Żyrafa w herbie biskupa? W Hong Kongu to możliwe!

Biskup-elekt Stephen Chow Sau-yan, były przełożony chińskiej prowincji jezuitów, ma zostać wyświęcony na biskupa w katedrze Niepokalanego Poczęcia 4 grudnia. W jego biskupim herbie znajdzie się m.in. żyrafa

Nowy herb, który wybrał sobie biskup zapewne nie spodoba się heraldykom. Odbiega on mocno od klasycznych wzorów. Najbardziej niespodziewanym elementem jest z pewnością żyrafa, której głowa wystaje poza obrys tarczy.

Każdy element herbu ma jednak swą symbolikę, którą wyjaśnia sam biskup-nominat. Długa szyja symbolizuje zdolność do widzenia szerokiego obrazu. „Krótkowzroczność może wywoływać w człowieku strach. Patrzenie z wizją może pomóc odzyskać spokój” - powiedział w rozmowie z "Sunday Examiner". Chow zauważył również, że żyrafy znane są z tego, że mają duże serca, aby pompować wystarczającą ilość krwi do głowy i dlatego mogą być uważane za symbol hojności. Serce żyrafy może ważyć nawet do 25 funtów i ma grubą lewą komorę.

Kapłan, który wcześniej był nauczycielem w Wan Yan College, powiedział, że pomysł żyrafy jako symbolu posiadania hojnego serca i szerokiej perspektywy był czymś, czym podzielił się ze swoimi studentami. „Otrzymałem od studentów kilka zdjęć żyraf, które zostały wywieszone w moim biurze w Wan Yan College” - powiedział.

Oprócz żyrafy, na tarczy Chow'a znajdują się również tradycyjne obrazy chrześcijańskie, w tym gołębica, biblijny symbol Ducha Świętego, oraz słońce zawierające monogram IHS oznaczający imię Chrystusa, który jest symbolem zakonu jezuitów. Papież Franciszek również ma ten symbol na swoim herbie biskupim. Kolejnym elementem jezuickiej tożsamości jest biskupie motto Chow'a, „Ad Majorem Dei Gloriam” ("Na większą chwałę Boga").

W centrum tarczy znajduje się wielobarwny węzeł celtycki, który według diecezji jest symbolem „jedności w wielości”. Pod węzłem znajduje się natomiast czerwony most wiszący, a dokładniej most Tsing-Ma w Hongkongu. Chow opisał włączenie mostu jako symbol misji Kościoła, aby stworzyć pomost dla różnych stron, aby mogły się spotkać. „Sam most jest po to, aby ludzie po nim chodzili. Bez ludzi, most nie jest już użyteczny” - powiedział.

W komentarzu Asia News zwrócono uwagę na wybór mostu Tsing-Ma w porównaniu ze słynnym mostem Hongkong-Zhuhai-Macau, najdłuższym na świecie mostem międzymorskim, który został zbudowany w latach 2009-2018, aby połączyć Hongkong i Makau z Chinami kontynentalnymi. Z kolei most Tsing-Ma łączy dwie wyspy w obrębie samego terytorium Hongkongu. Asia News zasugerowała, że może to oznaczać "budowanie mostów" w ramach wewnętrznych podziałów Hongkongu.

Podobnie jak reszta mieszkańców Hongkongu, wspólnota katolicka w mieście stanęła w obliczu wyzwań i podziałów w następstwie stłumienia przez rząd protestów prodemokratycznych kontrowersyjnej ustawy o ekstradycji w 2019 r. oraz przeciwko decyzji lokalnego rządu o forsowaniu ustawy o bezpieczeństwie narodowym w 2020 r. Chow powiedział na konferencji prasowej dzień po swojej nominacji w maju ubiegłego roku, że uważa, iż „słuchanie i empatia” są bardzo ważne dla uzdrowienia podziałów, dodając, że „jedność nie jest tym samym, co jednolitość”. „Nie mam wielkiego planu, jak doprowadzić do jedności, ale wierzę, że jest Bóg i to On chce, abyśmy byli zjednoczeni” - powiedział Chow.

Tradycja posiadania herbu przez biskupów i papieży katolickich sięga tradycji heraldycznej średniowiecza. Każda tarcza, poza papieską,  jest zwieńczona kapeluszem nad krzyżem i otoczona frędzlami - zielonymi dla biskupów i czerwonymi dla kardynałów - a pod tarczą znajduje się zwój zawierający motto biskupa.
« 1 »

reklama

reklama

reklama