USA wezwały WHO do przeprowadzenia drugiej fazy śledztwa ws. pochodzenia SARS-CoV-2

Stany Zjednoczone wezwały w czwartek Światową Organizację Zdrowia (WHO) do przeprowadzenia drugiej fazy śledztwa w sprawie pochodzenia wirusa SARS-CoV-2. Misja USA przy ONZ podkreśliła, że niezależni eksperci powinni uzyskać pełny dostęp do oryginalnych danych i próbek w Chinach.

„Niezwykle ważne jest, aby Chiny zapewniły niezależnym ekspertom pełny dostęp do wszystkich oryginalnych danych i próbek, istotnych dla zrozumienia źródła wirusa i wczesnych etapów pandemii” – przekazała w oświadczeniu misja USA przy ONZ w Genewie.

W środę prezydent USA Joe Biden zwrócił się do amerykańskich agencji wywiadowczych, by „podwoiły wysiłki” w celu zbadania pochodzenia koronawirusa, w tym teorię, że ślad prowadzi do chińskiego laboratorium. Przywódca USA naciska na Chiny, aby współpracowały w tej sprawie.

Prezydent USA zapewnił, że jego kraj będzie nadal „współpracował z partnerami na całym świecie w celu naciskania na Chiny, aby uczestniczyły w pełnym, przejrzystym, opartym na dowodach śledztwie międzynarodowym i zapewniły dostęp do wszystkich istotnych danych i dowodów”.

Pod koniec 2019 r. w mieście Wuhan w środkowych Chinach wykryto pierwsze przypadki SARS-CoV-2. Amerykańska administracja wyrażała wątpliwości, czy chińskie władze pozostawiły pierwszej misji międzynarodowych ekspertów pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Wuhanie wystarczającą swobodę, by mogła skutecznie prowadzić swoje dochodzenie.

Członkowie tej misji po wizycie w Wuhanie w styczniu i lutym br. za najbardziej prawdopodobną hipotezę uznali przejście patogenu na człowieka ze źródła naturalnego – być może z nietoperzy – poprzez inne zwierzęta, których nie określono.

Jako „skrajnie mało prawdopodobną” ocenili natomiast hipotezę o wycieku wirusa z laboratorium. (PAP)

Aktualne informacje i zalecenia: www.gov.pl.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

reklama

reklama

reklama