Strona główna
opoka.org.pl
2022-01-10 16:17
PS

Przestrzeń modlitwy Anastasis

Przez cały rok w każdy drugi poniedziałek miesiąca w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie na wspólnej modlitwie będą spotykać się osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym, ich bliscy i osoby ich wspierające. Do udziału w modlitwie w przestrzeni Anastasis zaprasza ks. Artur Chłopek, duszpasterz zranionych w archidiecezji krakowskiej.

Przez cały rok w każdy drugi poniedziałek miesiąca w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie na wspólnej modlitwie będą spotykać się osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym, ich bliscy i osoby ich wspierające. Do udziału w modlitwie w przestrzeni Anastasis zaprasza ks. Artur Chłopek, duszpasterz zranionych w archidiecezji krakowskiej.

Cykliczne modlitwy, zainicjowane przez grupę katolików z Krakowa i okolic wyrosły z potrzeby stworzenia przestrzeni dla osób skrzywdzonych i tych, którzy ich wspierają.  „Nie chcemy pozostawać obojętni wobec zranienia i krzywdy osób, które doświadczyły wykorzystania seksualnego. Konkretne miejsce i czas naszych spotkań daje możliwość wzajemnego odnajdywania się osób skrzywdzonych, ich bliskich, ale też osób wrażliwych i chcących towarzyszyć osobom zranionym” – czytamy na stronie krakowskiego Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie się one odbywają.

W roku 2022 spotkania modlitewne będą miały miejsce w każdy drugi poniedziałek miesiąca o godzinie 19.00. Najbliższe 10 stycznia, kolejne: 14 lutego, 14 marca, 11 kwietnia, 9 maja, 13 czerwca, 11 lipca, 8 sierpnia, 12 września, 10 października, 14 listopada, 12 grudnia.

Przestrzeń modlitwy Anastasis to godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy. – Szczególnym znakiem nam towarzyszącym jest wizerunek Świętego Oblicza z Manoppello – Volto Santo. Oblicze Chrystusa, na którym widać ślady męki i cierpienia, ale jednocześnie oczy są już otwarte, a usta łapią oddech świeżego powietrza. To Oblicze Chrystusa zmartwychwstającego i dającego zmartwychwstanie – wyjaśnia ks. Artur Chłopek, duszpasterz osób pokrzywdzonych w archidiecezji krakowskiej.

Do modlitwy zaproszone są wszystkie osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym, nie tylko przez duchownych, ale także w innych środowiskach i nie tylko w dzieciństwie, ale także w wieku dorosłym.  – Dla wielu osób wierzących, które zostały skrzywdzone, obok pomocy psychologicznej, ważne jest również doświadczenie Boga, który ich nie opuszcza, który jest z nimi, Boga, który pomaga odzyskiwać pokój serca – „zmartwychwstawać do życia” – zwraca uwagę duszpasterz.

– Przestrzeń modlitwy Anastasis jest otwarta dla wszystkich osób wrażliwych, które chcą poprzez swoją obecność na modlitwie towarzyszyć skrzywdzonym i przed Najświętszym Sakramentem rozeznawać jak mogą w konkretnych działaniach odpowiedzieć na krzywdę wykorzystania seksualnego we wspólnocie Kościoła – podkreśla ks. Artur Chłopek, zachęcając do udziału w modlitewnych spotkaniach w Krakowie.

Tworzenie wspólnoty ze zranionymi wykorzystaniem seksualnym wspiera strona wspolnotazezranionymi.pl, na której zamieszczane są materiały, modlitwy i świadectwa. Strona prowadzona jest we współpracy z przedstawicielami duszpasterzy osób pokrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym w Kościele.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2022-01-03 09:50:03
miniaturka

Pogrzeb śp. ks. kan. Jerzego Rasiaka syna mikstackiej parafii

30 grudnia w Mikstacie odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. ks. kan. Jerzego Rasiaka nazywanego wrocławskim kronikarzem Jana Pawła II.
2022-01-03 16:34:10
miniaturka

Podsumowanie działań Kościoła w obszarze ochrony małoletnich

Rok 2021 był pełny wydarzeń istotnych dla budowanego przez Kościół w Polsce dzieła ochrony małoletnich i bezbronnych oraz pomocy pokrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym – komentuje ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
2022-01-05 09:14:23
miniaturka

Niemcy: Wręczenie medalu KEP „Pro Polonia et Ecclesia”

2 stycznia 2022 roku w Hanowerze odbyła się piękna i przejmująca uroczystość wręczenia medalu Konferencji Episkopatu Polski „Pro Polonia et Ecclesia” Pani Alicji Krauze. Medal ten przyznawany jest osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla duszpasterstwa polskojęzycznego w środowiskach polonijnych. Pani Krauze otrzymała medal na wniosek rektora PMK w Niemczech – ks. Michała Wilkosza.
2022-01-11 20:35:14
miniaturka

Zmiany w organizacji nauczania religii i etyki

W poniedziałek, 10 stycznia br. Sekretarz Stanu w MEiN Tomasz Rzymkowski spotkał się z przedstawicielami 11 kościołów i związków wyznaniowych. Tematem rozmów były planowane zmiany w organizacji nauczania religii i etyki w szkołach.
2022-01-14 14:01:18
miniaturka

Wsparcie dla tych, którzy pomagają

Oprócz wsparcia działań delegatów, koordynatorów, duszpasterzy osób zranionych i kuratorów, Fundacja Świętego Józefa KEP oferuje również pomoc dla osób tworzących system ochrony małoletnich i bezbronnych w Kościele w Polsce, m.in. stypendia na podnoszenie kwalifikacji, superwizję i warsztaty.
2022-01-14 16:14:05
miniaturka

Diecezja płocka uruchomiła Punkt Konsultacyjny w Ciechanowie

We współpracy z Fundacją Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski na terenie diecezji płockiej powstał Punkt Konsultacyjny w Ciechanowie. W każdy piątek działa także 3-godzinny dyżur telefoniczny dla osób, które doświadczyły przemocy, wykorzystania seksualnego czy psychicznego, jak również ich najbliższych.