Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-11 13:20
PS

Podpisanie Deklaracji finalizuje przystąpienie zakonów męskich do współpracy z Fundacją

W trakcie obrad 388. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się 11 marca w Warszawie, przewodniczący KWPZM o. Janusz Sok CSsR i przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podpisali „Deklarację o przystąpieniu zakonów męskich do współpracy z Fundacją Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski”.

O współpracy z zakonnikami w dziele pomocy osobom pokrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym w Kościele mówiono od początku powołania Fundacji przez Konferencję Episkopatu Polski. Jak podkreślał w październiku 2019 r. abp Wojciech Polak, powołanie Fundacji Świętego Józefa KEP to wyraz solidarności Kościoła w Polsce z pokrzywdzonymi. Już wtedy podkreślono, że biskupi podejmą również rozmowy z zakonami męskimi i żeńskimi na temat włączenia się w działalność Fundacji oraz współodpowiedzialności za jej kształt.  

Do prowadzenia rozmów z Konferencją Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce w celu wypracowania zasad współpracy dotyczącej działalności Fundacji Świętego Józefa został upoważniony abp Wojciech Polak jako delegat Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży, a jednocześnie przewodniczący Rady Fundacji. Po ustaleniu zasad współpracy i uzgodnieniu przez obie strony tekstu Deklaracji, podczas obrad Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w dniu 12 listopada ub.r. przełożeni zakonni zdecydowali o przyjęciu projektu i wyrazili gotowość podpisania Deklaracji. Tą samą deklarację przyjęli polscy biskupi podczas Zebrania Plenarnego KEP 11 marca br. W trakcie posiedzenia przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich o. Janusz Sok CSsR wraz z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim podpisali tekst Deklaracji.

Przełożeni instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego postanowili przystąpić do współpracy w ramach Fundacji Świętego Józefa na okres 3 lat, a decyzja o przedłużeniu umowy będzie poprzedzona oceną skuteczności działań Fundacji. Zgodnie z przyjętymi przez obie strony ustaleniami, zakony męskie przyjmują takie same zobowiązania i otrzymują takie same uprawnienia jak diecezje wspierające Fundację. Wysokość corocznych wpłat wnoszonych na rzecz Fundacji w imieniu prezbiterów zakonnych pracujących w Polsce będzie taka sama jak w przypadku księży diecezjalnych (obecnie 150 zł). Każda jurysdykcja zakonna wyznaczy koordynatora ds. kontaktu z Fundacją. Deklaracja reguluje też udział przedstawiciela zakonów męskich we władzach Fundacji.  

Konsulta Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce wskazała do Zarządu Fundacji Świętego Józefa ks. dr. Janusza Łuczaka SAC. Jego kandydatura została przyjęta przez Radę Fundacji, a następnie zatwierdzona przez Fundatora podczas Zebrania Plenarnego KEP w dniu 11 marca.

Fundacja Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski w pierwszym roku działalności przeznaczyła ponad 700 tys. zł na projekty w 11 diecezjach oraz wsparcie Centrum Ochrony Dziecka, Regionalnego Punktu Konsultacyjnego w Poznaniu, grup wsparcia dla osób pokrzywdzonych (w Warszawie i Krakowie), a także podniesienie kompetencji osób wspierających osoby zranione (10 osób z 5 diecezji) i pomoc indywidualną dla 13 osób.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-11 12:32:05
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Będziesz miłował Boga ponad wszystko i bliźniego jak siebie samego. To jest Boża konstytucja. Ma tylko dwa artykuły, właściwie jeden, bo miłość bliźniego jest prostą konsekwencją miłości Boga.
2021-03-11 12:52:00
miniaturka
play

Św. Józef – człowiek pracy. Szósty odcinek rekolekcji „Ojcowskie serce”

Św. Józef miał świadomość, że poprzez pracę uczestniczy w dziele zbawienia, że służy Jezusowi, który jest Zbawicielem – mówi bp Artur Ważny. Zapraszamy do objerzenia szóstego odcinka rekolekcji „Ojcowskie serce”, w którym poruszony został temat wartości pracy.
2021-03-11 13:04:02
miniaturka

Dr Michał Sutkowski: być może trzeba będzie kraj zamknąć na trzy tygodnie

Jesienny lockdown był pełzający i za długi, więc ludzie zignorowali wszystko – ocenił w rozmowie z PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Jego zdaniem, być może teraz znów nie będzie wyjścia i trzeba będzie kraj zamknąć na trzy tygodnie.
2021-03-11 13:34:41
miniaturka

Plakaty z hasłem „Kochajcie się mamo i tato” znalazły się na medialnym celowniku

Trudno sobie wyobrazić piękniejszą zachętę niż „Kochajcie się mamo i tato”. Okazuje się jednak, że zdanie wyrażające podstawową potrzebę dziecka, jaką jest miłość, wzburzyło autorów i rozmówców Onetu. Wulgarne okrzyki o prawie do zabijania są natomiast oklaskiwane jako wyraz wolności.
2021-03-11 13:52:45
miniaturka

Pallotyn w Zarządzie Fundacji Świętego Józefa

Konferencja Episkopatu zatwierdziła kandydaturę ks. Janusza Łuczaka SAC na członka Zarządu Fundacji Świętego Józefa. Pallotyn jest reprezentantem zakonów męskich, które rozpoczynają współpracę z Fundacją.
2021-03-11 14:29:25
miniaturka

Każde sakramentalne małżeństwo jest do uratowania

Te słowa przyświecają Wspólnocie Trudnych Małżeństw Sychar, która wspiera małżeństwa w kryzysie. „Trzeba rozpoznać, jaką wartość ma sakrament małżeństwa i co ja mogę zrobić, by ocalić złożoną przeze mnie przysięgę” – mówi Robert Łajewski, rzecznik wspólnoty.