Strona główna
opoka.org.pl
2023-04-27 10:07
Biuro duszpasterstwa Emigracji Polskiej

146. Europejska Pielgrzymka Polonii do Lourdes

Zawieziemy Maryi sprawy naszej Ojczyzny, a przede wszystkim chcemy zawierzyć Jej sprawę pokoju na Ukrainie i w Europie. Zapraszam Was bardzo serdecznie do Lourdes – powiedział delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. W dniach 17-20 maja br. już po raz 146. odbędzie się Europejska Pielgrzymka Polonijna do Lourdes, którą organizuje Polska Misja Katolicka we Francji. Zapisy trwają do 30 kwietnia.

Bp Piotr Turzyński: Zapraszam Polonię do Lourdes

Zawieziemy Maryi sprawy naszej Ojczyzny, a przede wszystkim chcemy zawierzyć Jej sprawę pokoju na Ukrainie i w Europie. Zapraszam Was bardzo serdecznie do Lourdes – powiedział delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. W dniach 17-20 maja br. już po raz 146. odbędzie się Europejska Pielgrzymka Polonijna do Lourdes, którą organizuje Polska Misja Katolicka we Francji. Zapisy trwają do 30 kwietnia.

Sanktuarium Maryjne w Lourdes znane jest przede wszystkim jako miejsce modlitwy za chorych. „Chcemy Maryi zanieść wszystkie nasze sprawy, chcemy Jej powierzyć naszych ludzi chorych, cierpiących” – podkreślił bp Turzyński, nawiązując do szczególnego charyzmatu miejsca.

Od ponad 100 lat Polonia pielgrzymuje do Lourdes. Tradycją stało się, że pielgrzymka jest organizowana w okolicach uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego. W tym roku ta uroczystość przypada we Francji w czwartek 18 maja, a w Polsce w niedzielę 21 maja. Polska Misja Katolicka w łączności z Polonią innych krajów nie ma wątpliwości, że tę ważną tradycję wspólnego pielgrzymowania do Lourdes trzeba pielęgnować.

Koszt pielgrzymki to 390 euro od osoby dorosłej, 330 euro od młodzieży w wieku 12-26 lat, 230 euro od dziecka w wieku 2-11 lat, 330 euro od opiekuna dziecka i 230 euro od osoby jadącej własnym środkiem transportu.

Na pielgrzymkę można się zapisać na trzy sposoby: w parafiach polskich, w największej i najstarszej polskiej parafii we Francji pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na „Concorde” w Paryżu (tel.: 0033155353225, e-mail: paroissepolonaisedeparis@gmail.com) oraz w biurze Polskiej Misji Katolickiej we Francji (tel.: 0033155353223, e-mail: pmk.france@gmail.com). Opłaty należy uiszczać przelewem na konto: FR76 1027 8060 3900 0222 8754 140 lub czekiem.

Każdego roku sanktuarium w Lourdes nawiedzają miliony pielgrzymów, a wśród nich wielu z Polski. Przybysze kierują swoje kroki również do groty Massabielle, w której Maryja objawiła się osiemnaście razy Bernadecie Soubirous w 1858 r. W grocie znajduje się figura, będąca dziełem Józefa Hugona Fabisia – urodzonego we Francji potomka polskiego imigranta.

Historia najstarszej w świecie Polskiej Misji Katolickiej rozpoczyna się w Paryżu na przełomie wieku XVIII i XIX, jednym z jej założycieli był Adam Mickiewicz. Misja służyła polskim emigrantom, dla których stanowiła możliwość uczestnictwa w życiu liturgicznym oraz kontaktu z rodakami i krzewienia kultury polskiej.

Do głównych zadań PMK należy m.in. organizacja duszpasterstwa Polaków we Francji, katechizacja oraz ewangelizacja, a także podtrzymywanie kultury i tożsamości polskiej. Przy niektórych parafiach działają oddziały polskich szkół, funkcjonują również ruchy i wspólnoty katolickie. Szczególna oferta duszpastersko-edukacyjna kierowana jest do młodzieży. Misja niesie też różnorodną pomoc osobom, które jej potrzebują.

