Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-29 15:28
PS

Na pomoc pokrzywdzonym z Fundacją Świętego Józefa KEP

Działalność Regionalnego Punktu Konsultacyjnego dla Zranionych w Kościele, mającego siedzibę w Poznaniu, a także grup wsparcia dla pokrzywdzonych w Warszawie i Krakowie – to inicjatywy, które stały się możliwe dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Świętego Józefa KEP. Kto i na jaką pomoc fundacji może liczyć?

unsplash.com/ochrona.episkopat.pl

Dofinansowanie systemu pomocy pokrzywdzonym w Kościołach lokalnych i pomoc dla osób pokrzywdzonych, jak również wsparcie psychologiczne  i stypendia na podnoszenie kwalifikacji dla pracujących bezpośrednio ze skrzywdzonymi, w tym delegatów i duszpasterzy osób pokrzywdzonych – to cele, które zgodnie ze swoim statutem wspiera Fundacja Świętego Józefa, utworzona przez Episkopat Polski.

W 2020 r. Fundacja wydała na projekty blisko 700 tys. zł. Wsparcie finansowe na swoje projekty otrzymało 11 diecezji, Centrum Ochrony Dziecka, Inicjatywa „Zranieni w Kościele” oraz Fundacja Towarzyszenia Rodzinie. Dzięki temu możliwe stało się uruchomienie Regionalnego Punktu Konsultacyjnego dla Osób Zranionych w Kościele w Poznaniu. W Warszawie i Krakowie finansowane są grupy wsparcia dla osób zranionych przemocą seksualną w Kościele. 10 osób z diecezji korzysta z dofinansowania specjalistycznych studiów, po ukończeniu których będą udzielać pomocy pokrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym.

Za bezpośrednią pomoc osobom pokrzywdzonym odpowiedzialni są biskupi i przełożeni zakonni. Fundacja Świętego Józefa wspiera ich jednak w sytuacjach przedłużającej się terapii psychologicznej osoby pokrzywdzonej. W ciągu ubiegłego roku bezpośrednio do Fundacji zgłosiły się też osoby, które miały utrudniony kontakt z diecezją albo trudno było ustalić odpowiedzialność (np. diecezja już nie istnieje bądź w sytuacji zmian granic diecezji). W efekcie, 14 osobom finansowane jest wsparcie terapeutyczne.

Kto i na jaką pomoc Fundacji może liczyć w 2021 roku? Na stronie internetowej Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski (fsj.org.pl) został opublikowany Regulamin grantowy, który określa zasady pomocy. Granty dla osób pokrzywdzonych pozwalają na pokrycie kosztów terapii, pomocy prawnej czy stypendia edukacyjne. Mogą się o nie ubiegać sami pokrzywdzeni, może też o nie wnioskować podmiot kościelny. Kolejny ważny cel grantowy to wsparcie osób pracujących bezpośrednio z pokrzywdzonymi – obejmuje zarówno wsparcie psychologiczne, jak i stypendia na podnoszenie kwalifikacji. Fundacja Świętego Józefa sfinansuje lokalne działania – inicjowane przez delegatów, koordynatorów, duszpasterzy lub kuratorów – które zmierzają do poprawy działania systemu ochrony małoletnich i wsparcia osób pokrzywdzonych w podmiotach kościelnych. Wsparcie systemu pomocy pokrzywdzonym w Kościołach lokalnych obejmuje tworzenie i utrzymanie centrów pomocy pokrzywdzonym, punktów konsultacyjnych czy grup terapeutycznych i grup wsparcia dla osób zranionych wykorzystaniem w środowisku kościelnym. Przewidziano również granty na wsparcie działań prewencyjnych w Kościołach lokalnych. Fundacja chce też wspierać badania naukowe z zakresu ochrony dzieci i młodzieży oraz pomocy pokrzywdzonym, stąd uczelnie lub instytuty badawcze mogą wnioskować o środki na prowadzenie badań naukowych lub organizację sympozjum naukowego.

Jak wyjaśnia Marta Titaniec z zarządu Fundacji, wnioski o dofinansowanie Fundacja będzie przyjmować i rozpatrywać w trybie ciągłym, przez cały rok. – Bardzo zachęcamy do zapoznania się z ofertą grantową i do korzystania z tej formy pomocy – podkreśla.

Fundacja Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski jest dziełem pomocy i wsparcia dla osób wykorzystanych seksualnie w dzieciństwie lub młodości we wspólnocie Kościoła. W miarę możliwości Fundacja przez swą działalność chce również wspierać skrzywdzonych seksualnie przez osoby niezwiązane instytucjonalnie z Kościołem. Powołana decyzją 384. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski (8 października 2019 r.), Fundacja Świętego Józefa rozpoczęła działalność na początku 2020 roku.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-29 13:09:55
miniaturka

Orędzie Papieża Franciszka na Światowy Dzień Misyjny

W Watykanie opublikowane zostało papieskie orędzie na tegoroczny Światowy Dzień Misyjny. Jego mottem są słowa „Nie możemy nie mówić tego, cośmy widzieli i słyszeli”
2021-01-29 13:44:26
miniaturka

PZU oficjalnym partnerem Igi Świątek

Największy polski ubezpieczyciel PZU objął patronatem Igę Świątek – pierwszą Polkę w historii, która wygrała wielkoszlemowy turniej French Open. PZU będzie towarzyszyć Idze w drodze na jej tenisowy szczyt przez najbliższe trzy lata.
2021-01-29 14:25:07
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Obraz łodzi płynącej przez wzburzone fale to nie tylko dosłowny opis sytuacji, w jakiej znaleźli się apostołowie, ale także sugestywny symbol Kościoła, który stale narażony jest na wiele niebezpieczeństw. Jak zachować się w takich sytuacjach?
2021-01-29 16:09:36
miniaturka

Udało się odwrócić trend, który wydawał się nie do zatrzymania

„Niemal wszędzie w Europie i na świecie przez ostatnie 50 lat dochodziło do ciągłej liberalizacji przepisów aborcyjnych” – mówi po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS, jeden z wnioskodawców i autorów skargi do TK.
2021-01-30 08:53:04
miniaturka

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 14 lutego

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 14 lutego na dotychczasowych zasadach – wynika z opublikowanego w piątek projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Kolejne decyzje w sprawie obostrzeń będą podejmowane za dwa tygodnie.
2021-01-30 09:02:53
miniaturka

Portugalscy biskupi zasmuceni i oburzeni legalizacją eutanazji

Biskupi podkreślają, że nigdy nie można zrezygnować z walki i ulżenia cierpieniu fizycznemu, psychicznemu czy egzystencjalnemu i godzić się na to, aby spowodowana śmierć była odpowiedzią na te sytuacje.