Strona główna
opoka.org.pl
2023-02-23 09:20
ks. Tomasz KOPICZKO

Komunikat po posiedzeniu Komisji Wychowania Katolickiego KEP

Dnia 21 lutego 2023 odbyło się posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Członkowie oraz konsultorzy Komisji podjęli dyskusje nad najnowszymi wyzwaniami oraz problemami posługi katechetycznej w Polsce

Jednogłośnie wyrażono uznanie wobec wszystkich zaangażowanych w dzieło nauczania i wychowania czy to na etapie katechezy parafialnej czy na etapie szkolnej lekcji religii. We współczesnym kontekście społeczno-kulturowym zadanie to często wymaga wysiłku. Tym bardziej więc należy się uznanie tym, którzy robią to z pełnym oddaniem i poświęceniem. Jednocześnie pojawia się postulat ciągłej troski o jakość katechezy.

Jednym z głównych tematów była dyskusja nad przygotowaniem regulacji związanych z posługą katechisty, którą wprowadził papież Franciszek w Motu proprio „Antiquum ministerium”, ogłoszonym dnia 10 maja 2021 roku. Obecnie trwają prace nad dokumentem, w które zaangażowane są trzy podmioty: Komisja Wychowania Katolickiego, Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Zespół ds. Nowej Ewangelizacji. Będzie on zawierał opis posług katechisty, lektora i akolity, wskazania dotyczące powoływania kandydatów do tych posług, a także zasady formacji.

Kolejnym istotnym elementem była debata na temat powstającego Dyrektorium Katechetycznego dla Polski. W 2020 roku Papieska rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji wydała nowe dyrektorium dla Kościoła na cały świecie. W odpowiedzi na potrzeby i wyzwania duszpasterskie powołany zespół przygotowuje projekt dokumentu uwzględniający specyfikę polskiego modelu duszpasterskiego i katechetycznego.

Komisja zajęła się także tematyką przygotowywanych katechez promujących wartość i świętość życia oraz podejmujących działania prewencyjne wobec nadużyć względem dzieci i młodzieży.

Członkowie i konsultorzy komisji, w perspektywie najbliższej przyszłości, podkreślali także potrzebę podjęcia szerszej refleksji nad ożywieniem działań duszpasterskich ukierunkowanych na młodzież. Powtórzony został postulat odnowienia i umocnienia katechezy parafialnej.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2023-02-16 15:22:41
miniaturka

VI Kongres Rodzin Polonijnych- zaproszenie

W dniach 15-17 września 2023 roku odbędzie się w Gdańsku VI Kongres Rodzin Polonijnych zatytułowany ”Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w rodzinę”. Referaty przygotowywane przez specjalistów w zakresie tematyki rodzinnej dostarczą uczestnikom wielu cennych informacji o tym jak budować szczęśliwe rodziny. Udzielą także odpowiedzi na pytanie jak można pomóc rodzinom w sytuacji trudności i zagrożeń. W ramach Kongresu przewidziane są także warsztaty w grupach, w ramach których uczestnicy będą mogli uzyskać kompetentne wsparcia w wypełnianiu podstawowych zadań rodzinnych np. w zakresie umacniania relacji małżeńskich, realizacji zadań prokreacyjno-wychowawczych, czy pomocy specjalistycznej w sytuacjach trudnych.
2023-02-19 12:01:22
miniaturka

Delegat Episkopatu Polski: Twórzmy wspólnotę ze Zranionymi!

Do włączenia się w modlitwę w intencji skrzywdzonych w pierwszy piątek Wielkiego Postu i otoczenia osób wykorzystanych seksualnie modlitwą przez cały marzec – zgodnie z intencją papieża Franciszka – zachęca abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
2023-02-20 17:14:29
miniaturka

Reagowanie, pomoc, prewencja. System, który sprawdza się i rozwija każdego dnia

Blisko 1,7 mln złotych przeznaczyła w 2022 roku na działania na rzecz osób skrzywdzonych Fundacja Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski. To ponad dwukrotnie więcej niż w 2020 roku. Niemal 300 tys. zł – dziesięć razy więcej niż dwa lata temu – trafiło na sfinansowanie pomocy bezpośredniej. Kościelny system ochrony małoletnich i bezbronnych oraz pomocy osobom skrzywdzonym działa dziś w triadzie: reagowanie, pomoc, prewencja.
2023-03-01 12:34:28
miniaturka

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów odbyła kolejne zebranie robocze

W Warszawie odbyło się zebranie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski
2023-03-07 15:59:24
miniaturka

Komentarz: sprawiedliwa ocena działań Wojtyły wymaga dalszych badań archiwalnych

Koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży i kierownik biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży: Dziś bez wątpienia mamy o wiele większą społeczną świadomość skutków wykorzystania seksualnego, a w Kościele wypracowane procedury oraz sposoby reagowania i pomocy. Natomiast ustalenie roli oraz sprawiedliwa ocena decyzji i działań ordynariusza archidiecezji krakowskiej Karola Wojtyły, a także uczciwe wyjaśnienie zarzutów wobec kard. Adama Sapiehy, wymaga dalszych badań archiwalnych.
2023-03-08 10:47:25
miniaturka

Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą

Ponad 160 osób z różnych części świata, m.in. Norwegii, Wietnamu, Australii, Rumunii, USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Czech, Włoch i Niemiec wyraziło gotowość uczestnictwa w kursach Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. – Dziś spłacany dług wdzięczności za wsparcie, które jako uniwersytet, w trudnych czasach otrzymywaliśmy od Polonii – zaznaczył rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski, inicjator studium.