Strona główna
opoka.org.pl
2022-02-09 14:02
PS

Oświadczenie Przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich

"Jego świadectwo i głęboka szczerość winny pobudzać nas wszystkich do obrony ofiar wykorzystywania i ochrony tych, którzy zostali powierzeni naszej opiece" - zaznaczył Przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich w oświadczeniu w sprawie doniesień dotyczących Papieża Emeryta Benedykta XVI.

Oświadczenie kard. O’Malleya z dnia 8 lutego 2022 r. dotyczące doniesień na temat Papieża Emeryta Benedykta XVI:

Sumienie mówi do nas, jeśli jesteśmy gotowi, by słuchać. W dzisiejszym przesłaniu Papież Emeryt Benedykt XVI przekazał nam niezwykle osobisty opis dramatu swego własnego sumienia, ukształtowanego przez życie służby Bogu i Jego ludowi. Zło, które cierpią ofiary wykorzystywania seksualnego dzieci przez księży i osoby zakonne oraz prowadzenie przez niego takich spraw wykorzystywania słusznie i nieodzownie obciąża mocno sumienie Papieża Emeryta.

Jego rzeczowe świadectwo ukazuje, iż ma on świadomość, że chwile ciemności i grzeszności okrutnie okaleczyły tych, którzy przeżyli jako dzieci wykorzystanie seksualne. Uznanie przez Papieża Benedykta nieodwracalnej krzywdy spowodowanej wykorzystywaniem seksualnym w Kościele, a także własne jego porażki, by uczynić wszystko, aby zapobiegać takiej krzywdzie, stanowią wyzwanie dla wszystkich, którzy sprawują role przewodzenia w Kościele. Musimy czynić lepiej.

Osobom, które przeżyły wykorzystanie i wszystkim innym, którzy ucierpieli z powodu zła wykorzystania seksualnego, Papież Emeryt Benedykt ofiarowuje swą własną skruchę, za to, czego zabrakło w jego posłudze. Jego świadectwo i głęboka szczerość winny pobudzać nas wszystkich do obrony ofiar wykorzystywania i ochrony tych, którzy zostali powierzeni naszej opiece.

kard. Sean O’Malley, OFMCap.
Przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich


(tłum. Biuro Komunikacji Zagranicznej Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski)

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2022-01-29 16:01:47
miniaturka

Kongres Młodzieży Polonijnej online, 19.02.22

Drodzy młodzi przyjaciele! Już 19 lutego kolejne nasze spotkanie z cyklu: Kongres Młodzieży Polonijnej online! Tym razem pod hasłem: "Być Chrześcijaninem dzisiaj" - będziemy się zastanawiać co to oznacza w dzisiejszej rzeczywistości. Serdecznie zapraszamy! "Spotkania LIVE” są stałą formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych z całego świata.
2022-02-02 14:06:18
miniaturka

Siostry zakonne – towarzyszą zranionym i wspierają odnowę Kościoła

Dlaczego chcą dać siebie, swój czas, wsparcie i uwagę osobom zranionym? Przeczytaj świadectwa sióstr zakonnych zaangażowanych w inicjatywę #SiostryDlaZranionych i telefon zaufania #SiostryDlaSióstr.
2022-02-06 16:03:15
miniaturka

Nowy numer „Anamnesis”

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski opublikowała kolejny numer biuletynu „Anamnesis”
2022-02-11 11:30:34
miniaturka

Ingres bpa Wiesława Lechowicza do katedry polowej WP

Uroczystość ingresu do katedry polowej Wojska Polskiego bpa Wiesława Lechowicza odbędzie się w sobotę, 12 lutego 2022 r o godz. 11.00. Transmisja tego wydarzenia przez: program 3. Telewizji Polskiej, TVP Polonia oraz stronę katedry polowej i Ordynariatu Polowego. Bp Wiesław Lechowicz przez jedenaście lat pełnił funkcję Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Do czasu wyboru nowego delegata do spraw emigracji bp Lechowicz nadal będzie pełnił tę funkcję. „Z czasem, gdy nie będę już formalnie odpowiedzialny za Polonię, to ona i tak pozostanie w moim sercu i w moich modlitwach”- powiedział bp Lechowicz.
2022-02-13 18:39:31
miniaturka

Przekroczyłem próg katedry polowej Wojska Polskiego w imię Jezusa Chrystusa

Wierzę i liczę na to, że tajemnica mocy i mądrości Bożej będzie także mi towarzyszyć w posłudze, którą dziś podejmuję dla dobra Ojczyzny i Kościoła, Wojska Polskiego i Ordynariatu Polowego – powiedział bp Wiesław Lechowicz, biskup polowy Wojska Polskiego, w homilii podczas ingresu do Katedry Polowej WP.
2022-02-13 19:22:28
miniaturka

Życzenia Przewodniczącego Episkopatu dla bp. Lechowicza

W dniu ingresu składam Tobie – w imieniu Konferencji Episkopatu Polski – najserdeczniejsze życzenia, prosząc o ducha męstwa dla Twojej służby w Ordynariacie Polowym. Bądź stróżem wartości Bożych i ojczystych, z których wyrasta piękno i sens służby żołnierskiej – powiedział abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w życzeniach dla bp. Wiesława Lechowicza w dniu jego ingresu do Katedry Polowej WP.