Strona główna
opoka.org.pl
2022-01-11 20:30
KWK

Zmiany w organizacji nauczania religii i etyki

W poniedziałek, 10 stycznia br. Sekretarz Stanu w MEiN Tomasz Rzymkowski spotkał się z przedstawicielami 11 kościołów i związków wyznaniowych. Tematem rozmów były planowane zmiany w organizacji nauczania religii i etyki w szkołach.

Autor/źródło: Maciej Górnicki, licencja: CC BY

Spotkanie zorganizowano z inicjatywy MEiN w ramach prekonsultacji zapowiadanych przez ministra Przemysława Czarnka. Intencją Ministra Edukacji Narodowej jest wzmocnienie wychowawczej funkcji szkoły przez zapewnienie wszystkim uczniom zajęć z etyki lub religii (wybranej konfesji). Zmiany legislacyjne i organizacyjne w tym zakresie będą wdrażane stopniowo, przede wszystkim z uwagi na konieczność zapewnienia kadry nauczycielskiej o wymaganych kwalifikacjach. Wejdą w życie 1 września 2023 r.

Na spotkaniu ministra Przemysława Czarnka reprezentował wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. – Dialog w sprawie zmian w organizacji nauczania religii i etyki zaczynamy od konsultacji z Państwem. Chcemy rozmawiać z poszanowaniem Państwa praw, tradycji i reguł wiary. Zależy nam na Państwa uwagach. Mam nadzieję, że uda się wypracować wspólne rozwiązanie – mówił wiceminister Rzymkowski, otwierając obrady.

Kościoły i związki wyznaniowe uczestniczące w spotkaniu:

Kościół Katolicki Obrządku Łacińskiego
Kościół Katolicki Obrządku Greckokatolickiego
Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny
Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP
Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP
Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w RP
Kościół Zielonoświątkowy w RP
Kościół Nowoapostolski w Polsce
Muzułmański Związek Religijny w RP
Kościół Boży w Chrystusie
Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej

 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2022-01-03 16:34:10
miniaturka

Podsumowanie działań Kościoła w obszarze ochrony małoletnich

Rok 2021 był pełny wydarzeń istotnych dla budowanego przez Kościół w Polsce dzieła ochrony małoletnich i bezbronnych oraz pomocy pokrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym – komentuje ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
2022-01-05 09:14:23
miniaturka

Niemcy: Wręczenie medalu KEP „Pro Polonia et Ecclesia”

2 stycznia 2022 roku w Hanowerze odbyła się piękna i przejmująca uroczystość wręczenia medalu Konferencji Episkopatu Polski „Pro Polonia et Ecclesia” Pani Alicji Krauze. Medal ten przyznawany jest osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla duszpasterstwa polskojęzycznego w środowiskach polonijnych. Pani Krauze otrzymała medal na wniosek rektora PMK w Niemczech – ks. Michała Wilkosza.
2022-01-10 16:19:00
miniaturka

Przestrzeń modlitwy Anastasis

Przez cały rok w każdy drugi poniedziałek miesiąca w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie na wspólnej modlitwie będą spotykać się osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym, ich bliscy i osoby ich wspierające. Do udziału w modlitwie w przestrzeni Anastasis zaprasza ks. Artur Chłopek, duszpasterz zranionych w archidiecezji krakowskiej.
2022-01-14 14:01:18
miniaturka

Wsparcie dla tych, którzy pomagają

Oprócz wsparcia działań delegatów, koordynatorów, duszpasterzy osób zranionych i kuratorów, Fundacja Świętego Józefa KEP oferuje również pomoc dla osób tworzących system ochrony małoletnich i bezbronnych w Kościele w Polsce, m.in. stypendia na podnoszenie kwalifikacji, superwizję i warsztaty.
2022-01-14 16:14:05
miniaturka

Diecezja płocka uruchomiła Punkt Konsultacyjny w Ciechanowie

We współpracy z Fundacją Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski na terenie diecezji płockiej powstał Punkt Konsultacyjny w Ciechanowie. W każdy piątek działa także 3-godzinny dyżur telefoniczny dla osób, które doświadczyły przemocy, wykorzystania seksualnego czy psychicznego, jak również ich najbliższych.
2022-01-14 18:27:50
miniaturka

Formacja formatorów – zagadnienia ludzkiej seksualności i ochrony małoletnich

Kościół i kapłani a problem wykorzystania seksualnego małoletnich – to jeden z tematów, które zostaną podjęte na szkoleniu dla wychowawców seminaryjnych. Ks. Wojciech Rzeszowski przedstawi strategię działania Kościoła oraz wskazania formacyjne dotyczące prewencji wykorzystania seksualnego wynikające z nowego „Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”.