Strona główna
opoka.org.pl
Fraza "pomoc pokrzywdzonym"
2022-11-28 09:36

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego, ale trzeba pomóc osobom, które skrzywdził

Delegaci diecezji bielsko-żywieckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej oraz pelplińskiej proszą o kontakt osoby, które zostały skrzywdzone przez ks. Eugeniusza Surgenta. Komunikaty w tej sprawie zostały odczytane w parafiach, w których niegdyś posługiwał duchowny na terenie tych trzech diecezji.
2022-09-07 12:57

Vademecum dla spowiedników wkrótce po ukraińsku

Niebawem publikacja „Spowiednik wobec dramatu wykorzystania seksualnego. Poradnik” ukaże się w języku ukraińskim. To efekt współpracy Fundacji Świętego Józefa KEP z ukraińskim Centrum Godności Dziecka.
2022-05-24 16:00

O. David Songy z USA gościem szkolenia dla kuratorów

W dniach od 23 do 24 maja br. w Lublińcu-Kokotku odbyło się szkolenie kuratorów diecezjalnych i zakonnych. Doświadczeniem Kościoła w Stanach Zjednoczonych podzielił się psycholog i terapeuta, prezes centrum terapii dla duchowieństwa Saint Luke Institute w Silver Spring – o. David Songy OFMCap.
2022-01-17 10:12

Diecezja płocka uruchomiła Punkt Konsultacyjny w Ciechanowie

We współpracy z Fundacją Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski na terenie diecezji płockiej powstał Punkt Konsultacyjny w Ciechanowie. W każdy piątek działa także 3-godzinny dyżur telefoniczny dla osób, które doświadczyły przemocy, wykorzystania seksualnego czy psychicznego, jak również ich najbliższych.
2021-12-20 06:18

Granty na pomoc pokrzywdzonym i działalność prewencyjną

Fundacja Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski ogłosiła „Regulamin grantowy na rok 2022”. Jest to druga edycja systemu grantowego dla pokrzywdzonych oraz osób i podmiotów wspierających osoby pokrzywdzone wykorzystaniem seksualnym w Kościele.
2021-12-01 07:16

Dziś startują dwie inicjatywy zakonów żeńskich dla pokrzywdzonych

Wysłuchanie, wsparcie w trakcie zgłaszania krzywdy oraz towarzyszenie duchowe na drodze zdrowienia – w ten sposób siostry zakonne włączą się w pomoc osobom skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym w środowisku kościelnym.
2021-10-15 11:19

Podsumowanie interwencji kryzysowej Inicjatywy "Zranieni w Kościele"

W ramach programu interwencji kryzysowej, uruchomionego po opublikowaniu raportu dot. Pawła M., zadzwoniło 26 osób - w większości osoby dotknięte przemocą, nie tylko seksualną, ale także psychiczną, w wieku dorosłym.
2021-03-11 14:46

Raport z działania systemu ochrony małoletnich w Kościele

Zadania poszczególnych podmiotów systemu reagowania na wykorzystanie seksualne, pomocy pokrzywdzonym i prewencji w polskim Kościele, a także ich działania w 2020 roku prezentuje raport roczny opracowany przez Biuro Delegata KEP i Fundację Świętego Józefa KEP.
2021-03-11 13:20

Podpisanie Deklaracji finalizuje przystąpienie zakonów męskich do współpracy z Fundacją

W trakcie obrad 388. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się 11 marca w Warszawie, przewodniczący KWPZM o. Janusz Sok CSsR i przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podpisali „Deklarację o przystąpieniu zakonów męskich do współpracy z Fundacją Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski”.
2021-03-08 15:54

Modlitwa za zranionych w 2. rocznicę powstania Inicjatywy „Zranieni w Kościele”

10 marca przypada druga rocznica rozpoczęcia działalności Inicjatywy „Zranieni w Kościele”. – Tego dnia chcemy zaprosić wszystkich chętnych do modlitwy w intencji osób, które doświadczyły przemocy seksualnej ze strony ludzi Kościoła – zapraszają inicjatorzy dzieła na stronie zranieni.info.
2021-02-11 07:18

Wspólnota ze zranionymi – nie tylko raz w roku

We współpracy z duszpasterzami osób pokrzywdzonych powstała strona internetowa wspolnotazezranionymi.pl. – Chodzi o to, żeby nie być obojętnym, żeby wspólnotę ze zranionymi budować w bardzo różnych przestrzeniach – przekonują jej inicjatorzy. Na stronie znajdują się propozycje modlitw, informacje o inicjatywach, świadectwa i kontakty do duszpasterzy towarzyszących osobom skrzywdzonym.
2021-01-29 15:28

Na pomoc pokrzywdzonym z Fundacją Świętego Józefa KEP

Działalność Regionalnego Punktu Konsultacyjnego dla Zranionych w Kościele, mającego siedzibę w Poznaniu, a także grup wsparcia dla pokrzywdzonych w Warszawie i Krakowie – to inicjatywy, które stały się możliwe dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Świętego Józefa KEP. Kto i na jaką pomoc fundacji może liczyć?
2020-12-18 12:23

