Strona główna
opoka.org.pl
2023-05-18 15:38
PS

Komentarz Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży

Zawstydzające jest, że przez dziesięciolecia byliśmy ślepi na krzywdy i cierpienie osób skrzywdzonych. Jeszcze raz pragnę za to przeprosić – pisze abp Wojciech Polak w komentarzu do dzisiejszego artykułu „Rzeczpospolitej”. – Mam nadzieję, że badania niezależnych ekspertów pomogą Kościołowi w Polsce w uczciwym rozliczeniu się z przeszłością – dodaje Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Komentarz Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży


Po zapoznaniu się z wynikami kwerendy przeprowadzonej przez dziennikarzy „Rzeczpospolitej” w archiwach państwowych, m.in. Instytutu Pamięci Narodowej, myślę przede wszystkim o osobach skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym w dzieciństwie. Zawstydzające jest, że przez dziesięciolecia nie dostrzegaliśmy ich krzywdy i cierpienia. Jeszcze raz pragnę za to przeprosić. Byliśmy też często naiwni w postępowaniu wobec sprawców tych przestępstw. Równocześnie wstrząsające jest to, jak często dobro dzieci było lekceważone przez służby totalitarnego państwa, a ich krzywdy służyły również do wciągnięcia sprawców we współpracę z bezpieką. 

Dziś jako Kościół podejmujemy działania, aby przyjąć i wysłuchać osoby skrzywdzone, a także - odpowiadając na potrzeby - udzielić im pomocy, przede wszystkim psychologicznej i duchowej. Staramy się ich szukać. Temu służy trwająca kampania informacyjna skierowana do parafii, przygotowana i realizowana przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży i Fundację Świętego Józefa KEP, wsparta przez Radę Stałą Konferencji Episkopatu Polski. Chcemy w ten sposób zdecydowanie wyjść ze znakiem gotowości do przyjęcia i wsparcia wszystkich, którzy zostali skrzywdzeni przez duchownych i konsekrowanych, także w odległej przeszłości.    

Dziennikarze wykonali ogrom pracy. Ta kwerenda potwierdza konieczność dalszych badań archiwalnych w Kościele. Biskupi w marcu br. podjęli decyzję, aby powołać niezależny zespół specjalistów, którego przedmiotem badań będzie praktyka rozwiązywania problemów związanych z przestępstwami popełnionymi przez niektóre osoby duchowne wobec małoletnich w przeszłości. Wraz z moimi współpracownikami przygotowuję obecnie koncepcję jego prac, którą przedstawię biskupom na najbliższym zebraniu plenarnym KEP w czerwcu.  Mam nadzieję, że badania niezależnych ekspertów pomogą Kościołowi w Polsce w uczciwym rozliczeniu się z przeszłością, uwzględniając kontekst historyczny i społeczny.  Oczekują tego osoby skrzywdzone. Potrzebujemy tego jako Kościół, aby odbudować zaufanie i wiarygodność, konieczne do realizacji naszej misji.  


+ Wojciech Polak
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski
Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży18 maja 2023 r.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2023-05-12 14:16:13
miniaturka

Relacja z konferencji Aktualne problemy ochrony danych osobowych w Kościele i państwie

W dniach 11-12 maja 2023 r. odbyła się w Krakowie oraz online Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. Aktualne problemy ochrony danych osobowych w Kościele i państwie. Organizatorami byli: Katedra Norm Ogólnych i Teorii Prawa Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Kościelny Inspektor Ochrony Danych i Fundacja Instytut Ochrony Danych Osobowych w Kościele Katolickim Bona Fama wraz z Gminą Miejską Kraków.
2023-05-15 13:32:57
miniaturka

Spotkanie ekspertów ds. ochrony danych osobowych w Kościele katolickim

Dnia 15 maja 2023 r. odbyło się kolejne spotkanie ekspertów Kościoła katolickiego ds. ochrony danych osobowych, w którym brał udział Kościelny Inspektor Ochrony Danych.
2023-05-18 09:29:31
miniaturka

146. Europejska Pielgrzymka Polonijna do Lourdes

Msze św., procesja eucharystyczna, procesja maryjna ze światłami, Droga Krzyżowa, wędrówka śladami św. Bernadety Soubirous oraz wieczór polonijny to podstawowe punkty programu Pielgrzymki Polonijnej do Lourdes, która odbyła się w dniach 18-20 maja już po raz 146 do Lourdes. Wspólnej modlitwie przewodniczył delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. W tegorocznej pielgrzymce wzięło udział około 200 osób.
2023-05-20 08:00:26
miniaturka

XVIII Papieskie Forum Młodych w Białymstoku

„Od św. Jana Pawła II wszyscy powinniśmy uczyć się poważnego traktowania każdego człowieka. To jest niezwykle ważne, byśmy, jako ludzie Kościoła - w społeczeństwie, które staje się coraz bardziej agresywne, które chce narzucić nam fałszywe rozwiązania, lub prowadzić drogą wiodącą donikąd - potrafili każdego traktować z szacunkiem i pokazywać mu świat prawdziwych wartości” - mówił abp Józef Guzdek do uczestników 18. edycji Papieskiego Forum Młodych.
2023-05-22 09:55:16
miniaturka

Forum na temat formacji liturgicznej

Środowisko liturgistów diecezji rzeszowskiej zaprasza na forum poświęcone formacji liturgicznej
2023-05-24 15:11:33
miniaturka

Szkolenie diecezjalnych i zakonnych kuratorów

Omówienie czynników ryzyka, a także pracy z kapłanem oskarżonym lub skazanym to tematy, którymi zajęli się diecezjalni i zakonni kuratorzy. Doroczne szkolenie odbyło się w dniach 17-18 maja br. w Lublińcu-Kokotku.