Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-03-28 10:39
AC / Radio Watykańskie

Szef watykańskiej dyplomacji pozytywnie o osiągnięciach Chin

Watykański sekretarz ds. relacji z państwami w pozytywnym świetle przedstawił ostatnie osiągnięcia Chińskiej Republiki Ludowej zarówno na szczeblu międzynarodowym, jak i w polityce wewnętrznej.

Autor/źródło: pixabay.com, licencja: CC0

Misja Kościoła w Chinach powinna być w pełni katolicka i prawdziwie chińska – powiedział szef papieskiej dyplomacji podczas międzynarodowej konferencji o chrześcijaństwie w Państwie Środka, jaka w ubiegłym tygodniu odbyła się na papieskim uniwersytecie gregoriańskim. Watykańskie biuro prasowe udostępniło integralną wersję wystąpienia abp Paula Gallaghera.

Watykański sekretarz ds. relacji z państwami w pozytywnym świetle przedstawił ostatnie osiągnięcia Chińskiej Republiki Ludowej zarówno na szczeblu międzynarodowym, jak i w polityce wewnętrznej. Wspomniał o wpływie tego państwa na równowagę w relacjach międzynarodowych i jego umacniającą się pozycję w krajach rozwijających się. Zwrócił uwagę na długofalowe programy, które umożliwiają znaczącej liczbie obywateli wydostanie się z biedy. „Trzeba zauważyć – mówił abp Gallagher – że Chiny stawiają czoło globalnym wyzwaniom, kładąc nacisk na swą tożsamość w postaci własnego modelu gospodarki, polityki i kultury, który chce nadać globalizacji chiński charakter”. W ten sposób państwo to dąży do odzyskania swej centralnej pozycji – dodał szef watykańskiej dyplomacji.

W tym kontekście przypomniał on podejmowane od wielu stuleci starania o zakorzenienie chrześcijańskiej wiary w chińskim kontekście kulturowym. Szczególne zasługi mają na tym polu zwłaszcza jezuici z o. Mattem Riccim na czele. Dzisiejsza wspólnota Kościoła wyrasta już zatem z ziarna Ewangelii zasianego w chińskiej kulturze, jest konsekwencją owocnego spotkania świata chrześcijańskiego z Chinami poprzez inkulturację. Umożliwiło to głoszenie Ewangelii Chrystusa z w pełni chińskiej perspektywy. Abp Gallagher zastrzegł jednak, że inkulturacja i sinizacja to wciąż aktualne wyzwania, zarówno duszpasterskie, jak i intelektualne. Stawką jest tu autentyczna obecność chrześcijaństwa w Chinach, ukazująca nowość Ewangelii w kontekście głęboko zakorzenionym w specyficznej tożsamości tamtejszej kultury.

kb/ rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Watykan, Chiny