Strona główna
opoka.org.pl
Fraza "Joe Biden"
2021-06-15 13:01

Amerykańscy studenci wzywają biskupów: trzymajcie się nauki Kościoła

Chodzi o sprawę przyjmowania Komunii św. przez proaborcyjnych polityków – w tym prezydenta USA. Wiece, organizowane przez organizację Students for Life of America, mają wezwać biskupów, by „zdecydowanie trzymali się nauczania katolickiego”.
2021-06-15 08:45

Watykan: papież przyjmie prezydenta USA

Dziś Ojciec Święty przyjmie na audiencji prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Joe Bidena – podaje agencja CNA. Z programu spotkania wykreślono jednak udział prezydenta we Mszy Świętej z papieżem Franciszkiem. Informacji nie potwierdza jednak szef watykańskiej dyplomacji
2021-06-10 13:52

Najbardziej proaborcyjny prezydent w historii USA?

Jak często Joe Biden – deklarujący się jako wierzący katolik – robi rzeczy sprzeciwiające się nauce Kościoła? Liga Katolicka przygotowała raport, w którym punktuje 32 działania, które prowadzą do zwiększenia liczbę aborcji czy sprzeciwiają się katolickiej wizji rodziny.
2021-06-07 13:02

Watykan: Joe Biden wykorzysta spotkanie z papieżem do dyskusji z biskupami?

Jeśli spotkanie prezydenta Bidena z Ojcem Świętym dojdzie do skutku, odbędzie się ono w przeddzień zebrania biskupów USA, podczas którego omawiana będzie m.in. kwestia udzielania Komunii św. politykom sprzyjającym zasadzie pro-choice i podejmującym decyzje sprzeczne z katolicką nauką społeczną.
2021-05-31 10:33

Budżet USA bez poprawki pro-life. Decyzja Bidena wiele mówi o jego wartościach

Prezydent Joe Biden we wniosku budżetowym na 2022 przesłanym do Kongresu w nie zawarł obowiązującej od 45 lat poprawki Hyde’a. Oznacza to otwarcie drogi do finansowania aborcji z funduszy federalnych USA
2021-05-20 12:53

Bp Wall: odmowa komunii proaborcyjnym politykom to wyraz duszpasterskiej troski

Kwestia dopuszczania do komunii polityków, którzy popierają aborcję, dzieli amerykański episkopat. Zwolennikom łagodnego podejścia odpowiada bp James Wall, wskazując, że kwestie polityczne nie mogą przesłaniać spójności wiary oraz duchowego dobra samych polityków
2021-05-18 12:13

Kard. Müller: pasterze Kościoła nie powinni brać udziału w politycznych rozgrywkach

Były prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, skrytykował amerykańskich kardynałów Blase'a Cupicha z Chicago i Josepha Tobina z Newark. „Myślę, że ci dwaj biskupi przybyli do Rzymu jako członkowie lub przedstawiciele Partii Demokratycznej” – powiedział.
2021-05-07 11:38

Prezydent USA Joe Biden ogłasza Narodowy Dzień Modlitwy bez odniesienia do Boga

W wystąpieniu ogłaszającym doroczny Narodowy Dzień Modlitwy Joe Biden uniknął jakiegokolwiek odniesienia do Boga, posługując się ogólnikowymi sformułowaniami. Czy USA to nadal kraj, którego dewizą jest „In God We Trust”?
2021-04-29 16:32

Czy Joe Biden może przystępować do Komunii Świętej? Dyskusja w amerykańskim episkopacie

Podczas czerwcowego zebrania amerykańscy biskupi zdecydują, czy zdecydowanie wezwać popierających aborcję polityków, by nie przyjmowali Komunii Świętej. „Ponieważ prezydent Biden jest katolikiem, stanowi to dla nas wyjątkowy problem” – powiedział abp Joseph Naumann.
2021-04-23 10:03

