Strona główna
opoka.org.pl
2023-05-18 09:04
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

146. Europejska Pielgrzymka Polonijna do Lourdes

Msze św., procesja eucharystyczna, procesja maryjna ze światłami, Droga Krzyżowa, wędrówka śladami św. Bernadety Soubirous oraz wieczór polonijny to podstawowe punkty programu Pielgrzymki Polonijnej do Lourdes, która odbyła się w dniach 18-20 maja już po raz 146 do Lourdes. Wspólnej modlitwie przewodniczył delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. W tegorocznej pielgrzymce wzięło udział około 200 osób.

Bp Turzyński podkreślił, że pielgrzymka była okazją do modlitwy za Polskę i rodaków oraz o pokój na świecie. Wskazał na polskie akcenty, które pielgrzymi mogli znaleźć w słynnym sanktuarium. Jednym z nich jest figura Matki Bożej w Grocie Objawień. „Została wykonana przez syna polskiego emigranta Józefa Fabiche’a. To jest znak, że Polonia pięknie działa i jest potrzebna, żeby głosić wiarę” – powiedział bp Turzyński portalowi Polskiej Misji Katolickiej we Francji Polskifr.fr.

146. Europejska Pielgrzymka Polonijna do Lourdes - podsumowanie

Pielgrzymowanie rozpoczęło się w czwartek 18 maja o godz. 9:30 międzynarodową Mszą św. w bazylice św. Piusa X. Przewodniczył jej metropolita Marsylii kard. Jean-Marc Aveline, a w koncelebrze znaleźli się też bp Piotr Turzyński, rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusław Brzyś i kilku innych duszpasterzy PMK. Kard. Aveline powitał pielgrzymów m.in. w języku polskim. Podczas Mszy św. zaplanowano polskie akcenty, m.in. czytanie i wezwanie w modlitwie powszechnej po polsku, asysta kapłanom przy rozdawaniu Komunii św.

O 15:30 w bazylice Niepokalanego Poczęcia NMP w Lourdes rozpoczęło się godzinne nabożeństwo pokutne połączone ze spowiedzią świętą. Rozważania poprowadził delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Zawsze jest dla człowieka droga powrotu: odkryć Bożą Miłość i o to Maryja prosiła, żeby odkryć Bożą Miłość (…). Bóg z naszej małości, naszej nędzy, z naszych błędów potrafi wyprowadzić wielkie rzeczy” – powiedział w trakcie nabożeństwa delegat KEP.

Tego samego dnia o godz. 17:00 rozpoczęła się procesja eucharystyczna z udziałem pielgrzymów polonijnych, m.in. Rycerzy św. Jana Pawła II. Wieczorem pielgrzymi wzięli udział w wieczorze polonijnym w Domu polskim „Bellevue” w Lourdes, w trakcie którego był czas na wspólną modlitwę, ale też zabawę przy dobrej muzyce.

Wspólne pielgrzymowanie to nie tylko modlitwa, ale także zabawa.

W piątek 19 maja rano pielgrzymi uczestniczyli w Mszy św. w Grocie Objawień, którą wraz z bp. Piotrem Turzyńskim i ks. Bogusławem Brzysiem, byłym rektorem ks. inf. Stanisławem Jeżem oraz kapłanami PMK sprawował rektor sanktuarium w Lourdes ks. Michel Daubanes. Homilię wygłosił delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Podkreślił w niej znaczenie pokuty i modlitwy za nawrócenie grzeszników, o co prosiła Maryja, objawiając się w Lourdes. Wyjaśnił na czym polega troska o zbawienie siebie i innych. „Maryja chce, żebyśmy wzięli odpowiedzialność za siebie, za świat, za ludzi, którzy są obok nas” – zaznaczył delegat KEP. Drugim ważnym tematem związanym z Lourdes jest cierpienie. „Cierpienie może być drogą do zbawienia dla siebie, dla innych” – przypomniał bp Turzyński. Delegat KEP dodał, że Maryja w Lourdes uczy też szacunku dla najsłabszych i pogardzanych oraz zaufania Kościołowi.

O godz. 11:00 bp Piotr Turzyński wygłosił konferencję do Polonii, natomiast po południu poprowadził nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Ostatnim punktem dnia była procesja maryjna, będąca jednym ze znaków rozpoznawczych sanktuarium w Lourdes.

Sobota 20 maja, ostatni dzień pielgrzymki, rozpoczęła się Mszą św. w bazylice Różańcowej w Lourdes. W homilii bp Piotr Turzyński zachęcił, aby zwracać się do Matki Bożej ulubionym imieniem, które najlepiej wyraża przywiązanie człowieka do Niej. „Przez wieki różne imiona Maryi mówią o Jej niezwykłości, o Jej pięknie” – przypomniał delegat KEP. Biskup polonijny zachęcił, aby za wzorem Matki Bożej wierzyć, że dla Boga „nie ma nic niemożliwego”. Zaznaczył, że Maryja jest znakiem niezawodnej nadziei.

