Strona główna
opoka.org.pl
2022-01-17 10:12
PS

Diecezja płocka uruchomiła Punkt Konsultacyjny w Ciechanowie

We współpracy z Fundacją Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski na terenie diecezji płockiej powstał Punkt Konsultacyjny w Ciechanowie. W każdy piątek działa także 3-godzinny dyżur telefoniczny dla osób, które doświadczyły przemocy, wykorzystania seksualnego czy psychicznego, jak również ich najbliższych.

We współpracy z Fundacją Świętego  Józefa Konferencji Episkopatu Polski na terenie diecezji płockiej powstał Punkt Konsultacyjny w Ciechanowie. W każdy piątek działa także 3-godzinny dyżur telefoniczny dla osób, które doświadczyły przemocy, wykorzystania seksualnego czy psychicznego, jak również ich najbliższych.

Dyżury punktu konsultacyjnego odbywają się w każdy piątek w godzinach 17.00-20.00 pod numerem telefonu: 514 614 946. Osoby potrzebujące wsparcia mogą zgłosić się do punktu w Ciechanowie, na ul. Ściegiennego 18, przy Centrum Psychologiczno-Pastoralnym METANOIA. – W punkcie dyżurują kompetentne osoby, które przyjmą i wysłuchają osobę pokrzywdzoną, pomogą w nawiązaniu i utrzymaniu kontaktu z delegatem, a także w skorzystaniu z pomocy psychologicznej i duszpasterskiej osobie pokrzywdzonej, jeśli będzie sobie tego życzyła osoba skrzywdzona, oraz konsultacji prawnej – wyjaśnia ks. Maciej Szostak, duszpasterz osób zranionych i  koordynator Fundacji Świętego Józefa w diecezji płockiej. Duchowny jest również wicedyrektorem Centrum Psychologiczno-Pastoralnego METANOIA, przy którego filii w Ciechanowie powstał punkt konsultacyjny.

CPP METANOIA to miejsce, gdzie specjaliści zapewniają pomoc osobom w różnych sytuacjach życiowych. Punkt Konsultacyjny w Ciechanowie umożliwi osobom, które doświadczyły krzywdy od ludzi związanych z Kościołem, aby otrzymały pomoc, której potrzebują. – Punkt ma zapewnić wszechstronną pomoc i wsparcie osobom, które doświadczyły przemocy, wykorzystania seksualnego czy psychicznego ze strony osób sprawujących funkcje wychowawcze, edukacyjne czy duszpasterskie w Kościele. Ma również służyć pomocą osobom najbliższym pokrzywdzonych – mówi ks. Maciej Szostak.

– Ciechanów jest miastem o dogodnym położeniu i łatwo dotrzeć każdym środkiem transportu, są dobre połączenia autobusowe i kolejowe. Chcielibyśmy, aby ten Punkt Konsultacyjny mógł służyć również najbliższym diecezjom: warmińskiej, łomżyńskiej, warszawsko-praskiej, warszawskiej, łowickiej, włocławskiej i toruńskiej  – podkreśla ks. Szostak, tłumacząc wybór lokalizacji punktu konsultacyjnego w diecezji płockiej. – Ponadto filia CCP w Ciechanowie dysponuje warunkami lokalowymi, by organizować szkolenia, kursy i  prelekcje prowadzące do zrozumienia zjawiska wykorzystania seksualnego małoletnich, zagrożeń, z jakimi mogą się oni zetknąć oraz umiejętności rozpoznawania sytuacji krzywdzenia i reagowania na przypadki wykorzystania seksualnego nieletnich – dodaje duchowny.

Punkt Konsultacyjny w Ciechanowie działa od stycznia 2022 r. Jego działalność finansuje Fundacja Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski w ramach grantu na pomoc pokrzywdzonym i działalność prewencyjną w Kościele.  

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2022-01-10 16:19:00
miniaturka

Przestrzeń modlitwy Anastasis

Przez cały rok w każdy drugi poniedziałek miesiąca w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie na wspólnej modlitwie będą spotykać się osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym, ich bliscy i osoby ich wspierające. Do udziału w modlitwie w przestrzeni Anastasis zaprasza ks. Artur Chłopek, duszpasterz zranionych w archidiecezji krakowskiej.
2022-01-11 20:35:14
miniaturka

Zmiany w organizacji nauczania religii i etyki

W poniedziałek, 10 stycznia br. Sekretarz Stanu w MEiN Tomasz Rzymkowski spotkał się z przedstawicielami 11 kościołów i związków wyznaniowych. Tematem rozmów były planowane zmiany w organizacji nauczania religii i etyki w szkołach.
2022-01-14 14:01:18
miniaturka

Wsparcie dla tych, którzy pomagają

Oprócz wsparcia działań delegatów, koordynatorów, duszpasterzy osób zranionych i kuratorów, Fundacja Świętego Józefa KEP oferuje również pomoc dla osób tworzących system ochrony małoletnich i bezbronnych w Kościele w Polsce, m.in. stypendia na podnoszenie kwalifikacji, superwizję i warsztaty.
2022-01-14 18:27:50
miniaturka

Formacja formatorów – zagadnienia ludzkiej seksualności i ochrony małoletnich

Kościół i kapłani a problem wykorzystania seksualnego małoletnich – to jeden z tematów, które zostaną podjęte na szkoleniu dla wychowawców seminaryjnych. Ks. Wojciech Rzeszowski przedstawi strategię działania Kościoła oraz wskazania formacyjne dotyczące prewencji wykorzystania seksualnego wynikające z nowego „Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”.
2022-01-15 10:09:15
miniaturka

Bp Wiesław Lechowicz - biskupem polowym Wojska Polskiego

"Z pokorą i posłuszeństwem przyjąłem decyzję Ojca Świętego Franciszka, który mianował mnie biskupem polowym Wojska Polskiego. W tym wyjątkowym dla mnie czasie proszę wszystkich o modlitwę. Zwracam się z tą prośbą bezpośrednio do tych, z którymi jestem blisko związany dotychczasową posługą biskupią – tworzących wspólnotę diecezji tarnowskiej i środowisko polonijne. Polecam się szczególnie modlitwie żołnierzy, duszpasterzy i wiernych Ordynariatu Polowego, bym pełnił wśród Was powierzone mi obowiązki w duchu służby, z wiarą i miłością wobec Boga, Kościoła, Ojczyzny i Wojska Polskiego" - Bp Wiesław Lechowicz, nowo mianowany biskup polowy WP.
2022-01-15 21:09:57
miniaturka

Posiedzenie Komisji Duszpasterstwa KEP w Warszawie

W dniach 12-13 stycznia br. w Centrum Okopowa w Warszawie obradowała Komisja Duszpasterstwa KEP. Posiedzenie Komisji w nowym składzie poświęcone było m.in. przygotowaniu nowego programu duszpasterskiego „Wierzę w Kościół Chrystusowy"