Strona główna
opoka.org.pl
2023-03-07 23:45
PS

Szkolenie o nadużyciach duchowych

Zagadnienie nadużyć duchowych to główny temat szkolenia dla sióstr towarzyszących osobom skrzywdzonym i duszpasterzy osób skrzywdzonych, posługujących w diecezjach i zgromadzeniach zakonnych, które odbywa się na Górze św. Anny w dniach 6-8 marca br.

Zagadnienie nadużyć duchowych to główny temat szkolenia dla sióstr towarzyszących osobom skrzywdzonym i duszpasterzy osób skrzywdzonych, posługujących w diecezjach i zgromadzeniach zakonnych, które odbywa się na Górze św. Anny w dniach 6-8 marca br.

Spotkaniem z delegatem KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży i modlitwą rozpoczęło się 6 marca wieczorem szkolenie diecezjalnych i zakonnych duszpasterzy osób skrzywdzonych oraz sióstr towarzyszących osobom skrzywdzonym. Tym razem doroczne spotkanie odbywa się na Górze św. Anny w diecezji opolskiej. Wiodącym tematem szkolenia jest zagadnienie nadużyć duchowych. Kwestia ta jest rozpatrywana w ujęciu prawnokanonicznym, psychologicznym i teologicznym.

Jednym z prelegentów jest o. Robert Leżohupski OFMConv, autor książki „Nadużycia duchowe. Świadomość – zapobieganie – oczyszczenie”, na co dzień sędzia trybunału kościelnego Wikariatu Państwa Miasta Watykan oraz urzędnik Trybunału Penitencjarii Apostolskiej. We wstępie do publikacji zaznaczył, że „przy różnych okazjach, odnosząc się do kwestii ochrony nieletnich i bezbronnych dorosłych, papież Franciszek wymienia, oprócz nadużyć seksualnych, inne formy nadużyć, których należy się wystrzegać, zwłaszcza nadużyć duchowych lub sumienia”. W ocenie o. Leżohupskiego, „kwestia krzyżowania się nadużyć duchowych i seksualnych niekoniecznie oznacza ich współistnienie, choć w obydwu przypadkach dynamika społeczno-psychologiczna jest podobna”.

Ujęcie psychologiczne zagadnienia nadużyć duchowych przedstawiła Anna Rygielska-Kowalczyk, psycholog i psychoterapeutka z Pracowni Dialogu. Prelegentka omówiła czynniki sprzyjające nadużyciom duchowym i dynamikę postępującego nadużycia. Wskazała też jak bronić się przed nadużyciami duchowymi i jak pomagać osobom, które ich doświadczyły. Publicysta Tomasz Terlikowski, który w 2021 r. przewodniczył pracom komisji do zbadania sprawy o. Pawła M. z zakonu dominikanów przedstawił m.in. analizę tego przypadku. W szkoleniu dla towarzyszących zranionym nie mógł wziąć udziału bp Andrzej Czaja, jednak uczestnicy mogli posłuchać jego wykładu o zagrożeniach duchowych w grupach religijnych. Został on przygotowany na potrzeby programu e-learningowego, który opracowuje Centrum Ochrony Dziecka.

Uczestnicy mieli okazję do pracy w grupach i podzielenia się swoim doświadczeniem towarzyszenia duchowego osobom borykającym się z konsekwencjami wykorzystania seksualnego. Nie zabrakło modlitwy w intencji wszystkich osób zranionych, zarówno w trakcie adoracji i Mszy św., jak nabożeństwa pokutnego, przygotowanego przez duszpasterza pokrzywdzonych w diecezji opolskiej ks. Łukasza Kniecia, które miało miejsce w bazylice św. Anny.

Ostatni dzień szkolenia to okazja do podsumowania działań Centrum Ochrony Dziecka i Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, w tym w zakresie tegorocznego Dnia modlitwy i pokuty oraz okazją do opowiedzenia o wspólnych projektach Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski i Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych – #SiostryDlaSióstr i #SiostryDlaZranionych.

Szkolenie „Ochrona dzieci i młodzieży oraz pomoc duszpasterska osobom skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym w okresie małoletności lub stanie bezradności” zorganizowane jest przez Zespół koordynujący duszpasterzy – we współpracy z Koordynatorem KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, Biurem Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, Centrum Ochrony Dziecka oraz Fundacją Świętego Józefa KEP.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2023-03-08 10:47:25
miniaturka

Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą

Ponad 160 osób z różnych części świata, m.in. Norwegii, Wietnamu, Australii, Rumunii, USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Czech, Włoch i Niemiec wyraziło gotowość uczestnictwa w kursach Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. – Dziś spłacany dług wdzięczności za wsparcie, które jako uniwersytet, w trudnych czasach otrzymywaliśmy od Polonii – zaznaczył rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski, inicjator studium.
2023-03-08 11:00:13
miniaturka

Sesja formacyjna w PMK Lyonie

W poniedziałek 27 lutego księża Polskiej Misji Katolickiej we Francji przybyli do Lyonu, aby uczestniczyć w sesji formacyjnej, która potrwa do 3 marca. Jej tematem przewodnim są słowa: „Czyńcie uczniami!” (Mt 28,19). W wydarzeniu uczestniczy 30 księży z rektorem ks. Bogusławem Brzysiem na czele, a w środę wieczorem dołączy 50 świeckich współpracowników z różnych parafii.
2023-03-08 21:50:17
miniaturka

Ukazał się kolejny numer biuletynu „Anamnesis”

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski opublikowała 112. numer biuletynu „Anamnesis
2023-03-14 11:23:13
miniaturka

Ochrona i pomoc skrzywdzonym – raport systemu za 2022 rok

Raport „Ochrona małoletnich i bezbronnych oraz pomoc pokrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym w Kościele w Polsce” za rok 2022 – nowe projekty, profesjonalizacja systemu i inicjatywy na rzecz osób skrzywdzonych.
2023-03-14 11:27:58
miniaturka

84 nowe zgłoszenia wykorzystania seksualnego w latach 1965-2022

Od stycznia do końca grudnia 2022 r. do diecezji i jurysdykcji zakonnych wpłynęły 84 zgłoszenia dot. wykorzystania seksualnego, średnio 7 zgłoszeń na miesiąc. Dotyczą one czynów w latach 1965-2022 – wynika z opublikowanej kwerendy przeprowadzonej przez ISKK we współpracy z Biurem Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
2023-03-14 17:07:44
miniaturka

Episkopat rozpocznie prace nad powołaniem zespołu niezależnych specjalistów

Biskupi podjęli decyzję o rozpoczęciu prac nad powołaniem zespołu niezależnych specjalistów do podjęcia badań związanych z wykorzystaniem seksualnym małoletnich przez niektórych duchownych w Polsce - poinformował abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży na konferencji po 394. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.