja w Chinach jest bardzo złożona i to właśnie z tej złożoności wynikają w dużej mierze cierpienia tamtejszego Kościoła. Zapewnił , że Stolica Apostolska dobrze zna cierpienia wielu katolików w Chinach, jak również ich świadectwo Ewangelii. Podkreślił przy tym, że w tym kraju nie istnieją dwa Kościoły, lecz dwie wspólnoty wierzących, które powinny wejść na drogę stopniowego pojednania. Nie można w nieskończoność trwać w konflikcie co do zasad i przeciwstawnych struktur, lecz trzeba znaleźć realistyczne rozwiązania duszpasterskie. Jeśli od kogoś żąda się ofiar, to musi być jasne, że nie jest to cena za jakąś polityczną wymianę, lecz trzeba to postrzegać w ewangelicznej perspektywie większego dobra. Kard. Parolin wskazał też na potrzebę dochowania wierności Następcy Piotra, w duchu synowskiego posłuszeństwa, również wtedy, gdy nie wszystko wydaje się od razu jasne i zrozumiałe. Zaznaczył jednak, że w Kościele istnieje pełne prawo do wyrażenia sprzeciwu i krytyki, a Stolica Apostolska ma moralny obowiązek wysłuchania i rozważenia takich głosów.

Odnosząc się do sytuacji w Chinach watykański sekretarz stanu zaapelował o ostrożność i umiaru, aby nie popaść w jałowe spory, które ranią jedność i odbierają nadzieję na lepszą przyszłość. Kard. Parolin zapewnił ponadto, że Stolica Apostolska dąży do wypracowania syntezy między prawdą, a tym, co jest realnie możliwe, aby odpowiedzieć na słuszne oczekiwania wiernych.

kb/ rv, la stampa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-02-01 08:22:30
miniaturka

Irlandia: batalia o ochronę życia

Jeden z artykułów (art. 40.3.3) ósmej poprawki do irlandzkiej konstytucji, bo o niego toczy się aktualnie batalia, uznaje poczęte dziecko jako istotę ludzką oraz prawo do życia zarówno dziecka jak i matki.
2018-02-01 08:49:52
miniaturka

Francja: Episkopat poprawia błędy w liturgii

Kościół we Francji poprawia błędy w posoborowym tłumaczeniu ksiąg liturgicznych. Okazuje się bowiem, że przed półwieczem zarówno redaktorzy nowego Mszału, jak i potem jego tłumacze działali pod wielką presją czasu.
2018-02-01 09:26:19
miniaturka

Szpital Jana Pawła II u Papieża Franciszka

Na wczorajszej audiencji ogólnej z Papieżem spotkali się między innymi przedstawiciele Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie.
2018-02-01 10:33:15
miniaturka
play

Polska pomaga. Również muzułmanom

Gościem Tematu Dnia był Maciej Dubicki z Caritas Polska, koordynator projektu Rodzina Rodzinie, który w rozmowie z Piotrem Otrębskim tłumaczył, jak Polacy pomagają uchodźcom.
2018-02-01 11:13:40
miniaturka

Wspierajmy Mary Wagner! Apel obrońców życia z Krakowa

Pamiętajmy o Mary Wagner! Z takim apelem zwraca się Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka z Krakowa przed kolejną rocznicą jej urodzin.
2018-02-01 11:56:24
miniaturka

Bp Balcerek do karmelitanek: Kościół dziękuje za Waszą modlitwę

Słowa podziękowania za modlitwę i ofiarę sióstr z zakonów klauzurowych wypowiedział bp Grzegorz Balcerek w klasztorze poznańskich karmelitanek na Wzgórzu Świętego Wojciecha.