Strona główna
opoka.org.pl
2023-05-10 09:24
KKBiDS

Kolejny numer „Anamnesis”

Ukazał się kolejny numer biuletynu Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Wierzę w święty Kościół

Przyjęcie prawdy wiary o świętości Kościoła nie należy do łatwych. Na przestrzeni wieków wysuwano wiele zarzutów pod adresem ludzi reprezentujących Kościół. Bolesne fakty (rzeczywiste, a nie utopijne) świadczą bardziej o grzeszności Kościoła, niż o jego świętości. Wielu chciałoby widzieć wspólnotę Kościoła bez jakiejkolwiek skazy, grono ludzi wzajemnie się kochających, doskonałych pod każdym względem. Takiej wspólnoty oczekują, a w imię tak rozumianej jego świętości krytykują wszelkie, podejmowane inicjatywy (także będące przejawem troski o drugiego człowieka).

Nieporozumienie wynika z błędnie rozumianej świętości. Nie chodzi o to, aby w Kościele nie było grzeszników, a wszyscy żyli permanentnie w stanie łaski uświęcającej. Kościół (w zamyśle Jezusa) tworzą ludzie, którzy popełniają grzechy. Świętość Kościoła polega na tym, że grzesznik może w nim doświadczyć, mocą miłosierdzia Bożego, oczyszczenia popełnionego zła i osiągnąć pełnię doskonałości moralnej i religijnej. Kościół jest święty, ponieważ dysponuje potężną siłą uświęcającą, mającą swoje niewyczerpane źródło w miłości Boga. Kościół jest święty nie dlatego, że nie ma w nim grzeszników, ale dlatego, że grzesznicy osiągają w nim świętość.

W takim kontekście, oddajemy do rąk Czytelników, kolejny numer biuletynu Anamnesis, z życzeniem owocnej lektury.

W dziale NAUCZANIE OJCA ŚWIĘTEGO znajduje się List apostolski Totum Amoris est, ogłoszony na okoliczność czterechsetnej rocznicy śmierci św. Franciszka Salezego. W ostatnim dniu Roku Pańskiego 2022 odszedł do Domu Ojca papież senior Benedykt XVI. W czasie liturgii pogrzebowej (5 stycznia 2023 roku) homilię wygłosił papież Franciszek. Czytelnik ma okazję zapoznać się z treścią tego przemówienia.

Dział DOKUMENTY STOLICY APOSTOLSKIEJ zawiera orzeczenia Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Ukazał się obszerny Dekret wprowadzający w życie przepisy kanonu 838 Kodeksu prawa kanonicznego. Sprawa dotyczy wydawnictwa, tłumaczenia i dostosowania ksiąg liturgicznych. Treść Dekretu została opatrzona stosownym komentarzem. Miasto Głogów (diecezja zielonogórsko-gorzowska) cieszy się patronatem św. Mikołaja, biskupa.

Dekretem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów uzyskana została zgoda, aby osobą kompetentną do zezwolenia na stosowanie materii chleba z niską zawartością glutenu był kapłan (to jest odpowiedź na prośbę Konferencji Episkopatu Polski), nie wymagając od osoby chorej zaświadczenia lekarskiego.

W dziale NAUCZANIE BISKUPÓW O LITURGII zamieszczono refleksję na temat uroczystości Wszystkich Świętych (abp Adrian Galbas). Pasterz diecezji łowickiej (bp Andrzej F. Dziuba) wystosował List pasterski na czas tegorocznego Wielkiego Postu.

Kilku biskupów podjęło tematykę liturgiczną w treści głoszonych homilii (bp Janusz Mastalski, bp Grzegorz Olszowski, bp Roman Pindel). W trosce o właściwe przygotowanie do chrztu świętego dzieci w wieku szkolnym, bp Andrzej Siemieniewski (diecezja legnicka) zatwierdził stosowną Instrukcję.

Dział zatytułowany FORMACJA LITURGICZNA zawiera artykuł ks. Teodora Puszcza SChr, pracującego na co dzień w Niemczech, poświęcony problematyce Mszału rzymskiego. To pierwsza część obszernej refleksji, która stanowi cenne tło dla prac wydawniczych tej księgi liturgicznej w języku polskim.

W dziale DUSZPASTERSTWO LITURGICZNE znajduje się niezwykle interesujący wywiad przeprowadzony z pracownikiem Sekretariatu Stanu, ks. Waldemarem Turkiem. Tematyka dotyczy konieczności języka łacińskiego na wielu polach działalności pasterskiej Kościoła, a zwłaszcza w obszarze liturgii.

Od pewnego czasu spotykamy się z sytuacją, kiedy ludzie ochrzczeni podejmuję decyzję o wystąpieniu z Kościoła. O zjawisku apostazji w kontekście historycznego i teologicznego wymiaru sakramentu chrztu świętego, informuje tekst ciekawej analizy poświęcony temu zagadnieniu. Znana jest, i w wielu miejscach praktykowana, modlitwa do św. Michała Archanioła. W sprawie odmawiania tej modlitwy wypowiedziała się Diecezjalna Komisja Liturgiczna diecezji warszawsko-praskiej.

W kręgach niektórych wyznań chrześcijańskich toczy się ożywiona dyskusja na temat daty świętowania tajemnicy Narodzenia Pańskiego. W tej kwestii możemy zapoznać się z dwugłosem (prawosławni, grekokatolicy).

