Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-23 10:03
mk

Rzeczpospolita: Joe Biden ma ogłosić, że uznaje rzeź Ormian za ludobójstwo

Jak spekulują amerykańskie media, taką deklarację J. Biden może złożyć 24 kwietnia, w dniu pamięci ofiar, które w latach 1915–1923 r. zginęły z rąk Turków otomańskich. Byłaby to realizacja jego obietnicy wyborczej. Prezydent może się jednak narazić Turcji.

Autor/źródło: Gage Skidmore /Flickr (CC BY-SA 2.0)

„Większość historyków, podobnie jak około 30 krajów, które przyjęły odpowiednie uchwały (w tym Polska – w 2005 roku) uznają, że 1,5 miliona Ormian i członków innych mniejszości zginęło w wyniku ludobójstwa” – pisze w korespondencji z Nowego Jorku na łamach „Rzeczpospolitej” Aleksandra Słabisz.

Przypomina, że poprzedni amerykańscy prezydenci unikali terminu „ludobójstwo”, by nie popaść w konflikt z Ankarą, która utrzymuje, że m.in. Ormianie byli ofiarami działań wojennych. „Do końca nie wiadomo, czy dojdzie w sobotę do deklaracji ze strony Bidena. Otoczenie prezydenta mówi, że może w ostatniej chwili zdecydować się na oświadczenie jedynie upamiętniające rzeź Ormian, bez określania go jako ludobójstwo” – pisze A. Słabisz.

„Zdaniem analityków, jeżeli Biden oficjalnie użyje terminu „ludobójstwo", Ankara może w odwecie naświetlić to jak potraktowani byli rdzenni Amerykanie przez europejskich osadników, może wszcząć protest dyplomatyczny, utrudnić import towarów z USA albo zabronić Amerykanom korzystania z tureckiej bazy powietrznej Incirlik, leżącej w pobliżu granicy z Syrią” – czytamy na łamach „Rzeczpospolitej”.

Autorka przytacza też słowa tureckiego ministra spraw zagranicznych. „Jakiekolwiek kroki ze strony Bidena, by uznać rzeź Ormian jako ludobójstwo, pogorszą już nadszarpnięte stosunki z naszym krajem i wśród członków NATO” – powiedział Mevlüt Çavusoglu.

Źródło: Rzeczpospolita

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-22 15:32:18
miniaturka

USA: Oklahoma chce wprowadzić antyaborcyjne przepisy

Według jednej z przyjętych ustaw lekarz, który dokona aborcji po wykryciu bicia serca nienarodzonego dziecka, będzie oskarżony o zabójstwo. Republikański gubernator Kevin Stitt, już wcześniej zapowiadał, że podpisze wszelkie przepisy antyaborcyjne.
2021-04-23 08:41:45
miniaturka

Trybunał w Strasburgu zezwolił na odłączenie Pippy Knight od aparatury

Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił apelację matki pięcioletniej Pippy Knight. Kobieta odwołała się od wyroku brytyjskiego sądu najwyższego, który orzekł, że szpital, w którym przebywa jej dziecko może odłączyć dziewczynkę od aparatury podtrzymującej życie.
2021-04-23 09:42:35
miniaturka

Gowin: odmrażanie gospodarki trzeba rozpocząć po majowym weekendzie

Po majowym weekendzie trzeba rozpocząć obliczone na szeroką skalę odmrażanie gospodarki – uważa wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Jego zdaniem osoby zaszczepione już w maju powinny mieć możliwość korzystania np. z restauracji.
2021-04-23 11:20:01
miniaturka

Gen homoseksualizmu nie istnieje. Potwierdzają to naukowcy

Badacze podkreślają, że choć wcześniejsze badania sugerowały istotną rolę czynników genetycznych, to w badaniu uwzględniającym próbę stukrotnie silniejszą, taka hipoteza upada. Pojedynczy gen homoseksualizmu nie istnieje – twierdzą.
2021-04-23 11:40:01
miniaturka

Andrusiewicz: trzecia fala epidemii w zakresie zgonów zaczyna opadać

Trzecia fala w zakresie zgonów zaczyna opadać. Tydzień do tygodnia obserwujemy spadek rzędu 7 proc. – powiedział w piątek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak dodał, spada także liczba zakażeń i zajętych łóżek.
2021-04-23 11:48:02
miniaturka

Przeżyła aborcję, przebaczyła matce. Historia Claire Culwell

Kobieta, która przeżyła aborcję, ma nadzieję, że jej historia życia zachęci ludzi do większej wrażliwości i pomocy kobietom, które znalazły się w trudnej sytuacji.