Strona główna
opoka.org.pl
2023-05-09 14:27
PS

Zgloskrzywde.pl - pomoc, na którą możesz liczyć. Rusza kampania informacyjna w parafiach

Komu zgłosić wykorzystanie seksualne w Kościele? Gdzie uzyskać niezbędne informacje i wsparcie? Na jaką pomoc może liczyć osoba skrzywdzona i jej bliscy? – na te pytania odpowiada ruszająca właśnie kampania informacyjna Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży i Fundacji Świętego Józefa KEP. W ramach tych działań do wszystkich parafii w Polsce mają być przekazane materiały informacyjne.

Komu zgłosić wykorzystanie seksualne w Kościele? Gdzie uzyskać niezbędne informacje i wsparcie? Na jaką pomoc może liczyć osoba skrzywdzona i jej bliscy? – na te pytania odpowiada ruszająca właśnie kampania informacyjna Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży i Fundacji Świętego Józefa KEP. W ramach tych działań do wszystkich parafii w Polsce mają być przekazane materiały informacyjne, które w przystępny sposób wyjaśniają podstawowe zagadnienia dotyczące zarówno procedury zgłaszania krzywdy, jak i wsparcia, które oferuje działający w Kościele system ochrony, pomocy i prewencji. W ramach kampanii uruchomiono także odświeżoną stronę www.zgloskrzywde.pl.   
 
– Chcemy, aby nasza akcja trafiła do możliwie największej liczby odbiorców, dlatego do każdej kurii diecezjalnej w Polsce zostały przekazane specjalnie przygotowane plakaty, które w przystępny, informacyjny sposób pokazują, że w Kościele działa system przyjęcia osoby skrzywdzonej, otoczenia jej wsparciem i niezbędną pomocą i że każdy potrzebujący może z takiego wsparcia skorzystać. Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak przesłał też list do wszystkich biskupów diecezjalnych z prośbą, by przekazali plakaty do wszystkich parafii w diecezji. Bardzo liczymy na to, że księża w całej Polsce przyłączą się do tej akcji i wywieszą plakaty w gablotach przykościelnych. Z góry serdecznie dziękuję za współpracę i pomoc – podkreśla ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
 
Przekaz kampanii koncentruje się na opisaniu trzech podstawowych etapów wiążących się ze zgłoszeniem krzywdy wykorzystania seksualnego. To, po pierwsze, uzyskanie niezbędnych informacji o procedurze, prawach osoby skrzywdzonej i właściwych danych kontaktowych; po drugie – kontakt z osobą odpowiedzialną za przyjęcie zgłoszenia w diecezji lub w zakonie męskim i żeńskim; po trzecie – możliwość uzyskania dodatkowego, szerokiego wsparcia zarówno za pośrednictwem Fundacji Świętego Józefa KEP, jak i innych podmiotów działających w ramach systemu (punktów konsultacyjnych, telefonów zaufania, wsparcia duchowego itd.).
 
– Pierwszym źródłem informacji dla każdego, kto tego potrzebuje, może być strona internetowa zgloskrzywde.pl. To specjalny serwis, który uruchomiliśmy właśnie z myślą o takiej funkcji. Znajdują się na niej podstawowe informacje dotyczące samej procedury zgłoszenia i dane kontaktowe, ale wskazane są też miejsca, także świeckie, do których osoba potrzebująca może zadzwonić, napisać, przyjść osobiście i w których spotka kompetentne osoby, przygotowane do udzielenia wsparcia – zaznacza Marta Titaniec, prezeska Fundacji Świętego Józefa KEP.   
 
Plakat towarzyszący kampanii informacyjnej jest do pobrania – także w wersji gotowej do druku – na stronie fsj.org.pl (https://fsj.org.pl/do-pobrania/). Zachęcamy zarówno media, jak i wszystkich chętnych do publikowania plakatów. Być może w Waszym najbliższym otoczeniu, wspólnocie, w której na co dzień funkcjonujecie, jest ktoś, kto potrzebuje wsparcia, ale nie do końca wie, gdzie może je uzyskać. Z góry serdecznie dziękujemy!
 