W dziale INFORMACJE znajduje się wypowiedź papieża Franciszka na temat liturgii adresowana do ceremoniarzy, która nawiązuje do Listu apostolskiego Desiderio desideravi. Na temat liturgii wypowiedział się także były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kardynał Robert Sarah. Z terenu Watykanu dotarła radosna informacja, że ks. Krzysztof Marcjanowicz (archidiecezja krakowska) został mianowany podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Z Kościoła w Wielkiej Brytanii słychać zdecydowany głos (kardynał V. Nichols) sprzeciwiający się wykorzystywaniu tekstów kolęd na potrzeby języka LGBT. W niektórych krajach trwa dyskusja (podjęto także wiążące decyzje) na temat stosowania w liturgii, zwłaszcza na czas Bożego Narodzenia, kalendarza juliańskiego i gregoriańskiego. W tym kontekście warto zaznajomić się z różnymi opiniami (abp Szewczuk, ks. Igor Małysz).

Pozostałe informacje dotyczą wydarzeń z terenu Kościoła w Polsce. W Spytkowicach (archidiecezja krakowska) abp Marek Jędraszewski dokonał aktu koronacji obrazu Matki Bożej Niepokalanej. W trosce o pogłębiona formację młodego pokolenia, w diecezji kaliskiej opracowano nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania.

W kilku diecezjach odbyły się liturgie z udzieleniem konsekracji, posług i błogosławieństwa. Konsekracji dziewic miała miejsce w archidiecezji krakowskiej, a w diecezji kieleckiej bp Jan Piotrowski pobłogosławił wdowy. Diecezja pelplińska zleciła zadania nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej nowym osobom. W diecezji bydgoskiej miała miejsce liturgia z udzieleniem posługi lektoratu, a archidiecezja katowicka ma nowych akolitów.

W trosce o permanentną formację liturgiczną, Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów odbyła swoje kolejne spotkanie robocze. W obszarze jej zainteresowań znajdują się także wszystkie sprawy odnośnie do miejsca i sposobu celebracji liturgii. W tym kontekście dzielimy radość z archidiecezją gdańską, która odzyskała – z Lubeki – zabytkowe szaty liturgiczne.

Całość tego działu zamyka – jak zwykle – wykaz nowych ksiąg oraz publikacji poświęconych zagadnieniom liturgicznym.

Bp Piotr Greger
Bielsko-Biała, dnia 22 lutego 2023 roku, w Środę Popielcową

 


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2023-04-28 10:09:29
miniaturka

146. Europejska Pielgrzymka Polonii do Lourdes

Zawieziemy Maryi sprawy naszej Ojczyzny, a przede wszystkim chcemy zawierzyć Jej sprawę pokoju na Ukrainie i w Europie. Zapraszam Was bardzo serdecznie do Lourdes – powiedział delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. W dniach 17-20 maja br. już po raz 146. odbędzie się Europejska Pielgrzymka Polonijna do Lourdes, którą organizuje Polska Misja Katolicka we Francji. Zapisy trwają do 30 kwietnia.
2023-04-28 15:01:10
miniaturka

Słowo bp. Piotra Turzyńskiego z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą

Niech polskie korzenie wydają wielkie owoce szlachetności i dobra ku pożytkowi ludzi, wśród których żyjecie, i na chwałę Ojczyzny – napisał Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w Słowie skierowanym do rodaków z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą. W tym dniu o godzinie 12.00 w kaplicy Jasnogórskiej przed Obliczem Królowej Polski będę celebrował Eucharystię w Waszej intencji. Transmisja Mszy św. będzie dostępna na kanale YouTube: Jasna Góra – transmisja na żywo.
2023-05-09 14:32:35
miniaturka

Zgloskrzywde.pl - pomoc, na którą możesz liczyć. Rusza kampania informacyjna w parafiach

Komu zgłosić wykorzystanie seksualne w Kościele? Gdzie uzyskać niezbędne informacje i wsparcie? Na jaką pomoc może liczyć osoba skrzywdzona i jej bliscy? – na te pytania odpowiada ruszająca właśnie kampania informacyjna Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży i Fundacji Świętego Józefa KEP. W ramach tych działań do wszystkich parafii w Polsce mają być przekazane materiały informacyjne.
2023-05-12 09:30:36
miniaturka

109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Pracując nad tym, aby każda migracja mogła być owocem wolnego wyboru, jesteśmy wezwani do najwyższego szacunku wobec godności każdego migranta – napisał papież Franciszek w Orędziu na 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który będziemy obchodzić 24 września br. pod hasłem: „Wolni, aby wybrać: migrować, czy pozostać”.
2023-05-12 14:16:13
miniaturka

Relacja z konferencji Aktualne problemy ochrony danych osobowych w Kościele i państwie

W dniach 11-12 maja 2023 r. odbyła się w Krakowie oraz online Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. Aktualne problemy ochrony danych osobowych w Kościele i państwie. Organizatorami byli: Katedra Norm Ogólnych i Teorii Prawa Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Kościelny Inspektor Ochrony Danych i Fundacja Instytut Ochrony Danych Osobowych w Kościele Katolickim Bona Fama wraz z Gminą Miejską Kraków.
2023-05-15 13:32:57
miniaturka

Spotkanie ekspertów ds. ochrony danych osobowych w Kościele katolickim

Dnia 15 maja 2023 r. odbyło się kolejne spotkanie ekspertów Kościoła katolickiego ds. ochrony danych osobowych, w którym brał udział Kościelny Inspektor Ochrony Danych.