Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-14 15:33
PS

Abp Marek Jędraszewski o grupach "Ku uzdrowieniu"

Od lutego ruszą spotkania grup wsparcia psychologicznego "Ku uzdrowieniu" adresowane do osób dorosłych, które doświadczyły wykorzystania seksualnego w okresie małoletności. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski poprosił proboszczów o przekazanie informacji w parafiach.

Plakat w kancelarii parafialnej lub gablocie przed kościołem albo baner na stronie internetowej parafii bądź wzmianka na niedzielnych ogłoszeniach parafialnych. Wszystkie środki są dobre, by dotrzeć z informacją o powstaniu grupy wsparcia dla osób skrzywdzonych seksualnie w młodości. „Niezwykle ważne jest dla mnie, aby informacje te zostały przekazane z należytą delikatnością, szanującą wrażliwość ofiar wykorzystania oraz innych członków wspólnoty Kościoła, dla których sprawy te zawsze wywołują zgorszenie i szczególny ból” – zaznaczył abp Marek Jędraszewski w przesłanym w połowie listopada br. liście do proboszczów archidiecezji krakowskiej.

Dwie grupy wsparcia – osobna dla kobiet i osobna dla mężczyzn – powstają z inicjatywy Fundacji Towarzyszenia Rodzinie w Krakowie. Planowanych jest dziesięć, cyklicznych spotkań raz w miesiącu (sobota) od lutego 2021 r. do  grudnia 2021 r. Będą się one odbywać w poradni Fundacji przy ul. Siostry Faustyny 70. Osobom pokrzywdzonym  wykorzystaniem seksualnym będą towarzyszyć we wspólnych spotkaniach doświadczeni psychologowie i terapeuci. Możliwe będą też konsultacje prawne.

„Ufam, że oferowana pomoc przyczyni się do zaopatrzenia ran osób pokrzywdzonych i będzie sposobem towarzyszenia na drodze ich uzdrowienia” – podkreślił w liście abp Jędraszewski. Metropolita Krakowski zwrócił też uwagę, że inicjatywa grupy wsparcia jest odpowiedzią na potrzebę stworzenia przestrzeni pomocy dla osób skrzywdzonych, do której zobowiązane są diecezje.

Formularz zgłoszeniowy do grupy wsparcia można przesłać za pośrednictwem strony kuuzdrowieniu.pl, można również skontaktować się telefonicznie, dzwoniąc pod numer 12 260 75 14  (od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-20.00). – Oddzwonimy z propozycją konsultacji, podczas których będziesz mógł rozeznać, czy grupa wsparcia jest właściwą formą pomocy dla Ciebie – wyjaśniają twórcy inicjatywy.

Uczestnictwo w grupie wsparcia jest bezpłatne dzięki wsparciu finansowemu  ze środków Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-14 14:48:06
miniaturka

CBOS: 40 proc. osób definiujących się jako kawaler lub panna jest w związku

Prawie 60% dorosłych Polaków żyje w związku małżeńskim, a ponad jedna czwarta jest stanu wolnego. Jednak 41% osób definiujących się jako kawaler lub panna jest z kimś z związku – takie dane przynosi raport CBOS na temat modeli życia małżeńskiego Polaków.
2020-12-14 15:19:06
miniaturka

Bądźmy solidarni z rolnikami i kupujmy polskie produkty

W dobie kryzysu wywołanego koronawirusem, a także przed świętami bądźmy solidarni z rolnikami i kupujmy polskie produkty – zaapelował minister rolnictwa Grzegorz Puda. Podkreślił, że to konsumenci dyktują reguły na wolnym rynku.
2020-12-14 15:26:02
miniaturka

Czy wiara bez akceptacji dla faktu istnienia diabła jest prawdziwa?

Ojciec François-Marie Dermine to znany egzorcysta. Stawia tezę, że jeśli brakuje postaci diabła, traci się również z oczu postać samego Boga. Mówi o rosnącym wśród młodych satanizmie, gdy zwłaszcza w Internecie postać diabła jest otwarcie chwalona i przyciąga wielu ludzi.
2020-12-15 08:43:01
miniaturka

Nigeria: porwano 300 uczniów, atak w stylu Boko Haram

Trwa dramat kilkuset nigeryjskich uczniów porwanych w piątek wieczorem najprawdopodobniej przez islamistów z Boko Haram. Istnieją obawy, że radykałowie chcą wywrzeć presję na prezydenta, którzy przed wyborami zapowiedział im pewne ustępstwa, a teraz wycofuje się z obietnic
2020-12-15 08:51:31
miniaturka

Pomimo pandemii ruszyły przygotowania do ŚDM 2023

Program duszpasterski związany z przygotowaniami do ŚDM w Portugalii jest przykładem, jak podejmować wyzwania duszpasterskie w czasie pandemii. Fatimskie wezwanie do nawrócenia zyskuje nowy wymiar w obliczu cierpienia i staje się bliższe wiernym
2020-12-15 08:56:13
miniaturka

Proaborcyjna polityka Bidena będzie miała wypływ na cały świat

Największą różnicą pomiędzy prezydenturą Trumpa a gabinetem Bidena będzie zmiana kursu w stosunku do aborcji – uważają amerykańscy komentatorzy. Ich zdaniem proaborcyjna polityka nowego lokatora Białego Domu będzie miała wypływ znacznie wykraczający poza granice USA