Strona główna
opoka.org.pl
2019-03-30 17:00
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Skuteczne modlitwy –nowa propozycja Edycji Świętego Pawła

W ostatnich dniach Edycja Świętego Pawła zaproponowała swoim czytelnikom nową serię książeczek - Skuteczne modlitwy, a w niej na początek „ Modlitwy do Czternastu Świętych Wspomożycieli” i „Modlitwy do Trójcy Świętej”.

Okładki książek " Skuteczne Modlitwy"
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Warto zwrócić uwagę na kolejną cenną inicjatywę wydawniczą częstochowskiej Edycji Świętego Pawła. Tym razem jest to zachęta do sięgnięcia po Skuteczne Modlitwy. Jakże często zdarza się nam, że tłumaczymy sobie nie modlę się, bo nie potrafię, nie umiem słowami wyrazić co czuje moje serce, nie potrafię na modlitwie wyrazić swoich radości i trosk, lęków. I  właśnie wtedy warto sięgnąć po pomoc przygotowaną przez Edycję Świętego Pawła. Zapewne wielu czytelników znana jest serii „ Skuteczni Święci”, rozpoznawalna i ceniona, bo pomogła wielu osobom znaleźć takiego „ swojego” Świętego przez wstawiennictwo, którego prosi, ale i dziękuje Bogu za otrzymane łaski.

Teraz Edycja Świętego Pawła proponuje kolejną serię „ Skuteczne modlitwy”. Na początek Modlitwy do Czternastu Świętych Wspomożycieli. Otwierając tę niewielką, co warto  podkreślić, w  bardzo poręcznym w  formacie książeczkę, będziemy mogli się dowiedzieć,  kim są owi Święci Wspomożyciele. To męczennicy, którzy podczas prześladowań  oddali życie za wiarę w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Jak czytamy w książeczce „ Ich wstawiennictwo u Boga uznawano   przez następne wieki za wyjątkowo skuteczne”. Chyba niewielu wie, gdzie obecnie znajduje się centrum kultu Czternastu Wspomożycieli oraz dlaczego czci się ich właśnie tam. Odpowiedź znajdziemy  w książeczce. Warto jeszcze wskazać, kto zaliczany jest do Czternastu  Świętych Wspomożycieli. Są to następujący święci: Krzysztof, Katarzyna z Aleksandrii, Barbara, Jerzy, Błażej, Cyriak, Małgorzata z Antiochii, Dionizy, Wit, Idzi, Pantaleon, Achacy, Eustachy, Erazm. Trzeba przyznać, że niektórzy z nich są obecnie prawie nieznani. Tym bardziej warto ich bliżej poznać, bo ich patronat jest bardzo zróżnicowany. Na drugą część książeczki składają się modlitwy. Jest to Piętnastodniowe nabożeństwo do Czternastu Świętych Wspomożycieli. Można je odmawiać w dowolnym czasie przez kolejne dni w jednej intencji. Znajdziemy w książeczce modlitwy na poszczególne dni do wymienionych przez nas Świętych. Na ostatni dzień przypisana jest Litania do Czternastu Świętych Wspomożycieli. Jest i propozycja modlitwy nowennowej, a także modlitwy w szczególnych intencjach. Hymn o Czternastu Świętych Wspomożycielach kończy modlitewnik.

Warto po tę książeczkę sięgnąć, bo zaprezentowany w nim modlitwy są mało znane. A pomyślmy także o „sile” modlitewnego wstawiennictwa 14 Świętych Wspomożycieli. Wyboru tekstów  dokonała p. Ilona Kisiel.

Druga książeczka, do sięgnięcia po którą pragniemy zachęcić to „ Modlitwy do Trójcy Świętej”. W pierwszej części ks. bp senior Teofil Wilski przybliża nam tajemnicę Trójcy Świętej. Pisze: „ Trójca Święta  to wielka tajemnica wiary. Bóg jest jeden w Trzech Osobach. Ta prawda jest niezgłębiona , bo Bóg jest niezgłębiony”. Czy to, że prawda o Trójcy Świętej jest dla nas niepojęte oznacza, że nie mamy przez Jej przyczynę się modlić. Z pewnością nie, chociaż bywa to czasami trudne. Wyznajemy wiarę w Trójcę Świętą, gdy czynimy znak krzyża, wypowiadamy słowa modlitwy „ Chwała Ojcu i Synowi…”. Czy tylko wtedy? Nie, pokazuje nam to różnorodność  i wielość modlitw zebranych w  książeczce. Rozpoczyna się ona od modlitw codziennych. Znajdziemy to modlitwę poranną, dziękczynienie codzienne, ofiarowanie się Trójcy Przenajświętszej, westchnienia do Trójcy Świętej, Litanię do Trójcy Przenajświętszej. W dalszej części znajdują się modlitwy uwielbienia, a także trzy modlitwy do Trójcy Świętej. Poszukujący słów, by wyrazić wdzięczność Trójcy Świętej zapewne zajrzy do części zawierającej modlitwy dziękczynne. Mimo, iż Trójca Święta jest dla nas niepojęta możemy przez jej przyczynę prosić o dobro, błogosławieństwo domowe, wytrwałość w wierze, o łaskę przebaczenia i pojednania i kilka innych. Kolejna część książeczki zawiera modlitwy świętych do Trójcy Świętej. Są przepiękne, mogą być  pomocne w chwilach uwielbienia Trójcy Przenajświętszej, dziękczynienia, wyznania wiary. Niech zaprezentowana książeczka stanowi zachętę do ożywienia naszej modlitwy do Trójcy Świętej- Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. Niech pomoże nam w wyznaniu naszej wiary i  miłości do Boga Ojca, który nas stworzył, Syna Bożego, który nas odkupił i Ducha Świętego, który oświeca nasze serca i umysły oraz umacnia nas w wierze. Wyboru tekstów  dokonali ks. Krzysztof Ordziniak i Małgorzata Strzelec.

Zachęcamy do sięgnięcia po prezentowane książeczki, pomogą nam zapewne doświadczyć skuteczności modlitwy.  Można je mieć zawsze przy sobie, bo chociaż znalazło się w nich tak wiele modlitw bez problemu zmieszczą się w damskiej torebce czy męskiej saszetce.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-03-30 11:29:45
miniaturka

Watykan: nowe normy ochrony przed wykorzystaniem

Ojciec Święty wprowadził w Watykanie i jego instytucjach nowe rygorystyczne normy dotyczące ochrony przed wykorzystaniem seksualnym i innymi formami nadużyć. Chronią one zarówno nieletnich, jak i dorosłych.
2019-03-30 11:31:10
miniaturka

Franciszek wyruszył do Maroka

Franciszek wyruszył w podróż apostolską do Maroka. Airbus 320 "Aldo Palazzeschi" włoskich linii lotniczych Alitalia z papieżem wystartował z rzymskiego lotniska Fiumicino do stolicy kraju Rabatu. Hasłem tej 28. zagranicznej wizyty papieża Begoglio są słowa: "Sługa nadziei”.
2019-03-30 16:25:54
miniaturka

2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Słowo Komisji Wychowania Katolickiego do katechetów z okazji Światowego Dnia Autyzmu
2019-03-30 16:54:52
miniaturka

80 urodziny bp. Stefana Cichego

30 marca 80. rocznicę urodzin obchodził biskup senior diecezji legnickiej Stefan Cichy. Jubileusz świętował w gronie rodziny, licznie przybyłego duchowieństwa, oraz przedstawicieli różnych środowisk z diecezji.
2019-03-30 18:33:43
miniaturka

Franciszek w Maroku, śladami Jana Pawła II

Papież Franciszek odwiedza Maroko blisko 34 lata po pamiętnej wizycie św. Jana Pawła II. Spotkał się on wtedy z grupą 80 tys. młodych muzułmanów.
2019-03-30 18:38:26
miniaturka

Papież: w dialogu przezwyciężajmy stereotypy

Sprawom dialogu międzyreligijnego, nawrócenia ekologicznego oraz migracji poświęcił Papież swoje pierwsze przemówienie wygłoszone w Maroku. Skierował je do narodu, władz oraz korpusu dyplomatycznego.