Strona główna
opoka.org.pl
2022-02-11 11:25
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Ingres bpa Wiesława Lechowicza do katedry polowej WP

Uroczystość ingresu do katedry polowej Wojska Polskiego bpa Wiesława Lechowicza odbędzie się w sobotę, 12 lutego 2022 r o godz. 11.00. Transmisja tego wydarzenia przez: program 3. Telewizji Polskiej, TVP Polonia oraz stronę katedry polowej i Ordynariatu Polowego. Bp Wiesław Lechowicz przez jedenaście lat pełnił funkcję Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Do czasu wyboru nowego delegata do spraw emigracji bp Lechowicz nadal będzie pełnił tę funkcję. „Z czasem, gdy nie będę już formalnie odpowiedzialny za Polonię, to ona i tak pozostanie w moim sercu i w moich modlitwach”- powiedział bp Lechowicz.

Katedra Polowa Wojska Polskiego

Ordynariat Polowy

Bp Lechowicz: Zadaniem biskupa polowego jest kształtowanie sumienia żołnierzy

Najważniejsze zadanie, które stoi przed biskupem polowym i kapelanami wojskowymi, to kształtowanie sumienia żołnierzy, dowódców wojskowych, polityków – powiedział biskup polowy Wojska Polskiego nominat Wiesław Lechowicz przed ingresem do katedry polowej Wojska Polskiego, który odbędzie się 12 lutego.

Bp Wiesław Lechowicz przez jedenaście lat pełnił funkcję delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Do czasu wyboru nowego delegata do spraw emigracji bp Lechowicz nadal będzie pełnił tę funkcję.

W rozmowie z Biurem Prasowym KEP bp Lechowicz przyznał, że w czasie kiedy był duszpasterzem Polonii, jego priorytetem było duszpasterstwo rodzin i duszpasterstwo młodzieży. „Cieszę się bardzo, że udało się chociaż częściowo zdynamizować te dwa ważne pola duszpasterskie, czego potwierdzeniem są organizowane kongresy młodzieży polonijnej i kongresy rodzin polonijnych” – podkreślił.

„Jeśli miałbym objąć myślą te jedenaście lat to przed oczami przewija mi się mnóstwo ludzi, mnóstwo sytuacji, mnóstwo krajów. Z tego czasu najbardziej zapamiętałem pielgrzymkę księży pracujących wśród Polonii do Rzymu i spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem z okazji roku duchowieństwa. Bardzo miło wspominam również wszystkie pielgrzymki do sanktuarium Matki Bożej w Lourdes czy europejskie pielgrzymki polonijne” – powiedział bp Lechowicz.

Dodał, że zapadły mu w pamięć również wydarzenia związanie z odsłonięciem i poświęceniem pomnika św. Jana Pawła II oraz wprowadzeniem obrazu Matki Bożej Częstochowskiej do Katedry Notre Dame w Paryżu. „Z czasem, gdy nie będę już formalnie odpowiedzialny za Polonię, to ona i tak pozostanie w moim sercu i w moich modlitwach” – stwierdził bp Lechowicz.

Nawiązując z kolei do priorytetów związanych z posługą w ordynariacie polowym bp Lechowicz przyznał, że głównym jego zadaniem będzie służba księżom. „Chodzi o to, abyśmy jako duszpasterze w Ordynariacie Polowym przychodzili dobrze uformowani i z Ewangelią, abyśmy szli do żołnierzy z sakramentami świętymi, abyśmy im towarzyszyli w różnych sytuacjach życiowych” – zaznaczył.

Odnosząc się do napięć na granicy polsko-białoruskiej oraz widma wojny ciążącego nad Ukrainą, bp Lechowicz podkreślił, że jednym z wymiarów oddziaływania jest modlitwa, ale równie ważne są działania o charakterze dyplomatycznym, politycznym, a także rozmowy związane z sytuacją gospodarczą, ekonomiczną. „Dzisiaj nie mamy już do czynienia z wojną klasyczną, tylko to jest wojna, która przebiega na różnych frontach. I czasami bardziej niebezpieczne są te wojny, które są niewidoczne, niż te widoczne. Jaka jest rola księży i Kościoła w tym wszystkim? Przede wszystkim kształtować sumienia. Sądzę, że najważniejsze zadanie, które stoi przed biskupem polowym i przed kapelanami wojskowymi, to kształtowanie sumienia żołnierzy, dowódców wojskowych, polityków” – przyznał bp Lechowicz.

„Przychodzę do Ordynariatu Polowego nie jako żołnierz, ale jako biskup, pasterz. Moim pierwszym i najważniejszym zadaniem będzie przekazywanie żołnierzom, funkcjonariuszom i ich rodzinom Ewangelii, dzielenie się doświadczeniem Boga” – podsumował w rozmowie z Biurem Prasowym KEP bp Lechowicz.

BP KEP

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2022-02-02 14:06:18
miniaturka

Siostry zakonne – towarzyszą zranionym i wspierają odnowę Kościoła

Dlaczego chcą dać siebie, swój czas, wsparcie i uwagę osobom zranionym? Przeczytaj świadectwa sióstr zakonnych zaangażowanych w inicjatywę #SiostryDlaZranionych i telefon zaufania #SiostryDlaSióstr.
2022-02-06 16:03:15
miniaturka

Nowy numer „Anamnesis”

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski opublikowała kolejny numer biuletynu „Anamnesis”
2022-02-09 14:08:44
miniaturka

Oświadczenie Przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich

"Jego świadectwo i głęboka szczerość winny pobudzać nas wszystkich do obrony ofiar wykorzystywania i ochrony tych, którzy zostali powierzeni naszej opiece" - zaznaczył Przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich w oświadczeniu w sprawie doniesień dotyczących Papieża Emeryta Benedykta XVI.
2022-02-13 18:39:31
miniaturka

Przekroczyłem próg katedry polowej Wojska Polskiego w imię Jezusa Chrystusa

Wierzę i liczę na to, że tajemnica mocy i mądrości Bożej będzie także mi towarzyszyć w posłudze, którą dziś podejmuję dla dobra Ojczyzny i Kościoła, Wojska Polskiego i Ordynariatu Polowego – powiedział bp Wiesław Lechowicz, biskup polowy Wojska Polskiego, w homilii podczas ingresu do Katedry Polowej WP.
2022-02-13 19:22:28
miniaturka

Życzenia Przewodniczącego Episkopatu dla bp. Lechowicza

W dniu ingresu składam Tobie – w imieniu Konferencji Episkopatu Polski – najserdeczniejsze życzenia, prosząc o ducha męstwa dla Twojej służby w Ordynariacie Polowym. Bądź stróżem wartości Bożych i ojczystych, z których wyrasta piękno i sens służby żołnierskiej – powiedział abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w życzeniach dla bp. Wiesława Lechowicza w dniu jego ingresu do Katedry Polowej WP.
2022-02-13 19:57:39
miniaturka

Wręczenie medalu KEP „Pro Polonia et Ecclesia”

13 lutego 2022 roku w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się piękna uroczystość wręczenia medalu Konferencji Episkopatu Polski „Pro Polonia et Ecclesia” Pani Grażynie Koszałka z Hamburga (Niemcy). Medal ten przyznawany jest osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla duszpasterstwa polskojęzycznego w środowiskach polonijnych. Wyróżnienie to, jest także docenieniem wysiłków wielu osób, które angażują się na rzecz duszpasterstwa małżeństw i rodzin wśród Polonii i Polaków za granicą.