Strona główna
opoka.org.pl
2023-03-07 10:52
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Sesja formacyjna w PMK Lyonie

W poniedziałek 27 lutego księża Polskiej Misji Katolickiej we Francji przybyli do Lyonu, aby uczestniczyć w sesji formacyjnej, która potrwa do 3 marca. Jej tematem przewodnim są słowa: „Czyńcie uczniami!” (Mt 28,19). W wydarzeniu uczestniczy 30 księży z rektorem ks. Bogusławem Brzysiem na czele, a w środę wieczorem dołączy 50 świeckich współpracowników z różnych parafii.

Pierwszego dnia wieczorem o godz. 18:00 kapłani sprawowali Mszę św., której przewodniczył ks. Bogusław Brzyś. 

Najważniejsze punkty pięciodniowego programu poza Mszą św. to spotkania warsztatowe, panele, praca w grupach, czas świadectw, spotkania braterskie, wieczór uwielbienia, adoracja Najświętszego Sakramentu.

Uczestnicy wydarzenia poruszą zagadnienia dotyczące różnych aspektów duszpasterstwa emigracyjnego, ukierunkowane na docieranie z przekazem Ewangelii we współczesności.

Spotkanie w Lyonie zakończy się Eucharystią w piątek 3 marca.

Foto Galeria

Modlitwa, warsztaty i spotkania w drugim dniu sesji formacyjnej w Lyonie

Wtorek 28 lutego był drugim, a pierwszym pełnym dniem sesji formacyjnej księży Polskiej Misji Katolickiej w Lyonie. Kilkudziesięciu kapłanów, a także świeccy przedstawiciele wspólnot zakończą spotkanie w piątek 3 marca.

Księża PMK vwtorek rozpoczęli modlitwą w ciszy i Jutrznią. Temat tego dnia to: „Idąc, czyńcie uczniami wszystkie narody…”.

Od godz. 9:00 pod przewodnictwem rektora PMK ks. Bogusława Brzysia trwały warsztaty połączone z pracą w grupach poświęcone pastoralnym aspektom imperatywu „czyńcie uczniami” na podstawie analizy fragmentu Ewangelii Mt 28,19-20.

O godz. 12:15 kapłani zebrali się na Mszy św., której przewodniczył wicerektor PMK ks. prałat Krystian Gawron.

O 15:00 rozpoczęła się sesja popołudniowa warsztatów, kiedy kapłani pracowali nad tematem duszpasterstwa świadomego celu. O 15:30 odbył się panel „Intencyjność w kontekście duszpasterstwa emigracyjnego”, a po nim dyskusja.

Od 17:00 trwała adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy zakończona Nieszporami.

Kapłani PMK dzień zakończyli spotkaniem braterskim, które było okazją do wymiany informacji, przekazania aktualności i dyskusji.

Środa kolejnym dniem sesji formacyjnej w Lyonie

Księża Polskiej Misji Katolickiej we Francji kontynuują sesję formacyjną w Lyonie. W środę 1 marca warsztaty poprowadził francuski dominikanin o. Raphaël de Bouillé.

Kapłani rozpoczęli dzień tradycyjnie od modlitwy w ciszy i Jutrzni. Temat dnia brzmiał: „Pragnienie każdego szafarza Królestwa: Jak możemy mądrzej myśleć o działaniu duszpasterskim?”.

O 9:00 rozpoczęły się warsztaty poświęcone świadomemu podejściu do duszpasterstwa.

Następnie księża PMK udali się na Mszę św. o 12:15, której przewodniczył ks. Wiesław Tomkiewicz z Metzu.

Po obiedzie odbyły się kolejne warsztaty poświęcone odkrywaniu działania Boga w duszpasterstwie parafialnym oraz współpracy w ich realizacji i wzmacnianiu.

O 17:00 miała miejsce ostatnia tego dnia sesja warsztatowa. W jej trakcie kapłani pochylili się nad tematem wzmacniania umiejętności duszpasterskich na podstawie Pisma Świętego.

Kolację zaplanowano na godz. 19:00, w której uczestniczyli także świeccy przedstawiciele wspólnot PMK we Francji.

Duszpasterze Polskiej Misji Katolickiej i świeccy delegaci zakończyli dzień modlitwą uwielbienia, którą poprowadziła delegacja parafii pw. Wniebowzięcia NMP na „Concorde” w Paryżu.

Za: polski.fr

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2023-03-01 12:34:28
miniaturka

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów odbyła kolejne zebranie robocze

W Warszawie odbyło się zebranie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski
2023-03-07 15:59:24
miniaturka

Komentarz: sprawiedliwa ocena działań Wojtyły wymaga dalszych badań archiwalnych

Koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży i kierownik biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży: Dziś bez wątpienia mamy o wiele większą społeczną świadomość skutków wykorzystania seksualnego, a w Kościele wypracowane procedury oraz sposoby reagowania i pomocy. Natomiast ustalenie roli oraz sprawiedliwa ocena decyzji i działań ordynariusza archidiecezji krakowskiej Karola Wojtyły, a także uczciwe wyjaśnienie zarzutów wobec kard. Adama Sapiehy, wymaga dalszych badań archiwalnych.
2023-03-08 10:47:25
miniaturka

Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą

Ponad 160 osób z różnych części świata, m.in. Norwegii, Wietnamu, Australii, Rumunii, USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Czech, Włoch i Niemiec wyraziło gotowość uczestnictwa w kursach Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. – Dziś spłacany dług wdzięczności za wsparcie, które jako uniwersytet, w trudnych czasach otrzymywaliśmy od Polonii – zaznaczył rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski, inicjator studium.
2023-03-08 21:50:17
miniaturka

Ukazał się kolejny numer biuletynu „Anamnesis”

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski opublikowała 112. numer biuletynu „Anamnesis
2023-03-09 23:46:03
miniaturka

Szkolenie o nadużyciach duchowych

Zagadnienie nadużyć duchowych to główny temat szkolenia dla sióstr towarzyszących osobom skrzywdzonym i duszpasterzy osób skrzywdzonych, posługujących w diecezjach i zgromadzeniach zakonnych, które odbywa się na Górze św. Anny w dniach 6-8 marca br.
2023-03-14 11:23:13
miniaturka

Ochrona i pomoc skrzywdzonym – raport systemu za 2022 rok

Raport „Ochrona małoletnich i bezbronnych oraz pomoc pokrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym w Kościele w Polsce” za rok 2022 – nowe projekty, profesjonalizacja systemu i inicjatywy na rzecz osób skrzywdzonych.