Rzeczpospolita: Joe Biden ma ogłosić, że uznaje rzeź Ormian za ludobójstwo

Jak spekulują amerykańskie media, taką deklarację J. Biden może złożyć 24 kwietnia, w dniu pamięci ofiar, które w latach 1915–1923 r. zginęły z rąk Turków otomańskich. Byłaby to realizacja jego obietnicy wyborczej. Prezydent może się jednak narazić Turcji.
2021-03-24 11:50

Amerykańscy Demokraci proszą Jimmy’ego Cartera o pomoc w ocaleniu poprawki Hyde’a

Grupa Democrats for Life of America wezwała byłego prezydenta Jimmy’ego Cartera do wsparcia jej starań o zachowanie poprawki Hyde’a, zakazującej finansowania aborcji z funduszy federalnych. Jej odrzucenie zapowiedział prezydent Joe Biden.
2021-03-20 17:44

Abp Chaput: konieczne jest radykalne świadectwo wiary amerykańskich katolików!

Administracja prezydenta Bidena jest i będzie bardzo wyniszczającym problemem dla Kościoła i dla wszystkich amerykańskich katolików, którzy poważnie traktują nauczanie swojej wiary – powiedział w wywiadzie dla agencji CNA, abp Charles Chaput OFM Cap.
2021-03-16 11:05

Pomimo odpowiedzi Kongregacji Nauki Wiary Joe Biden nadal popiera związki jednopłciowe

Po wydaniu przez Kongregację Nauki Wiary jasnej odpowiedzi na temat możliwości błogosławienia związków par homoseksualnych przez Kościół, Joe Biden, deklarujący się jako katolik, nie zamierza rezygnować z poparcia dla tego rodzaju związków.
2021-02-18 15:28

Biden pobożnym katolikiem? Abp Naumann: „Prezydent musi przestać udawać”

„Joe Biden powinien przestać nazywać siebie pobożnym katolikiem i przyznać, że jego poglądy na aborcję są sprzeczne z nauczaniem Kościoła” – uważa abp Naumann, dodając, że Biden powinien powstrzymać się od przystępowania do Komunii św.
2021-02-14 11:44

USA: jedni katolicy krytykują, inni bronią arcybiskupa Jose Gomeza

Amerykańscy katolicy różnie reagują na zdecydowane wypowiedzi abpa Jose Gomeza, wskazującego na niemożność pogodzenia deklarowanego przez Joe Bidena katolicyzmu z polityką pro-aborcyjną. Niektóre z tych reakcji budzą poważne wątpliwości co do moralnej świadomości katolików w USA
2021-02-12 13:57

Obrońcy życia w USA coraz bardziej zaniepokojeni postępowaniem Bidena

Wspierająca aborcję Neera Tanden została w grudniu nominowana przez prezydenta Bidena na kolejnego dyrektora OMB. Jak twierdzi Russ Vought, były dyrektor OMB, Tanden czeka zadanie dopilnowania, aby „polityka Bidena znalazła odzwierciedlenie w całym rządzie federalnym”.
2021-02-10 11:28

Biden: „Trzeba troszczyć się o wszystkich!” Czy zatroszczy się o dzieci nienarodzone?

„W najciemniejszych chwilach wiara daje nadzieję. Zapewnia również przejrzystość i cel. Wskazuje drogę naprzód, by szanować siebie nawzajem, troszczyć się o siebie nawzajem, nie zostawiać nikogo za sobą” – mówił prezydent USA. Czy te słowa nie brzmią pusto przy jego decyzji o rozszerzeniu aborcji?
2021-02-08 10:41

Kto dziś zadzwoni do Joe Bidena mówiąc: „chodzi mi o twoją duszę”?

