Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-10 13:52
mk

Najbardziej proaborcyjny prezydent w historii USA?

Jak często Joe Biden – deklarujący się jako wierzący katolik – robi rzeczy sprzeciwiające się nauce Kościoła? Liga Katolicka przygotowała raport, w którym punktuje 32 działania, które prowadzą do zwiększenia liczbę aborcji czy sprzeciwiają się katolickiej wizji rodziny.

Autor/źródło: Gage Skidmore /Flickr (CC BY-SA 2.0)

Opracowanie miało zostać wysłane do Konferencji Biskupów Katolickich USA. W czerwcu biskupi mają głosować nad opracowaniem dokumentu zawierającego wskazówki dotyczące udzielania Komunii św. katolickim politykom, którzy otwarcie przeciwstawiają się wierze.

Bill Donohue, przewodniczący Ligi Katolickiej, powiedział, że jego organizacja „śledzi decyzje polityczne podjęte przez prezydenta Bidena, które odbiegają od nauczania katolickiego”, odkąd objął urząd w styczniu.

Już podczas pierwszych dwóch tygodni urzędowania Biden podjął dziewięć takich działań. Chodzi m.in. o przywrócenie finansowania z podatków organizacji takich jak Planned Parenthood. Joe Biden świętował także rocznicę wyroku Roe v. Wade, który doprowadził do ponad 63 milionów aborcji i zmusił stany do legalizacji aborcji na żądanie.

Prezydent podjął również działania w celu przywrócenia finansowania Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych (UNFPA), grupy powiązanej z przymusowymi aborcjami i sterylizacjami w Chinach.

Administracja prezydenta przestała egzekwować przepisy, dotyczące bezpieczeństwa leków aborcyjnych, przez co środki aborcyjne mogą być teraz sprzedawane pocztą – nawet bez osobistego kontaktu z kobietą. Cofnięto też decyzję rządu Donalda Trumpa, która wstrzymała finansowanie przez podatników badań z wykorzystaniem części ciała abortowanych dzieci. Plan budżetu na 2022 r. wyeliminował natomiast tzw. poprawkę Hyde'a, zakazującą finansowania aborcji z funduszy federalnych.

Sekretarz stanu w administracji Joe Bidena, Antony Blinken, rozwiązał w tym miesiącu Komisję Praw Niezbędnych, ponieważ nadmiernie kładła nacisk na wolność religijną. Prezydent poparł także projekt tzw. Ustawę o równości, w myśl której „dyskryminowanie” wszelkich zaburzeń orientacji seksualnej i tożsamości płciowej byłoby uznane za rasizm i karane. Ustawa miałaby również ograniczyć działania organizacji religijnych, pomagających osobom, które chcą przezwyciężyć tego typu skłonności. A to tylko część działań, wymienionych w raporcie Ligi Katolickiej.

„Te i inne działania skłoniły liderów pro-life do określenia Bidena jako najbardziej proaborcyjnego prezydenta w historii USA. Jego działania wywołały również kontrowersje w Kościele katolickim, zwłaszcza wśród biskupów amerykańskich, którzy debatowali, czy Biden i inni, którzy uparcie przeciwstawiają się wierze i odmawiają skruchy, powinni mieć możliwość uczestniczenia w Komunii” – czytamy na portalu Lifenews, który omawia treść raportu Ligi Katolickiej.

Źródła: lifenews.com, dorzeczy.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-10 13:25:17
miniaturka

Argentyna w obliczu „demograficznej zimy”. Wskaźnik urodzeń gwałtownie spada

Specjaliści ostrzegają, że polityka antynatalistyczna w Argentynie, mająca na celu zniechęcenie do narodzin większej liczby dzieci, prowadzi do „demograficznej zimy”. Najnowsze dane pokazują, że wskaźnik urodzeń spadł do najniższego poziomu od 1980 roku.
2021-06-10 13:27:18
miniaturka

Papież nie przyjął rezygnacji kard. Marxa. „Jedyną owocną drogą jest podjęcie kryzysu”

Ojciec Święty napisał osobisty list do arcybiskupa Monachium i Fryzyngi, kard. Reinharda Marxa, prosząc go o dalsze pełnienie posługi metropolity. „Jedyną owocną drogą jest podjęcie kryzysu, osobiście i wspólnotowo, ponieważ z kryzysu nie wychodzimy sami, ale we wspólnocie” – napisał.
2021-06-10 13:43:02
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Miłość Jezusa nie była abstrakcyjna, ale bardzo konkretna, dotykająca w sposób niemal namacalny serca drugiego człowieka. Serce Jezusa, które nazywamy Najświętszym, pozostaje otwarte dla nas wszystkich. Ono nam może pomóc w pokonaniu lęków, niepokojów, trudności w relacjach, w pogodzeniu się z bolesnymi wydarzeniami z przeszłości.
2021-06-10 15:37:48
miniaturka

Zanim odejdziesz... Kilka słów do osób rozważających wystąpienie z Kościoła katolickiego

Publikacja „Zanim odejdziesz...” ma dać odpowiedź na pytanie: dlaczego warto pozostać w Kościele, dlaczego decyzję o apostazji należy przemyśleć? Inicjatywa publikacji zrodziła się oddolnie i wyszła od duszpasterzy, którzy widzieli potrzebę przygotowania konkretnej, praktycznej pomocy.
2021-06-11 08:38:54
miniaturka

Kard. Herranz: winni są konkretni biskupi, nie instytucja

Kard. Julián Herranz przypomina o osobistej odpowiedzialności duchownych, którzy dopuścili się pedofilii, jak i biskupów oraz przełożonych zakonnych, którzy tuszowali takie zbrodnie, nie zważając na jasne normy prawa kanonicznego.
2021-06-11 08:47:56
miniaturka

Porwania dzieci w prowincji Cabo Delgado, w Mozambiku

Od października 2017 r. w północnej części Mozambiku powtarzają się ataki ze strony dżihadystów. Częste są porwania nieletnich. W ciągu ostatniego roku uprowadzono co najmniej 51 dzieci