Oferta grantowa Fundacji Świętego Józefa

Fundacja Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski opublikowała zasady, na jakich udzielać będzie pomocy w 2021 roku. Zawarte są one w Regulaminie grantowym, który dostępny jest na stronie internetowej Fundacji (http://fsj.org.pl).
2020-12-14 15:33

Abp Marek Jędraszewski o grupach "Ku uzdrowieniu"

Od lutego ruszą spotkania grup wsparcia psychologicznego "Ku uzdrowieniu" adresowane do osób dorosłych, które doświadczyły wykorzystania seksualnego w okresie małoletności. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski poprosił proboszczów o przekazanie informacji w parafiach.
2020-12-07 09:00

Zgloskrzywde.pl – nowa strona w sieci

Ruszyła strona zgloskrzywde.pl, zawierająca informacje pomocne osobom, które zostały skrzywdzone w sferze seksualnej w dzieciństwie lub młodości albo mają wiedzę o krzywdzie czy zaniedbaniu w wyjaśnianiu sprawy w Kościele.
2020-11-05 11:21

Ku uzdrowieniu – w grupie w Krakowie

Ruszyły zapisy do grupy wsparcia psychologicznego "Ku uzdrowieniu", która będzie działać w Krakowie. Spotkania osób zranionych wykorzystaniem seksualnym w Kościele rozpoczną się w lutym.
2020-10-14 07:23

Świętej Teresy rady dla skrzywdzonych

"Bóg posłużył się osobą św. Teresy od Jezusa, abym ponownie nie odeszła z Kościoła" - wyznaje jedna z osób skrzywdzonych. Z tekstów Świętej wybrała cytaty, które mogą być pomocne innym osobom skrzywdzonym.
2020-09-23 17:15

Po spotkaniu Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich

Podsumowanie seminariów internetowych o ochronie małoletnich, programy dla pokrzywdzonych, w tym pilotażowy projekt lokalnych Paneli Doradztwa dla Ofiar stały się przedmiotem obrad Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Członkowie gremium z zadowoleniem przyjęli utworzenie przez zakony Komisji ds. Opieki i Ochrony, a także publikację „Vademecum” i dyskusje o kwestiach proceduralnych podczas sesji na Papieskim Uniwersytecie Gregoriana.
2020-08-27 17:26

Ks. Grzegorz Strzelczyk w Zarządzie Fundacji Świętego Józefa

Konferencja Episkopatu zatwierdziła kandydaturę ks. Grzegorza Strzelczyka – teologa, duszpasterza i wykładowcy z archidiecezji katowickiej – na członka Zarządu Fundacji Świętego Józefa.
2020-06-24 16:53

Ks. Studnicki: Bóg pozwala krzyczeć pokrzywdzonym

Homilia ks. Piotra Studnickiego wygłoszona w Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Krakowie w niedzielę 21 czerwca br. podczas Mszy św., która poprzedziła Modlitwę za Zranionych. Spotkanie modlitewne już po raz piąty odbyło się z inicjatywy grupy katolików świeckich z Krakowa.
2020-04-21 13:17

Rekomendacje Inicjatywy „Zranieni w Kościele”

Zmiany w prawie kościelnym i praktyce jego stosowania, potrzeba szerszego podjęcia tematu ochrony narażonych na przemoc, stworzenie grup wsparcia dla osób zranionych przemocą seksualną w Kościele – to proponowane przez Inicjatywę "Zranieni w Kościele" postulaty po pierwszym roku działalności.
2020-04-01 12:11
miniaturka
play

Robert Fidura o pomocy skrzywdzonym: Wystarczy być, nie oceniać

– To jest moje pierwsze publiczne wystąpienie "z twarzą" – mówi w nagraniu na YouTube Robert Fidura, osoba molestowana seksualnie w dzieciństwie.
2020-03-06 15:44

Ruszyła strona internetowa Fundacji Świętego Józefa

Pod adresem fsj.org.pl ruszyła właśnie strona internetowa Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski.
2020-02-12 13:51

Pomoc dla zranionych w Kościele

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” to telefon zaufania i profesjonalne, katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną oraz innymi formami przemocy w Kościele. Kontakt telefoniczny przeznaczony jest dla osób, które doświadczyły wykorzystywania seksualnego oraz ich najbliższych.
2020-01-31 09:16

Zaproszenie na konferencję prasową - Pomoc zranionym w Kościele

W ostatnim czasie bardzo wiele słyszymy o skandalu wykorzystywania seksualnego nieletnich przez dorosłych, zarówno duchownych, jak i świeckich.Podczas spotkania abp Wojciech Polak podsumuje obecny stan pomocy skrzywdzonym i działania Kościoła. Konferencji towarzyszyć będzie premiera książki "Łzy niewinności".
2019-10-11 15:41

Nowelizacja "Wytycznych" ułatwi składanie zawiadomień o domniemanych przestępstwach

W związku z motu proprio „Vos estis lux mundi” Ojca Świętego Franciszka, które zobowiązuje do ustanowienia stabilnego i łatwo dostępnego dla każdego sposobu składania zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wykorzystywania seksualnego osób małoletnich, biskupi znowelizowali „Wytyczne” KEP.