Misja prowadzi Seminarium Polskie w Paryżu w Issy-Les-Moulineaux, w którym mieszkają m.in. księża przebywający na stypendiach naukowych, znajduje się tam również biblioteka i archiwum, istnieje możliwość wynajmu pokoi.

Do PMK należą domy wypoczynkowo-rekolekcyjne: Polski Dom Pielgrzyma w Lourdes, Dom w La Ferte-Sous-Jouarre w rejonie paryskim i Dom św. Jacka na Korsyce. Przy PMK działa portal informacyjno-społecznościowy Polskifr.fr.

Za: Polskifr.fr

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2023-04-24 14:53:03
miniaturka

Konferencja pt. Aktualne problemy ochrony danych osobowych w Kościele i państwie

Kościelny Inspektor Ochrony Danych serdecznie zaprasza do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. Aktualne problemy ochrony danych osobowych w Kościele i państwie, która odbędzie się w dniach 11-12 maja 2023 r.: 11 maja 2023 r. – Kraków, ul. Kanoniczna 9, sala 200; 12 maja 2023 r. – online (link na stronie upjp2.edu.pl).
2023-04-26 10:14:39
miniaturka

Troska o dialog z kultura - tematem spotkania CCEE w Lubljanie

W Lubljanie w Słowenii w dniach 25 -27 kwietnia odbywa się spotkanie sekcji katechetycznej Konferencji Episkopatu Europy. Tematem przewodnim spotkania jest troska o wizję wspólnoty parafialnej jako miejsca troski o kulturę spotkania oraz spotkania z kulturą.
2023-04-26 12:22:46
miniaturka

Obchody 30-lecia Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech

W dniach 22 - 24 kwietnia br. odbyły się w Budapeszcie obchody 30-lecie Stowarzyszenia Polskich Katolików na Węgrzech pw. św. Wojciecha. Świętowanie rozpoczęto w sobotę 22 kwietnia koncertem w bazylice św. Stefana ku czci św. Wojciecha. W niedzielę 23 kwietnia w budapeszteńskim kościele polskim sprawowana była Msza Św. w intencji Stowarzyszenia. Modlitwie przewodniczył ks. bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Obchody zakończył koncert organowy w wykonaniu Szilvestra Rostettera, który 24 kwietnia odbył się w kościele polskim. Stowarzyszenia Polskich Katolików na Węgrzech pw. św. Wojciecha zostało odznaczone przez Konferencję Episkopatu Polski Medalem „PRO POLONIA ET ECCLESIA".
2023-04-28 15:01:10
miniaturka

Słowo bp. Piotra Turzyńskiego z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą

Niech polskie korzenie wydają wielkie owoce szlachetności i dobra ku pożytkowi ludzi, wśród których żyjecie, i na chwałę Ojczyzny – napisał Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w Słowie skierowanym do rodaków z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą. W tym dniu o godzinie 12.00 w kaplicy Jasnogórskiej przed Obliczem Królowej Polski będę celebrował Eucharystię w Waszej intencji. Transmisja Mszy św. będzie dostępna na kanale YouTube: Jasna Góra – transmisja na żywo.
2023-05-09 14:32:35
miniaturka

Zgloskrzywde.pl - pomoc, na którą możesz liczyć. Rusza kampania informacyjna w parafiach

Komu zgłosić wykorzystanie seksualne w Kościele? Gdzie uzyskać niezbędne informacje i wsparcie? Na jaką pomoc może liczyć osoba skrzywdzona i jej bliscy? – na te pytania odpowiada ruszająca właśnie kampania informacyjna Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży i Fundacji Świętego Józefa KEP. W ramach tych działań do wszystkich parafii w Polsce mają być przekazane materiały informacyjne.
2023-05-10 09:26:22
miniaturka

Kolejny numer „Anamnesis”

Ukazał się kolejny numer biuletynu Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów