Strona główna
opoka.org.pl
2022-02-13 19:56
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Wręczenie medalu KEP „Pro Polonia et Ecclesia”

13 lutego 2022 roku w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się piękna uroczystość wręczenia medalu Konferencji Episkopatu Polski „Pro Polonia et Ecclesia” Pani Grażynie Koszałka z Hamburga (Niemcy). Medal ten przyznawany jest osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla duszpasterstwa polskojęzycznego w środowiskach polonijnych. Wyróżnienie to, jest także docenieniem wysiłków wielu osób, które angażują się na rzecz duszpasterstwa małżeństw i rodzin wśród Polonii i Polaków za granicą.

Wręczenia medalu dokonał bp Wiesław Lechowicz, nowo mianowany Biskup polowy WP i Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podczas Mszy świętej upamiętniającej 80. Rocznicę powstania Armii Krajowej. W uroczystości wziął udział Rektor PMK w Niemczech ks. Michał Wilkosz i członkowie Prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy.

Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Polowego Wiesława Lechowicza

HOMILIA - KS. BP WIESŁAW LECHOWICZ

Pani Grażynie Koszałka należąca do PMK w Hamburgu pełni funkcję przewodniczącą Komisji małżeństw i rodzin w ramach Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy oraz jest przewodniczącą Polonijnej Rady Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Jej wieloletnie zaangażowanie w ramach duszpasterstwa małżeństw i rodzin jest w środowisku polonijnym znane i cenione.  

Pani Grażyna jest min. głównym inicjatorem odbywających się od kilku lat Sympozjów poświęconych Duszpasterstwu małżeństw i rodzin wśród Polonii, organizowanych w UKSW. Jej zasługą jest również zorganizowanie I Polonijnego Kongresu Rodzin Polonijnych, który odbył się w 2019 roku w La Ferté sous Jouarre pod Paryżem oraz zaangażowanie w organizację kolejnych Kongresów Rodzin Polonijnych. Wśród jej zasług należy także wymienić organizację kurów przygotowujących  do prowadzenia poradni rodzinnych w krajach Europy zachodniej.

Jej wyróżnienie jest także docenieniem wysiłków innych osób, które angażują się na rzecz duszpasterstwa małżeństw i rodzin wśród Polonii i Polaków za granicą. 

KATEDRA POLOWA WOJSKA POLSKIEGO W WARSZAWIE, 13.02.2022


KONGRES RODZIN POLONIJNYCH

I Kongres Rodzin Polonijnych odbył się w dniach 26 do 27 października 2019 roku w La Ferte–sous–Jouarre pod Paryżem. W związku z obecną sytuacją kontynuujemy Kongresy w formie online. Pierwszy taki Kongres odbył się 21 listopada 2020 r., pod hasłem: "Małżeństwo w centrum duszpasterskiej troski Kościoła na emigracji”. Kolejne spotkanie, którego temat brzmiał: „Idź i odbuduj mój Kościół… domowy” odbyło się 16 stycznia 2021 r. IV Kongres Rodzin Polonijnych odbył się 20 listopada 2021 r. - „Rodzina Polonijna wobec aktualnej sytuacji pandemii”. Kolejny KRP planowany jest w formie hybrydowej w dniach 10-11 września 2022 r. w Niemczech. Czytaj całość..

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych referatami wygłoszonymi podczas Kongresów Rodzin Polonijnych online na kanał YouTube: Rodzina na emigracji. 

Zapraszamy do subskrybowania i słuchania!


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2022-02-11 11:30:34
miniaturka

Ingres bpa Wiesława Lechowicza do katedry polowej WP

Uroczystość ingresu do katedry polowej Wojska Polskiego bpa Wiesława Lechowicza odbędzie się w sobotę, 12 lutego 2022 r o godz. 11.00. Transmisja tego wydarzenia przez: program 3. Telewizji Polskiej, TVP Polonia oraz stronę katedry polowej i Ordynariatu Polowego. Bp Wiesław Lechowicz przez jedenaście lat pełnił funkcję Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Do czasu wyboru nowego delegata do spraw emigracji bp Lechowicz nadal będzie pełnił tę funkcję. „Z czasem, gdy nie będę już formalnie odpowiedzialny za Polonię, to ona i tak pozostanie w moim sercu i w moich modlitwach”- powiedział bp Lechowicz.
2022-02-13 18:39:31
miniaturka

Przekroczyłem próg katedry polowej Wojska Polskiego w imię Jezusa Chrystusa

Wierzę i liczę na to, że tajemnica mocy i mądrości Bożej będzie także mi towarzyszyć w posłudze, którą dziś podejmuję dla dobra Ojczyzny i Kościoła, Wojska Polskiego i Ordynariatu Polowego – powiedział bp Wiesław Lechowicz, biskup polowy Wojska Polskiego, w homilii podczas ingresu do Katedry Polowej WP.
2022-02-13 19:22:28
miniaturka

Życzenia Przewodniczącego Episkopatu dla bp. Lechowicza

W dniu ingresu składam Tobie – w imieniu Konferencji Episkopatu Polski – najserdeczniejsze życzenia, prosząc o ducha męstwa dla Twojej służby w Ordynariacie Polowym. Bądź stróżem wartości Bożych i ojczystych, z których wyrasta piękno i sens służby żołnierskiej – powiedział abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w życzeniach dla bp. Wiesława Lechowicza w dniu jego ingresu do Katedry Polowej WP.
2022-02-13 22:57:56
miniaturka

Posiedzenie Prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy

W dniach 12 – 13 lutego 2022 roku odbyło się w Warszawie spotkanie prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy (PRDE). W sobotę członkowie Prezydium wzięli udział w Ingresie bpa Wiesława Lechowicza, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, który bullą Ojca św. Franciszka, został mianowany Biskupem Polowym Wojska Polskiego.
2022-02-15 15:44:37
miniaturka

Prezentacja działań Kościoła i dyskusja panelowa - 21 lutego 2022 r.

Prezentacja działań Kościoła na rzecz ochrony małoletnich i pomocy pokrzywdzonym oraz dyskusja panelowa złożą się na sesję „Budowanie systemu ochrony małoletnich i bezbronnych w Kościele w Polsce – bilans i perspektywy”. Odbędzie się ona 21 lutego br. w Warszawie.
2022-02-20 22:22:18
miniaturka

Kongres Młodzieży Polonijnej online

„Być chrześcijaninem dzisiaj” pod takim hasłem odbyło się 19 lutego kolejne spotkania dla młodzieży polonijnej. Głównym zagadnieniem poruszanym w czasie Kongresu była refleksja na temat Chrztu Świętego i jego znaczenia w codziennym życiu. Spotkanie to rozpoczęło nowy cykl dla młodzieży na temat sakramentów świętych. W KMP wzięła udział młodzież z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Grecji, Białorusi, Ukrainy, Australii, Stanów Zjednoczonych, Włoch, i Polski,