Na zakończenie Mszy św. bp Turzyński podziękował za czas wspólnego pielgrzymowania i zaprosił na Kongres Rodzin Polonijnych, który odbędzie się w Gdańsku w dniach 15-17 września br. Rektor PMK ks. Bogusław Brzyś podziękował delegatowi KEP w imieniu uczestników pielgrzymki oraz tym wszystkim, którzy przyczynili się do jej zorganizowania, szczególnie sekretarz PMK Elżbiecie Wryk oraz proboszczowi polskiej parafii na „Concorde” w Paryżu ks. Pawłowi Witkowskiemu. Ks. Paweł Witkowski w imieniu pielgrzymów wyraził wdzięczność rektorowi. Po poświęceniu dewocjonaliów i błogosławieństwie kończącym pielgrzymkę, jej uczestnicy udali się w drogę powrotną.

Każdego dnia wspólnego pielgrzymowania uczestnicy 146. Europejskiej Pielgrzymki Polonijnej poza głównym programem mieli czas na modlitwę indywidualną i zwiedzanie kompleksu sanktuaryjnego. Część pielgrzymów wzięła udział w wycieczce do malowniczych grot Bétharram niedaleko Lourdes. Płynąc łodzią i podziwiając zapierające dech w piersiach widoki wyrzeźbione przez naturę na przestrzeni milionów lat, uczestnicy wyprawy zaśpiewali ulubioną pieśń św. Jana Pawła II – „Barkę”. Kolejna edycja pielgrzymki jest planowana już na przyszły rok. Patronem medialnym wydarzenia jest portal Polskiej Misji Katolickiej we Francji Polskifr.fr.

Od blisko 150 lat Polonia pielgrzymuje do Lourdes. Tradycją stało się, że pielgrzymka jest organizowana w okolicach uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego. Polska Misja Katolicka w łączności z Polonią innych krajów nie ma wątpliwości, że tę ważną tradycję wspólnego pielgrzymowania do Lourdes trzeba pielęgnować.

Relacje z poszczególnych dni:

Lourdes: ostatni dzień pielgrzymowania (foto)

Lourdes: Droga Krzyżowa i procesja maryjna (foto)

Lourdes: Msza w Grocie, podróż śladami Bernadety i konferencja

Lourdes: Pielgrzymi uczestniczyli w procesji i wieczorze polonijnym

Międzynarodowa Msza św. w Lourdes z udziałem Polonii (foto)


Za: Polskifr.fr

www.emigracja.episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2023-05-12 09:30:36
miniaturka

109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Pracując nad tym, aby każda migracja mogła być owocem wolnego wyboru, jesteśmy wezwani do najwyższego szacunku wobec godności każdego migranta – napisał papież Franciszek w Orędziu na 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który będziemy obchodzić 24 września br. pod hasłem: „Wolni, aby wybrać: migrować, czy pozostać”.
2023-05-12 14:16:13
miniaturka

Relacja z konferencji Aktualne problemy ochrony danych osobowych w Kościele i państwie

W dniach 11-12 maja 2023 r. odbyła się w Krakowie oraz online Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. Aktualne problemy ochrony danych osobowych w Kościele i państwie. Organizatorami byli: Katedra Norm Ogólnych i Teorii Prawa Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Kościelny Inspektor Ochrony Danych i Fundacja Instytut Ochrony Danych Osobowych w Kościele Katolickim Bona Fama wraz z Gminą Miejską Kraków.
2023-05-15 13:32:57
miniaturka

Spotkanie ekspertów ds. ochrony danych osobowych w Kościele katolickim

Dnia 15 maja 2023 r. odbyło się kolejne spotkanie ekspertów Kościoła katolickiego ds. ochrony danych osobowych, w którym brał udział Kościelny Inspektor Ochrony Danych.
2023-05-18 16:10:23
miniaturka

Komentarz Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży

Zawstydzające jest, że przez dziesięciolecia byliśmy ślepi na krzywdy i cierpienie osób skrzywdzonych. Jeszcze raz pragnę za to przeprosić – pisze abp Wojciech Polak w komentarzu do dzisiejszego artykułu „Rzeczpospolitej”. – Mam nadzieję, że badania niezależnych ekspertów pomogą Kościołowi w Polsce w uczciwym rozliczeniu się z przeszłością – dodaje Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
2023-05-20 08:00:26
miniaturka

XVIII Papieskie Forum Młodych w Białymstoku

„Od św. Jana Pawła II wszyscy powinniśmy uczyć się poważnego traktowania każdego człowieka. To jest niezwykle ważne, byśmy, jako ludzie Kościoła - w społeczeństwie, które staje się coraz bardziej agresywne, które chce narzucić nam fałszywe rozwiązania, lub prowadzić drogą wiodącą donikąd - potrafili każdego traktować z szacunkiem i pokazywać mu świat prawdziwych wartości” - mówił abp Józef Guzdek do uczestników 18. edycji Papieskiego Forum Młodych.
2023-05-22 09:55:16
miniaturka

Forum na temat formacji liturgicznej

Środowisko liturgistów diecezji rzeszowskiej zaprasza na forum poświęcone formacji liturgicznej