Strona główna
opoka.org.pl
2023-03-01 12:30
KKBiDS

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów odbyła kolejne zebranie robocze

W Warszawie odbyło się zebranie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski

W gmachu Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie przez trzy dni (27 lutego – 1 marca br.) obradowała Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W poniedziałek (27 lutego), po odmówieniu Liturgii godzin (Modlitwa przedpołudniowa) przewodniczący komisji bp Piotr Greger powitał członków oraz konsultorów komisji i przedstawił plan zebrania. Sekretarz komisji ks. Jacek Nowak SAC odczytał protokoły dwóch poprzednich spotkań, z których jedno odbyło się w formule on-line. Po naniesieniu drobnych uzupełnień, tekst protokołów został przyjęty jednomyślnie.

Następnie ks. Jacek Nowak SAC omówił kilka aktualnych zagadnień liturgicznych. Przedstawił projekt obrzędów pogrzebowych z obecnością urny zawierającej prochy osoby zmarłej. Tekst zostanie przedstawiony na najbliższym zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Omówił także plan działań odnośnie do wydawania kolejnych tomów (począwszy od drugiego) księgi Liturgii godzin. Wzorcowym tekstem jest księga wydana w języku łacińskim. Zwrócił także uwagę na zagadnienie odpowiedniego podziału przygotowywanego Mszału rzymskiego (ze względu na sporą ilość stron), mając na względzie praktyczny wymiar stosowania księgi. Przedstawił także problem koniecznego opracowania tekstów odnowienia profesji zakonnej w święto Ofiarowania Pańskiego (2 lutego).

Przewodniczący komisji bp Piotr Greger poinformował, iż Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dekretem z dnia 20 grudnia 2022 roku pozytywnie odniosła się do prośby polskich biskupów, dotyczącej osoby kompetentnej do zezwolenia (w uzasadnionych sytuacjach) przyjęcia Komunii Świętej korzystając z materii chleba o niskiej zawartości glutenu. W dalszym procedowaniu biskupi polscy będą proszeni o zatwierdzenie nowego brzmienia odnośnego punktu Instrukcji Episkopatu Polski w sprawie materii Eucharystii. W dalszej kolejności bp Piotr Greger omówił sprawy bieżące, które zostały nadesłane (drogą pocztową i mailową) na adres komisji. Pierwszy dzień zebrania zakończono wspólną modlitwą Nieszporów i kolacją.

We wtorek, 28 lutego, liturgii eucharystycznej przewodniczył bp pomocniczy diecezji opolskiej Rudolf Pierskała, który wygłosił homilię. Po śniadaniu i odmówieniu liturgicznej Modlitwy przedpołudniowej komisja przystąpiła do dalszej pracy. Wiele czasu poświęcono projektowi Zasad dotyczących formacji stałej lektora, akolity i katechisty. Dokument powstaje w ścisłej współpracy z Komisją ds. Wychowania oraz Zespołem ds. Nowej Ewangelizacji. Osobą reprezentującą Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów jest ks. Stanisław Szczepaniec (Kraków).

Po obiedzie komisja podjęła prace translacyjne tekstów Mszału rzymskiego. Przedmiotem tłumaczenia stały się prefacje, które do tej pory nie zostały przetłumaczone. Prace zakończono wspólnymi Nieszporami oraz kolacją.

Ostatni dzień zajęć, 1 marca, rozpoczął się od porannej Eucharystii. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił bp pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger. Po posiłku i celebracji Liturgii godzin (Modlitwa przedpołudniowa) komisja przystąpiła do tłumaczenia kolejnych tekstów prefacji. Spotkanie zakończono modlitwą i wspólnym obiadem.

Kolejne spotkanie komisji została zaplanowane w terminie 5-6 czerwca 2023 roku w Warszawie.

 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2023-02-19 12:01:22
miniaturka

Delegat Episkopatu Polski: Twórzmy wspólnotę ze Zranionymi!

Do włączenia się w modlitwę w intencji skrzywdzonych w pierwszy piątek Wielkiego Postu i otoczenia osób wykorzystanych seksualnie modlitwą przez cały marzec – zgodnie z intencją papieża Franciszka – zachęca abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
2023-02-20 17:14:29
miniaturka

Reagowanie, pomoc, prewencja. System, który sprawdza się i rozwija każdego dnia

Blisko 1,7 mln złotych przeznaczyła w 2022 roku na działania na rzecz osób skrzywdzonych Fundacja Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski. To ponad dwukrotnie więcej niż w 2020 roku. Niemal 300 tys. zł – dziesięć razy więcej niż dwa lata temu – trafiło na sfinansowanie pomocy bezpośredniej. Kościelny system ochrony małoletnich i bezbronnych oraz pomocy osobom skrzywdzonym działa dziś w triadzie: reagowanie, pomoc, prewencja.
2023-02-23 09:20:50
miniaturka

Komunikat po posiedzeniu Komisji Wychowania Katolickiego KEP

Dnia 21 lutego 2023 odbyło się posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Członkowie oraz konsultorzy Komisji podjęli dyskusje nad najnowszymi wyzwaniami oraz problemami posługi katechetycznej w Polsce
2023-03-07 15:59:24
miniaturka

Komentarz: sprawiedliwa ocena działań Wojtyły wymaga dalszych badań archiwalnych

Koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży i kierownik biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży: Dziś bez wątpienia mamy o wiele większą społeczną świadomość skutków wykorzystania seksualnego, a w Kościele wypracowane procedury oraz sposoby reagowania i pomocy. Natomiast ustalenie roli oraz sprawiedliwa ocena decyzji i działań ordynariusza archidiecezji krakowskiej Karola Wojtyły, a także uczciwe wyjaśnienie zarzutów wobec kard. Adama Sapiehy, wymaga dalszych badań archiwalnych.
2023-03-08 10:47:25
miniaturka

Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą

Ponad 160 osób z różnych części świata, m.in. Norwegii, Wietnamu, Australii, Rumunii, USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Czech, Włoch i Niemiec wyraziło gotowość uczestnictwa w kursach Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. – Dziś spłacany dług wdzięczności za wsparcie, które jako uniwersytet, w trudnych czasach otrzymywaliśmy od Polonii – zaznaczył rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski, inicjator studium.
2023-03-08 11:00:13
miniaturka

Sesja formacyjna w PMK Lyonie

W poniedziałek 27 lutego księża Polskiej Misji Katolickiej we Francji przybyli do Lyonu, aby uczestniczyć w sesji formacyjnej, która potrwa do 3 marca. Jej tematem przewodnim są słowa: „Czyńcie uczniami!” (Mt 28,19). W wydarzeniu uczestniczy 30 księży z rektorem ks. Bogusławem Brzysiem na czele, a w środę wieczorem dołączy 50 świeckich współpracowników z różnych parafii.