Strona główna
opoka.org.pl
2023-03-08 10:45
Biuro duszpasterstwa Emigracji

Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą

Ponad 160 osób z różnych części świata, m.in. Norwegii, Wietnamu, Australii, Rumunii, USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Czech, Włoch i Niemiec wyraziło gotowość uczestnictwa w kursach Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. – Dziś spłacany dług wdzięczności za wsparcie, które jako uniwersytet, w trudnych czasach otrzymywaliśmy od Polonii – zaznaczył rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski, inicjator studium.

Oferta edukacyjna obejmuje szkolenia m.in. z promocji kultury polskiej, nowych mediów i komunikacji, teologii i nowej ewangelizacji, opieki nad pacjentem przewlekle chorym i paliatywnym, profilaktyki zachowań ryzykownych oraz poradnictwa i strategii wspierających. Jest także nowość: kurs skutecznego menagera i lidera zespołu, podstawy zarządzania.

Kursy rozpoczną się w marcu br. – Poza działającym już Biurem w Paryżu dla Polonii i Polaków z Francji, Belgii, Holandii i Luksemburga planujemy otwarcie takich punktów w Londynie, Niemczech, Ameryce Północnej – poinformował rektor.

Wśród zamiarów także utworzenie Akademii Polonijnej oraz organizacja Dni Kultury Polskiej w Paryżu.

W otwarciu 2. edycji studium uczestniczyła również dr hab. Beata Piskorska, prof. KUL, która poprowadzi kurs skutecznego managera i lidera zespołu. Zwróciła ona uwagę na relacje uniwersytetu z Polonią. – Współpraca z Polakami za granicą jest dla nas bardzo ważna. Jesteście państwo naszymi niezwykłymi studentami. Zachęcam do uczestnictwa we wszelkich propozycjach uniwersytetu, jak Areopag Uniwersytetów oraz Dyskursy o świecie, spotkania z dyplomatami, liderami, mistrzami – zaznaczyła Piskorska.

Na temat przedsięwzięcia wypowiedział się również kierownik studium, dr Wojciech Wciseł. – Zajęcia dydaktyczne są okazją nie tylko do podnoszenia kwalifikacji i kompetencji zawodowych. Stwarzają także możliwość osobistego rozwoju, promocji polskiej kultury, języka i historii. Są również miejscem spotkania i wymiany doświadczeń dla Polonii z całego świata – mówi dr Wciseł.

Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą zainaugurowało działalność w listopadzie ub.r. W I edycji, w 6 kursach, bierze udział ponad 330 uczestników z 11 krajów, m.in. z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA i Kanady. Wszystkie zajęcia są bezpłatne, a prowadzą je profesorowie, wykładowcy i eksperci KUL w trybie hybrydowym: są to 4 dwudniowe zjazdy online i 2 dwudniowe zjazdy hybrydowe w krajach uczestników kursów (stacjonarne z transmisją online).

Absolwenci otrzymają dyplomy KUL i certyfikaty ukończenia Studium w języku polskim i angielskim oraz poświadczenie w języku kraju zamieszkania. Dla chętnych będzie możliwa kontynuacja nauki. Szczegółowe informacje dotyczące zapisów, opisy kursów i harmonogram zajęć dostępne są na stronie www.polonia.kul.pl. Rekrutację uniwersytet poprowadzi jeszcze do 17 marca br.

Za: polskifr

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2023-02-23 09:20:50
miniaturka

Komunikat po posiedzeniu Komisji Wychowania Katolickiego KEP

Dnia 21 lutego 2023 odbyło się posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Członkowie oraz konsultorzy Komisji podjęli dyskusje nad najnowszymi wyzwaniami oraz problemami posługi katechetycznej w Polsce
2023-03-01 12:34:28
miniaturka

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów odbyła kolejne zebranie robocze

W Warszawie odbyło się zebranie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski
2023-03-07 15:59:24
miniaturka

Komentarz: sprawiedliwa ocena działań Wojtyły wymaga dalszych badań archiwalnych

Koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży i kierownik biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży: Dziś bez wątpienia mamy o wiele większą społeczną świadomość skutków wykorzystania seksualnego, a w Kościele wypracowane procedury oraz sposoby reagowania i pomocy. Natomiast ustalenie roli oraz sprawiedliwa ocena decyzji i działań ordynariusza archidiecezji krakowskiej Karola Wojtyły, a także uczciwe wyjaśnienie zarzutów wobec kard. Adama Sapiehy, wymaga dalszych badań archiwalnych.
2023-03-08 11:00:13
miniaturka

Sesja formacyjna w PMK Lyonie

W poniedziałek 27 lutego księża Polskiej Misji Katolickiej we Francji przybyli do Lyonu, aby uczestniczyć w sesji formacyjnej, która potrwa do 3 marca. Jej tematem przewodnim są słowa: „Czyńcie uczniami!” (Mt 28,19). W wydarzeniu uczestniczy 30 księży z rektorem ks. Bogusławem Brzysiem na czele, a w środę wieczorem dołączy 50 świeckich współpracowników z różnych parafii.
2023-03-08 21:50:17
miniaturka

Ukazał się kolejny numer biuletynu „Anamnesis”

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski opublikowała 112. numer biuletynu „Anamnesis
2023-03-09 23:46:03
miniaturka

Szkolenie o nadużyciach duchowych

Zagadnienie nadużyć duchowych to główny temat szkolenia dla sióstr towarzyszących osobom skrzywdzonym i duszpasterzy osób skrzywdzonych, posługujących w diecezjach i zgromadzeniach zakonnych, które odbywa się na Górze św. Anny w dniach 6-8 marca br.