Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-29 16:32
mk

Czy Joe Biden może przystępować do Komunii Świętej? Dyskusja w amerykańskim episkopacie

Podczas czerwcowego zebrania amerykańscy biskupi zdecydują, czy zdecydowanie wezwać popierających aborcję polityków, by nie przyjmowali Komunii Świętej. „Ponieważ prezydent Biden jest katolikiem, stanowi to dla nas wyjątkowy problem” – powiedział abp Joseph Naumann.

Autor/źródło: Gage Skidmore /Flickr (CC BY-SA 2.0)

Sprawa stała się pilna ponieważ prezydent USA, deklarujący się jako katolik, jednocześnie wyraźnie popiera aborcję. Według abp. Josepha Naumanna takie stanowisko osoby publicznej jest „poważnym złem moralnym”. 

„Ponieważ prezydent Biden jest katolikiem, stanowi to dla nas wyjątkowy problem” – powiedział w rozmowie z agencją Associated Press bp Naumann, który w episkopacie USA odpowiada za działania w obronie życia. „Może to powodować zamieszanie. Jak może mówić, że jest pobożnym katolikiem i robić rzeczy, które są sprzeczne z nauką kościoła?” – dodał arcybiskup.

Jak wyjaśnił, przygotowany dokument byłby jasnym stanowiskiem episkopatu, że Biden i inne katolickie osoby publiczne o podobnych poglądach nie powinny zgłaszać się do Komunii św. Zgodnie z obecną polityką USCCB, decyzja o odmowie Komunii św. nadal pozostawałaby w gestii poszczególnych biskupów. W przypadku J. Bidena ordynariusze miejsc, w których najczęściej uczestniczy w liturgii – bp W. Francis Malooly z Wilmington w stanie Delaware oraz kardynał Wilton Gregory z Waszyngtonu – dali jasno do zrozumienia, że ​​Biden może tam przyjmować Komunię św.

Jak informuje AP, dokument, nad którym będą głosowali biskupi, jest przygotowywany przygotowany Komitet ds. Doktryny USCCB. Głosowanie w episkopacie ma dotyczyć kontynuowania prac nad dokumentem, który miałby zostać ogłoszony później. Bp Naumann powiedział, że do kontynuacji prac potrzebna byłaby większość dwóch trzecich głosów. „Nawet krytycy tej inicjatywy, tacy jak biskup John Stowe z Lexington w stanie Kentucky, przewidują, że przedsięwzięcie to spotka się z ogromną aprobatą” – pisze AP.

Nie chodzi tylko o popieranie przez J. Bidena „prawa do aborcji”, ale o konkretne działania jego administracji, która ostatnio zliberalizowała dostęp do tabletek poronnych, zniosła ograniczenia, dotyczące federalnego finansowania badań z wykorzystaniem komórek płodowych, uchyliła zakaz otrzymywania grantów przez organizacje takie jak Planned Parenthood, jeśli w ramach swojej działalności kierują kobiety na aborcję.

Żródło: Associated Press

Czytaj także: Kard. Burke: Joe Biden jest „co najmniej w stanie apostazji”

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-29 15:00:49
miniaturka

Dworczyk: podczas majówki uruchomimy mobilne punkty szczepień w miastach wojewódzkich

Podczas majówki uruchomimy mobilne punkty szczepień w każdym mieście wojewódzkim. Do zaszczepienia się preparatem firmy Johnson&Johnson wystarczy aktywne e-skierowanie, bez konieczności rejestracji na konkretny termin – oświadczył szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
2021-04-29 15:12:37
miniaturka

Odkrywca, Gigant, Wizjoner – KGHM obchodzi jubileusz 60-lecia powstania firmy

KGHM obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia utworzenia kombinatu górniczo-hutniczego miedzi, który z czasem stał się światowym potentatem w branży wydobywczej. Spółka świętuje jubileusz i odważnie patrzy w przyszłość pełną wyzwań i innowacyjnych projektów.
2021-04-29 15:20:49
miniaturka

Europarlament poparł wydawanie certyfikatów szczepionkowych w UE

Parlament Europejski w głosowaniu poparł wydawanie certyfikatów szczepionkowych w UE. Europosłowie chcą, aby zaświadczenia potwierdzającego prawo do swobodnego przemieszczania się w Europie podczas pandemii obowiązywały nie dłużej niż 12 miesięcy.
2021-04-30 08:40:41
miniaturka

Nowe prawo antykorupcyjne w Watykanie

Papież wydał List Apostolski w formie „Motu proprio” zawierający wskazania dotyczące przejrzystości w kwestii finansów publicznych Watykanu. Dokument rozpoczyna się od wymownych słów: „Wierność w małych rzeczach wiąże się według Pisma Świętego z wiernością w rzeczach ważnych”.
2021-04-30 08:44:23
miniaturka

Episkopat Anglii i Walii: Eucharystia na pierwszym miejscu

Episkopat Anglii i Walii wskazał główne wyzwania dla Kościoła po pandemii. Na pierwszym miejscu biskupi stawiają powrót do praktykowania żywej wiary we wspólnocie Kościoła.
2021-04-30 09:33:29
miniaturka

Wpłynęły ofiary na Fundację św. Józefa w imieniu abp. Głódzia i kard. Gulbinowicza

Jak poinformował ks. Piotr Studnicki, na konto Fundacji św. Józefa wpłynęły ofiary związane ze środkami dyscyplinarnymi nałożonymi zarówno na abp. Leszka Sławoja Głódzia, jak i kard. Henryka Gulbinowicza