Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-02-12 13:51
PS

Pomoc dla zranionych w Kościele

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” to telefon zaufania i profesjonalne, katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną oraz innymi formami przemocy w Kościele. Kontakt telefoniczny przeznaczony jest dla osób, które doświadczyły wykorzystywania seksualnego oraz ich najbliższych.

Autor/źródło: www.zranieni.info

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” to telefon zaufania i profesjonalne, katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną oraz innymi formami przemocy w Kościele. Kontakt telefoniczny przeznaczony jest dla osób, które doświadczyły wykorzystywania seksualnego oraz ich najbliższych. Niezależną inicjatywę tworzą świeccy katolicy zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez przedstawicieli Kościoła.

W każdy wtorek między 19:00 a 22:00 pod numerem telefonu 800 280 900 dyżurują psychoterapeutki i wspierający ich asystenci. Osoba dzwoniąca może być pewna, że rozmowa będzie anonimowa, bezpłatna, cierpliwa, dyskretna i prowadzona w profesjonalny sposób. Proponujemy – w zależności od potrzeby – fachową pomoc prawną, psychologiczną, duszpasterską.

Telefony odbieramy od 12 marca 2019 r. Przez pierwsze pół roku funkcjonowania inicjatywy odebrano ponad 80 telefonów z całej Polski, z czego ok. ¾ spraw nie było dotąd zgłaszanych. – W wielu przypadkach osoba dzwoniąca do nas po raz pierwszy mówi komuś o swojej krzywdzie – komentuje Zbigniew Nosowski, rzecznik prasowy Inicjatywy. Dlatego, gdy osoby dzwoniące wyraziły taką wolę, liczne przypadki zostały skierowane do konsultacji specjalistycznych, w tym do prawników, lub zgłoszone do odpowiednich władz kościelnych, w tym do Stolicy Apostolskiej. – Sprawy, z którymi dzwonią do nas osoby skrzywdzone, w olbrzymiej większości są przedawnione z punktu widzenia prawa karnego – wyjaśnia Nosowski. Osoby zranione potrzebują jednak fachowego i wszechstronnego wsparcia: prawnego, psychologicznego i duszpasterskiego.

Inicjatorami telefonu zaufania są: Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Laboratorium „Więzi” i Fundacja Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Inicjatywa działa w oparciu o współpracę z instytucjami takimi jak: Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacja Stop Przedawnieniu oraz z wybranymi psychologami, terapeutami, duszpasterzami i prawnikami.

W większości zgłaszanych spraw kontakt telefoniczny to zaledwie początek długiego procesu wsparcia. Przykładem skuteczności działań podejmowanych przez Inicjatywę jest historia krzywdzonej przez księdza w dzieciństwie kobiety, która w marcu zdecydowała się skorzystać z pomocy psychologicznej i lekarskiej, a pięć miesięcy później – w efekcie terapii – zdecydowała się również na kontakt z prawnikiem i zgłoszenie sprawy do kurii.

Informacje o Inicjatywie „Zranieni w Kościele” można znaleźć pod adresem www.zranieni.info.

W marcu 2020 r. odbędzie się specjalna konferencja prasowa z okazji pierwszej rocznicy uruchomienia telefonu wsparcia, na której przedstawimy szczegółowe podsumowania i informacje o wnioskach wynikających z działań Inicjatywy „Zranieni w Kościele”.


Kontakt dla mediów:

Zbigniew Nosowski
rzecznik prasowy Inicjatywy „Zranieni w Kościele”
tel. +48 600 872 173Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: telefon zaufania, Zranieni w Kościele, wykorzystanie seksualne, pomoc pokrzywdzonym