Zapamiętaj i przekaż:
 
strona: www.zgloskrzywde.pl
e-mail: zgloskrzywde@fsj.org.pl
telefon: +48 571 805 535  (czwartki od godz. 18.00 do 20.00)   

 
Wiosenna kampania informacyjna to kolejne tego typu działanie Biura Delegata KEP i Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski. W lutym przeżywaniu Dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego towarzyszyła kampania informacyjna #RazemByPomagać, zachęcająca do głębszej dyskusji i refleksji nad skutecznymi mechanizmami prewencji oraz efektywnymi strukturami pomocy osobom skrzywdzonym (https://fsj.org.pl/dzialajmy-razembypomagac-tworzac-wspolnote-ze-zranionymi/).
 
Biuro Delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży       
Fundacja Świętego Józefa KEP


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2023-04-26 12:22:46
miniaturka

Obchody 30-lecia Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech

W dniach 22 - 24 kwietnia br. odbyły się w Budapeszcie obchody 30-lecie Stowarzyszenia Polskich Katolików na Węgrzech pw. św. Wojciecha. Świętowanie rozpoczęto w sobotę 22 kwietnia koncertem w bazylice św. Stefana ku czci św. Wojciecha. W niedzielę 23 kwietnia w budapeszteńskim kościele polskim sprawowana była Msza Św. w intencji Stowarzyszenia. Modlitwie przewodniczył ks. bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Obchody zakończył koncert organowy w wykonaniu Szilvestra Rostettera, który 24 kwietnia odbył się w kościele polskim. Stowarzyszenia Polskich Katolików na Węgrzech pw. św. Wojciecha zostało odznaczone przez Konferencję Episkopatu Polski Medalem „PRO POLONIA ET ECCLESIA".
2023-04-28 10:09:29
miniaturka

146. Europejska Pielgrzymka Polonii do Lourdes

Zawieziemy Maryi sprawy naszej Ojczyzny, a przede wszystkim chcemy zawierzyć Jej sprawę pokoju na Ukrainie i w Europie. Zapraszam Was bardzo serdecznie do Lourdes – powiedział delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. W dniach 17-20 maja br. już po raz 146. odbędzie się Europejska Pielgrzymka Polonijna do Lourdes, którą organizuje Polska Misja Katolicka we Francji. Zapisy trwają do 30 kwietnia.
2023-04-28 15:01:10
miniaturka

Słowo bp. Piotra Turzyńskiego z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą

Niech polskie korzenie wydają wielkie owoce szlachetności i dobra ku pożytkowi ludzi, wśród których żyjecie, i na chwałę Ojczyzny – napisał Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w Słowie skierowanym do rodaków z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą. W tym dniu o godzinie 12.00 w kaplicy Jasnogórskiej przed Obliczem Królowej Polski będę celebrował Eucharystię w Waszej intencji. Transmisja Mszy św. będzie dostępna na kanale YouTube: Jasna Góra – transmisja na żywo.
2023-05-10 09:26:22
miniaturka

Kolejny numer „Anamnesis”

Ukazał się kolejny numer biuletynu Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
2023-05-12 09:30:36
miniaturka

109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Pracując nad tym, aby każda migracja mogła być owocem wolnego wyboru, jesteśmy wezwani do najwyższego szacunku wobec godności każdego migranta – napisał papież Franciszek w Orędziu na 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który będziemy obchodzić 24 września br. pod hasłem: „Wolni, aby wybrać: migrować, czy pozostać”.
2023-05-12 14:16:13
miniaturka

Relacja z konferencji Aktualne problemy ochrony danych osobowych w Kościele i państwie

W dniach 11-12 maja 2023 r. odbyła się w Krakowie oraz online Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. Aktualne problemy ochrony danych osobowych w Kościele i państwie. Organizatorami byli: Katedra Norm Ogólnych i Teorii Prawa Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Kościelny Inspektor Ochrony Danych i Fundacja Instytut Ochrony Danych Osobowych w Kościele Katolickim Bona Fama wraz z Gminą Miejską Kraków.