Strona główna
opoka.org.pl
2022-09-30 13:29
PS

Ewa Kusz członkinią Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich

Ojciec Święty mianował dziś dziesięciu nowych członków Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. W gronie tym zalazła się Ewa Kusz, wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie.

Ojciec Święty mianował dziś dziesięciu nowych członków Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. W gronie tym zalazła się Ewa Kusz, wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie.

„Chcemy, aby Komisja była głosem ocalonych we wspólnocie” – mówi kard. Seán O’Malley o odnowionej misji Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Nominacja dla Ewy Kusz jest jednoznacznym potwierdzeniem tej drogi. Psycholog i terapeutka z Polski, wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie, przed międzynarodową konferencją Kościoła w Europie Środkowo-Wschodniej opublikowała na łamach „L’Osservatore Romano” artykuł zatytułowany właśnie: „Głos osób skrzywdzonych”. Opisała w nim, czego oczekują od Kościoła, od „ludzi Kościoła” osoby skrzywdzone w Kościele: przyjęcia, że istnieją, uszanowania czasu „zdrowienia”, skorzystania z ich doświadczenia.

„Towarzysząc od lat osobom skrzywdzonym tak przez duchownych, jak i przez innych, jestem przekonana, że aby ich głos był faktycznie „słyszany” potrzeba głębokiej przemiany Kościoła, który niejednokrotnie przybiera postać dobrze działającej instytucji religijnej – pisała Kusz. – Jednakże w Kościele przeżywanym jedynie jako „instytucja” prawdopodobnie będzie możliwe poprawne przyjmowanie zgłoszeń o wykorzystaniu seksualnym, będą dobre kodeksy zachowań wobec osób małoletnich, ale nie tylko nie będzie możliwe aby odpowiedzieć na krzyk osób krzywdzonych, ale również nie będzie faktycznej troski o to, aby nikt więcej nie był krzywdzony – w jakikolwiek sposób i nie tylko przez osoby duchowne. Z pewnej kultury „mocy”, kultury nawet poprawnego zarządzania potrzeba nam pokazać obraz Boga, który jest Miłością, który jest czuły i Kościoła, który przygarnia. Może warto się zastanowić, czy głos tych, którzy są skrzywdzeni, opuszczeni, itp. nie jest głosem proroczym, który może nam pomóc w nawróceniu” – zaznaczyła.

Ewa Kusz ukończyła studia psychologiczne w Lublinie oraz studia podyplomowe z seksuologii klinicznej oraz z  zarządzania zasobami ludzkimi. Ukończyła również studium psychoterapii. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (PTP). Przez 3 kadencje była przewodniczącą oddziału Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich (SPCh) w Katowicach. Pracuje jako psycholog-terapeuta w gabinecie psychologicznym. Jest również biegłym sądowym.

Była audytorką w XII i XIII Zgromadzeniu  Plenarnym Synodu Biskupów w Rzymie. W 2012 r. uczestniczyła watykańskim sympozjum „Ku uzdrowieniu i odnowie” dla przedstawicieli konferencji episkopatów z całego świata na temat wykorzystywania seksualnego małoletnich.

Współinicjatorka powołania Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie, którego od 2014 jest wicedyrektorem odpowiedzialnym za programy szkoleniowe. Współtworzyła  program studiów podyplomowych w Akademii Ignatianum w Krakowie dot. profilaktyki przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży, na których jest wykładowczynią. Jest autorką wielu szkoleniowych programów prewencyjnych, jak również wielu artykułów z zakresu profilaktyki. Przeprowadziła wiele szkoleń.

Była członkiem komitetu organizacyjnego pierwszej w Polsce międzynarodowej konferencji poświęconej tematyce wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele katolickim (Kraków, 2014), jak również międzynarodowej konferencji nt. ochrony małoletnich dla przedstawicieli Kościoła w Europie Środkowo-Wschodniej (Warszawa, 2021). Koordynatorka zainicjowanej konferencją w Warszawie Sieci ds. Ochrony Małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej (ReteECO).

O mianowaniu członków Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich poinformowano w watykańskim biuletynie. Oprócz Ewy Kusz, nowymi członkami tego gremium stali się bp Peter Karam, bp Thibault Verny o. Tim Brennan MSC, s. Mary Niluka Perera RGS, s. Annah Nyadombo HLMC, prof. Irma Patricia Espinosa Hernández, dr Maud de Boer-Buquicchio oraz Anne-Marie Emilie Rivet-Duval i Teresa Devlin.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2022-09-23 10:23:31
miniaturka

Zaproszenie na sympozjum

Księża salezjanie zapraszają na kolejne sympozjum liturgiczne
2022-09-23 21:14:16
miniaturka

Spotkanie Stowarzyszenia Katechetyków Polskich

Tegoroczny Zjazd Stowarzyszenia Katechetyków Polskich, odbył się w dniach od 20 do 22 września 2022 r. w Ośrodku Konferencyjno-Rekolekcyjnym Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach
2022-09-27 12:53:36
miniaturka

Pielgrzymka muzyków kościelnych (zapowiedź)

W dniu 12 listopada 2022 roku na Jasnej odbędzie się ogólnopolska pielgrzymka muzyków kościelnych
2022-09-30 21:11:08
miniaturka

Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich we Wrocławiu

W dniach 27-29 września br. w stolicy Dolnego Śląska spotkali się dyrektorzy Wydziałów Duszpasterskich z całej Polski. Szukając sposobów promowania przygotowanego już programu duszpasterskiego "Wierzę w Kościół Chrystusowy", jednocześnie zastanawiali się nad koncepcją kolejnego programu na rok 2023/2024
2022-10-02 15:24:34
miniaturka

Zebranie Plenarne Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy

W dniach 30.09 - 2.10.2022 odbyło się w Zakopanem zebranie Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy (dotychczas Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej). PRDE zrzesza kilkadziesiąt osób –duchownych, sióstr zakonnych i świeckich, reprezentujących duszpasterstwo polskojęzyczne w krajach europejskich. Jej przewodniczącym jest Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, ks. bp Piotr Turzyński. Tematem przewodnim spotkania było wychowanie dzieci i młodzieży.
2022-10-03 15:18:01
miniaturka

II. edycja konkursu „Pasjonująca lekcja religii” – poznaliśmy laureatów

Poznaliśmy rozstrzygnięcia II. edycji konkursu na scenariusz zajęć pn. „Pasjonująca Lekcja Religii”. Spośród nadesłanych prac, jury pod przewodnictwem, niekwestionowanego autorytetu w dziedzinie katechetyki – dr Anety Rayzacher-Majewskiej, wyselekcjonowało te najbardziej wartościowe, przyznając ich autorom tytuły laureatów.