Strona główna
opoka.org.pl
2020-03-06 15:44
PS

Ruszyła strona internetowa Fundacji Świętego Józefa

Pod adresem fsj.org.pl ruszyła właśnie strona internetowa Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski.

Logo Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski
Autor/źródło: fsj.org.pl

Pod adresem fsj.org.pl ruszyła właśnie strona internetowa Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski. Znajdują się na niej podstawowe informacje o Fundacji, w tym statut Fundacji Świętego Józefa,  informacje o jej władzach  – członkach Zarządu i Rady Fundacji, jak również baza koordynatorów diecezjalnych Fundacji Świętego Józefa.

Fundacja Świętego Józefa, powołana przez Konferencję Episkopatu Polski jako wyraz solidarności Kościoła w Polsce z pokrzywdzonymi przez wykorzystanie seksualne we wspólnocie Kościoła, zainicjowała działalność wraz z początkiem bieżącego roku. Fundacja ma charakter ogólnopolski, będzie świadczyć pomoc pokrzywdzonym we współpracy z konkretną diecezją. Mianowani przez biskupów diecezjalni koordynatorzy Fundacji spotkali się po raz pierwszy w Warszawie 18 lutego br.

Na czele Fundacji Świętego Józefa stoją Marta Titaniec i ks. Tadeusz Michalik, Radzie Fundacji przewodzi abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Trwają rozmowy z zakonami męskimi i żeńskimi na temat podjęcia przez nich ważnych zadań w Fundacji oraz współodpowiedzialności za jej kształt.

Zadaniem Fundacji Świętego Józefa jest wspieranie inicjatyw, które już w diecezjach są podejmowane oraz inicjowanie nowych projektów i działań mających na celu pomaganie osobom pokrzywdzonym. W tym celu zostanie m.in. poszerzona „sieć ekspertów”, czyli przygotowanych psychologów, pedagogów, prawników i kapłanów – kompetentnych w udzielaniu fachowej pomocy osobom skrzywdzonym przez wykorzystanie seksualne, tak aby w przyszłości mogły powstać sieci punktów pomocowych. Chodzi o stworzenie bazy osób wyspecjalizowanych, które będą świadczyły profesjonalną pomoc. Fundacja będzie też mogła udzielać stypendiów edukacyjnych dla osób skrzywdzonych, potrzebujących pomocy w ukończeniu szkoły lub studiów.

Na wsparcie przez różnorodną działalność fundacji będą mogły liczyć przede wszystkim osoby skrzywdzone w dzieciństwie lub młodości, w stanie niepełnosprawności lub bezradności, gdy sprawcami wykorzystania seksualnego byli duchowni lub inne osoby zaangażowane w aktywność wychowawczą, edukacyjną oraz duszpasterską Kościoła. Celem Fundacji nie jest spełnienie roszczeń finansowych niektórych skrzywdzonych, ani nie jest ona w żadnym wymiarze funduszem odszkodowawczym. W miarę możliwości fundacja zamierza pomagać także osobom skrzywdzonym seksualnie przez sprawców niezwiązanych instytucjonalnie z Kościołem.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-03-06 15:27:30
miniaturka

Ogólnopolska Kongregacja Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań

W Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym „Dobre Miejsce” w Warszawie rozpoczyna się dziś wieczorem (6 marca 2020 r.) Ogólnopolska Kongregacja Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań.
2020-03-06 15:29:18
miniaturka

Zranieni w Kościele. Świadectwo mojego Kościoła

W pierwszy piątek Wielkiego Postu Kościół w Polsce modlił się i pokutował za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich. To swoiste podsumowanie wielomiesięcznej pracy nad systemem pomocy ofiarom. Wbrew zarzutom, Kościół jest dziś jedynym środowiskiem, które systemowo odpowiada na krzywdę wykorzystywania seksualnego.
2020-03-06 15:41:21
miniaturka

Koronawirus: najświętsze miejsce islamu w Mekce zamknięte

Władze Arabii Saudyjskiej tymczasowo zamknęły dziedziniec wielkiego meczetu w Mekce, na którym znajduje się Kaaba - najświętsze miejsce islamu.
2020-03-07 10:51:59
miniaturka

W Kolumbii trwa walka o życie

Trybunał Konstytucyjny Kolumbii uznał, że nie jest upoważniony do zmiany obowiązującego prawa dotyczącego aborcji. Konferencja episkopatu tego kraju wyraziła satysfakcję, ale również powściągliwość w związku z tym orzeczeniem.
2020-03-07 11:19:03
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: zapraszam na rekolekcje, to duchowe SPA

Każde rekolekcje można określić jako duchowe SPA, ponieważ odnowy i świeżości potrzebuje nie tylko nasze ciało, ale także i dusza.
2020-03-07 12:24:42
miniaturka

Kraków: jutro Droga Krzyżowa „pisana piaskiem”

Już jutro krakowianie i przyjezdni będą mogli wziąć udział w niezwykłej Drodze Krzyżowej. Kolejne stacje nabożeństwa będą ilustrowane obrazami rysowanymi piaskiem.