Kto pamięta dziś o Heywoodzie Brounie? Swego czasu był on bardzo znanym publicystą, a jego poglądy na religię były pełne cynizmu i pogardy. Wielu jednak zna i ceni abp Fultona Sheena, wybitnego teleewangelistę, który obecnie oczekuje na beatyfikację. Obydwu połączył jeden telefon.
2021-02-04 10:56

Weigel: spójność eucharystyczna a katoliccy politycy odrzucający nauczanie Kościoła

George Weigel podkreśla fundamentalną wagę Eucharystii w życiu Kościoła, co oznacza, że kwestia godnego przyjmowania komunii św. musi być traktowana priorytetowo, także w przypadku prominentnych polityków
2021-02-02 15:47

Biskupi USA podzieleni wobec Bidena. Jedni siedzą cicho, drudzy głoszą płomienne kazania

Anglojęzyczny tygodnik katolicki „The Tablet” przypomina, że Joe Biden jest praktykującym katolikiem. Jednak wielu biskupów katolickich nie kryje słów krytyki wobec nowego mieszkańca Białego Domu, zarzucając mu promowanie aborcji.
2021-01-29 09:18

Katolicki Instytut Praw Człowieka i Rodziny: Biden popełnia zbrodnię przeciwko ludzkości

Rozporządzenie prezydenta Bidena znoszące zakaz przekazywania funduszy federalnych organizacjom aborcyjnym skomentował w bardzo ostrych słowach dyrektor Katolickiego Instytutu Praw Człowieka i Rodziny w USA
2021-01-26 15:54

Kard. Müller: Biden staje na czele subtelno-brutalnej kampanii dechrystianizacyjnej

Jak wyraźnie zaznacza kard. Gerhard Müller, odnosząc się do Joe Bidena, „ten, kto relatywizuje wyraźną wiarę o świętości każdego życia ludzkiego na podstawie preferencji politycznych, otwarcie sprzeciwia się wierze katolickiej”
2021-01-23 10:28

Zdecydowana reakcja episkopatu USA na deklaracje Bidena i Harris!

„Usilnie apelujemy do prezydenta o odrzucenie aborcji i promowania pomocy afirmującej życie dla potrzebujących kobiet i wspólnot” – napisał przewodniczący Komisji ds. Działań Pro-Life Konferencji Biskupów Katolickich USA, abp Joseph F. Naumann z Kansas City.
2021-01-21 11:23

Słowa J. Bidena „mogą budzić dobre samopoczucie”, ale przeczą im jego pierwsze decyzje

Joe Biden jest drugim katolickim prezydentem Stanów Zjednoczonych. Przemawiając podczas swojego zaprzysiężenia, odwoływał się m.in. do św. Augustyna. Czy pominął to, co było dla świętego z Hippony najważniejsze?
2021-01-21 10:52

Biskupi USA: modlimy się za prezydenta, ale nie będziemy milczeć w kwestiach moralnych

W oświadczeniu wydanym w dniu inauguracji Joego Bidena amerykańscy biskupi podkreślają, że nie opowiadają się za żadną z partii politycznych, pragną współpracować z prezydentem i modlą się za niego, jednocześnie jednak nie mogą milczeć w kwestiach takich jak problem aborcji.
2021-01-10 11:16

Jezuita poprowadzi modlitwę podczas zaprzysiężenia Joe Bidena

Prezydent-elekt Joe Biden poprosił członka zakonu jezuitów, aby ten rozpoczął modlitwą inaugurację jego prezydentury - podał za amerykańskimi mediami katolickimi serwis jezuici.pl. Będzie to o. Leo O’Donovan SJ, były prezydent Uniwersytetu Georgetown.
2021-01-04 13:20

Ch. Camosy: Katolicy nie mogą traktować prezydentury Bidena jako sprawy przegranej

W artykule zamieszczonym na stronie First Things Charles C. Camosy sugeruje, że Joe Biden nie jest politykiem „twardogłowym”, odpornym na argumenty i naciski, co dla katolików stwarza przestrzeń do działania w kwestii obrony życia.
2020-12-15 08:52

Proaborcyjna polityka Bidena będzie miała wypływ na cały świat

Największą różnicą pomiędzy prezydenturą Trumpa a gabinetem Bidena będzie zmiana kursu w stosunku do aborcji – uważają amerykańscy komentatorzy. Ich zdaniem proaborcyjna polityka nowego lokatora Białego Domu będzie miała wypływ znacznie wykraczający poza granice USA
2020-12-10 12:32

