Strona główna
opoka.org.pl
2022-09-30 21:09
Komisja Duszpasterstwa

Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich we Wrocławiu

W dniach 27-29 września br. w stolicy Dolnego Śląska spotkali się dyrektorzy Wydziałów Duszpasterskich z całej Polski. Szukając sposobów promowania przygotowanego już programu duszpasterskiego "Wierzę w Kościół Chrystusowy", jednocześnie zastanawiali się nad koncepcją kolejnego programu na rok 2023/2024

Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich

Wrocław, 27-29 września 2022 r.

W dniach od 27 do 29 września 2022 r. we Wrocławiu odbyło się spotkanie Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich polskich diecezji. Głównym temat spotkania były zagadnienia związane z przygotowaniem programu duszpasterskiego na lata 2023/24, które na tym etapie otrzymały roboczy tytuł: „Czynić Kościół synodalnym (czyli domem i szkołą komunii).”

W pierwszym dniu uczestników spotkania powitał ks. abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski oraz przedstawiciel władz samorządowych. Następnie ks. bp Andrzej Czaja, Przewodniczący KD KEP, wprowadził zebranych w tematykę spotkania oraz zapoznał ich z ogólną koncepcją nowego programu duszpasterskiego. Pierwszą prelekcję wygłosiła p. dr Ewa Porada, Archidiecezjalny Doradca Życia Rodzinnego z Katowic, która przybliżyła temat: „Katecheza rodzinna w programie duszpasterskim ‘Wierzę w Kościół Chrystusowy’”. Kolejny wykład pt.: „’Jezus Chrystus moim Panem i Królem’ w duchowości i duszpasterstwie” wygłosił ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski. Wspólnym zakończeniem dnia były nieszpory, na które uczestnicy spotkania zgromadzili się w kościele uniwersyteckim Najświętszego Imienia Jezus.

Kolejny dzień spotkania (środa, 28 września 2022 r.) uczestnicy spotkania rozpoczęli jutrznią, a następnie po śniadaniu kontynuowali obrady w sali konferencyjnej hotelu im. św. Jana Pawła II. Przedpołudniową serię wystąpień rozpoczął ks. prof. dr hab. Wiesław Przygoda (KUL), który zaprezentował prelekcję pt.: „’Abyście szli i owoc przynosili’ (J 15, 16). Kościół synodalny wspólnotą miłości zaangażowanej”. Następne wystąpienie, które zaprezentowała p. dr hab. Wioletta Szmczak (KUL), zostało opatrzone tytułem: „Rodzina jako Kościół Domowy a synodalne życie i funkcjonowanie Kościoła”. Po przerwie uczestnicy spotkania mogli wysłuchać prelekcji ks. mgr-lic. Wiesława Kamińskiego, Dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Łódzkiej oraz proboszcza parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi, który przybliżył temat: „Synodalne życie i funkcjonowanie parafii”. Po każdym z bloków wykładowych miała miejsce ożywiona dyskusja oraz były zgłaszane rozmaite propozycje praktyczne.

W tym samym dniu, w godzinach popołudniowych uczestnicy spotkania zwiedzili Bibliotekę i Archiwum Archidiecezjalne we Wrocławiu, a następnie udali się do Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. W Sanktuarium zgromadzeni uczestniczyli w Eucharystii, której przewodniczył ks. abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski, a słowo Boże wygłosił bp Andrzej Czaja. Po powrocie do Wrocławia uczestnicy spotkania mogli zwiedzić „Panoramę Racławicką”, a następnie udali się na kolację w Metropolitarnym Wyższym Seminarium Duchownym.

W ostatnim dniu spotkania (czwartek, 29 września 2022 r.) uczestnicy spotkania zebrali się na porannej Mszy Świętej w kościele katedralnym św. Jana Chrzciciela, której przewodniczył bp Jacek Kiciński, sufragan wrocławski. Po śniadaniu wznowiono obrady, w których znalazły się jeszcze dwa wystąpienia. Pierwsze, którego autorem był ks. dr Wojciech Bartoszek, Krajowy Duszpasterz Chorych, zostało zatytułowane: „Duszpasterska troska o chorych. Apostolstwo Chorych”, natomiast drugie wystąpienie, które wygłosił ks. dr Piotra Spyra, Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, dotyczyło ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów.

W ostatniej części spotkania uczestnicy zgłaszali wnioski, podejmowali dyskusję oraz przedstawiali różnego rodzaju propozycje, mające na celu udoskonalenie i uatrakcyjnienie programu duszpasterskiego. Ostatnim akcentem spotkania było podsumowanie spotkania, którego dokonał ks. bp Andrzej Czaja, Przewodniczący KD KEP. Ks. Biskup omówił również kilka propozycji duszpasterskich rozwijanych aktualnie w niektórych diecezjach, a następnie podziękował organizatorom spotkania, prelegentom oraz uczestnikom za wkład wniesiony w dalszy rozwój prac związanych z powstawaniem programu duszpasterskiego. Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa brewiarzowa oraz „Anioł Pański”.

Ks. Krystian Piechaczek
Sekretariat Komisji Duszpasterskiej KEP

 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2022-09-23 21:14:16
miniaturka

Spotkanie Stowarzyszenia Katechetyków Polskich

Tegoroczny Zjazd Stowarzyszenia Katechetyków Polskich, odbył się w dniach od 20 do 22 września 2022 r. w Ośrodku Konferencyjno-Rekolekcyjnym Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach
2022-09-27 12:53:36
miniaturka

Pielgrzymka muzyków kościelnych (zapowiedź)

W dniu 12 listopada 2022 roku na Jasnej odbędzie się ogólnopolska pielgrzymka muzyków kościelnych
2022-09-30 13:30:09
miniaturka

Ewa Kusz członkinią Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich

Ojciec Święty mianował dziś dziesięciu nowych członków Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. W gronie tym zalazła się Ewa Kusz, wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie.
2022-10-02 15:24:34
miniaturka

Zebranie Plenarne Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy

W dniach 30.09 - 2.10.2022 odbyło się w Zakopanem zebranie Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy (dotychczas Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej). PRDE zrzesza kilkadziesiąt osób –duchownych, sióstr zakonnych i świeckich, reprezentujących duszpasterstwo polskojęzyczne w krajach europejskich. Jej przewodniczącym jest Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, ks. bp Piotr Turzyński. Tematem przewodnim spotkania było wychowanie dzieci i młodzieży.
2022-10-03 15:18:01
miniaturka

II. edycja konkursu „Pasjonująca lekcja religii” – poznaliśmy laureatów

Poznaliśmy rozstrzygnięcia II. edycji konkursu na scenariusz zajęć pn. „Pasjonująca Lekcja Religii”. Spośród nadesłanych prac, jury pod przewodnictwem, niekwestionowanego autorytetu w dziedzinie katechetyki – dr Anety Rayzacher-Majewskiej, wyselekcjonowało te najbardziej wartościowe, przyznając ich autorom tytuły laureatów.
2022-10-03 15:29:18
miniaturka

Oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP w sprawie lekcji religii w szkole

Wobec pojawiających się w przestrzeni publicznej negatywnych postaw i opinii odnośnie do lekcji religii w szkole Komisja Wychowania Katolickiego pragnie podkreślić katechetyczne i wychowawcze znaczenie szkolnego nauczania religii i dziękuje wszystkim, którzy swoją postawą podkreślają jego wartość.