Strona główna
opoka.org.pl
2023-05-12 14:12
Kościelny Inspektor Ochrony Danych

Relacja z konferencji Aktualne problemy ochrony danych osobowych w Kościele i państwie

W dniach 11-12 maja 2023 r. odbyła się w Krakowie oraz online Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. Aktualne problemy ochrony danych osobowych w Kościele i państwie. Organizatorami byli: Katedra Norm Ogólnych i Teorii Prawa Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Kościelny Inspektor Ochrony Danych i Fundacja Instytut Ochrony Danych Osobowych w Kościele Katolickim Bona Fama wraz z Gminą Miejską Kraków.

Autor/źródło: KIOD

Celem konferencji było zgłębienie zagadnienia wykładni kościelnego Dekretu ogólnego regulującego ochronę danych osobowych w Kościele katolickim, a także symultaniczność obowiązywania tej ustawy kościelnej i Rozporządzenia 216/679 (RODO).

Pierwszego dnia konferencji prelegenci analizowali wyzwania w zakresie ochrony danych osobowych z perspektywy prawa państwowego, res mixtae oraz prawa kanonicznego.

Drugiego dnia podjęto w referatach problematykę wyzwań w zakresie ochrony danych osobowych z perspektywy europejskiej oraz prawno-porównawczej.

Konferencja zgromadziła wielu słuchaczy, głównie ze środowisk naukowych, ale i praktyków – inspektorów ochrony danych.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2023-05-09 14:32:35
miniaturka

Zgloskrzywde.pl - pomoc, na którą możesz liczyć. Rusza kampania informacyjna w parafiach

Komu zgłosić wykorzystanie seksualne w Kościele? Gdzie uzyskać niezbędne informacje i wsparcie? Na jaką pomoc może liczyć osoba skrzywdzona i jej bliscy? – na te pytania odpowiada ruszająca właśnie kampania informacyjna Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży i Fundacji Świętego Józefa KEP. W ramach tych działań do wszystkich parafii w Polsce mają być przekazane materiały informacyjne.
2023-05-10 09:26:22
miniaturka

Kolejny numer „Anamnesis”

Ukazał się kolejny numer biuletynu Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
2023-05-12 09:30:36
miniaturka

109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Pracując nad tym, aby każda migracja mogła być owocem wolnego wyboru, jesteśmy wezwani do najwyższego szacunku wobec godności każdego migranta – napisał papież Franciszek w Orędziu na 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który będziemy obchodzić 24 września br. pod hasłem: „Wolni, aby wybrać: migrować, czy pozostać”.
2023-05-15 13:32:57
miniaturka

Spotkanie ekspertów ds. ochrony danych osobowych w Kościele katolickim

Dnia 15 maja 2023 r. odbyło się kolejne spotkanie ekspertów Kościoła katolickiego ds. ochrony danych osobowych, w którym brał udział Kościelny Inspektor Ochrony Danych.
2023-05-18 09:29:31
miniaturka

146. Europejska Pielgrzymka Polonijna do Lourdes

Msze św., procesja eucharystyczna, procesja maryjna ze światłami, Droga Krzyżowa, wędrówka śladami św. Bernadety Soubirous oraz wieczór polonijny to podstawowe punkty programu Pielgrzymki Polonijnej do Lourdes, która odbyła się w dniach 18-20 maja już po raz 146 do Lourdes. Wspólnej modlitwie przewodniczył delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. W tegorocznej pielgrzymce wzięło udział około 200 osób.
2023-05-18 16:10:23
miniaturka

Komentarz Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży

Zawstydzające jest, że przez dziesięciolecia byliśmy ślepi na krzywdy i cierpienie osób skrzywdzonych. Jeszcze raz pragnę za to przeprosić – pisze abp Wojciech Polak w komentarzu do dzisiejszego artykułu „Rzeczpospolitej”. – Mam nadzieję, że badania niezależnych ekspertów pomogą Kościołowi w Polsce w uczciwym rozliczeniu się z przeszłością – dodaje Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.