Nominacje Joe Bidena zapowiadają eskalację wojny przeciwko życiu

Prawdy o poglądach polityków nie poznamy na podstawie ich deklaracji, ale przyglądając się konkretnym decyzjom. Nominacja jednoznacznie proaborcyjnego Becerry na stanowisko ministra zdrowia potwierdza niestety diagnozę o „wybiórczym katolicyzmie” prezydenta-elekta Joe Bidena
2020-12-05 11:01

Abp Chaput: Joe Biden nie powinien przyjmować Komunii św.

Deklarujący się jako katolik prezydent-elekt Joe Biden nie powinien przyjmować Komunii Świętej z powodu swojego poparcia dla „poważnego zła moralnego”, jakim jest aborcja - stwierdził były arcybiskup Filadelfii Charles Chaput.
2020-11-21 13:14

Czy Joe Biden dostanie zakaz przyjmowania Komunii Świętej?

Wybór Joe Bidena, nazywanego przez amerykańskie media „praktykującym katolikiem” i „drugim po J.F. Kennedym katolikiem w Białymi Domu”, który jednak popiera prawa aborcyjne, postawiło paradoksalnie w trudnej sytuacji wielu amerykańskich biskupów, teologów i wiernych.
2020-11-18 08:21

Biskupi USA: Biden będzie wspierał działania sprzeczne z wiarą

Ze strony Joe Bidena należy się obawiać działań sprzecznych z niektórymi podstawowymi wartościami, które są drogie katolikom, jak dalsza liberalizacja aborcji, a także ograniczenie wolności religijnej i lansowania ideologii gender - twierdzi przewodniczący USCCB, abp Jose Gomez.
2020-11-14 03:07

Franciszek i Joe Biden przeprowadzili rozmowę telefoniczną

Papież Franciszek odbył rozmowę telefoniczną z Joe Bidenem, który zdaniem mediów wybrał wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych i został prezydentem elektem. Watykan nie podaje szczegółów tej rozmowy.
2020-11-08 10:50

USA: biskupi złożyli gratulacje Josephowi Bidenowi, apelując o obronę życia

Joe Biden wybrany został na prezydenta USA. Biskupi tego kraju wystosowali na jego ręce list gratulacyjny, zwracając jednocześnie uwagę na konieczność obrony życia, co jest niewątpliwą aluzją do liberalnych poglądów prezydenta-elekta, który chciałby w tej kwestii pozostawić swobodę wyboru
2020-10-01 13:16

USA: czy kwestia obrony życia okaże się kroplą, która przeważy szalę w wyborach?

W związku z rozpoczynającym się miesiącem „Szacunku dla Życia”, przeżywanym w kontekście tegorocznych wyborów prezydenckich amerykańscy biskupi wystosowali specjalną odezwę. Ma ona szczególny wydźwięk wobec tego, że kandydat Demokratów, Joe Biden, uważający się za katolika, jest jednocześnie zwolennikiem swobodnego dostępu do aborcji. Jak zauważa serwis BBC, aborcja jest kwestią powodującą prawdopodobnie najostrzejsze podziały w amerykańskiej polityce.
2020-09-17 12:10

Kard. Tobin: nie poparłem żadnego z kandydatów na prezydenta USA

Biskup archidiecezji Newark kard. Joseph Tobin Newark powiedział we wtorek, 15 września, że wyborcy z czystym sumieniem mogą poprzeć Joe Bidena w wyborach listopadowych, sugerując, że sam miałby trudności z głosowaniem na prezydenta Donalda Trumpa.
2020-08-28 13:30

USA: kandydat Joe Biden jest „katolikiem tylko z nazwy”

W jednym z przemówień na odbywającej się w Charolotte (Północna Karolina) Konwencji Partii Republikańskiej padło określenie, że kandydat na prezydenta ze strony demokratów, Joe Biden, jest „katolikiem tylko z nazwy”.