Strona główna
opoka.org.pl
2019-03-30 16:52
Waldemar Wesołowski

80 urodziny bp. Stefana Cichego

30 marca 80. rocznicę urodzin obchodził biskup senior diecezji legnickiej Stefan Cichy. Jubileusz świętował w gronie rodziny, licznie przybyłego duchowieństwa, oraz przedstawicieli różnych środowisk z diecezji.

Mszy św. w legnickiej katedrze, przewodniczył sam Jubilat, w gronie kilkunastu księży biskupów którzy przybyli na uroczystość z metropolii wrocławskiej, Katowic, Zielonej Góry, Opola, Gliwic i Görlitz. Był także obecny Biskup Eparchii Wrocławsko – Gdańskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

– Dokonania księdza Biskupa w tej diecezji, to cały ciąg trwałych wydarzeń, które są zapisanie i pozostaną jako trwałe znaki. Dzisiaj, ksiądz Biskup jako senior, dalej wiernie służy swoją posługą diecezji. Życzę, żeby to dzisiejsze przeżywanie jubileuszu, było kolejnym elementem umacniającym we wdzięczności i w oddawaniu Bogu chwały, w społeczności Kościoła – mówił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, składając swoje życzenia.

Homilię wygłosił legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk. Nawiązując do odczytywanego tego dnia Słowa Bożego, zwrócił uwagę, że uczy nas ono poznawania Boga i siebie samego. – Wszystkim Pan Bóg daje możliwość doświadczenia tego, co odczuwał i myślał celnik z dzisiejszej Ewangelii. To droga dochodzenia do autentycznej pokory, na której Bóg pomaga nam zrozumieć, że jest o wiele większy od naszego serca i zawsze nam przebacza – mówił bp Mendyk.

Przypomniał też drogę życiową biskupa Jubilata, w tym szczególnie czas jego posługiwania, jako drugiego biskupa legnickiego w latach 2005-14. Jako jeden z celów które postawił wtedy przed sobą, była nie tylko dbałość o piękno liturgii, ale przede wszystkim zachęcanie wiernych do czynnego i świadomego udziału w Eucharystii. Zwołał i zakończył I Synod Diecezjalny, który przyniósł też szereg nowych inicjatyw, m.in. peregrynację obrazu św. Józefa, czy coroczne rekolekcje „Lectio Divina”. Szczególnym jego dziełem był Kongres Eucharystyczny, który zbiegł się z osobistym doświadczeniem choroby i cierpienia przez Jubilata.

– Od czasów mojej młodości, a potem przez lata studiów, lata działalności duszpasterskiej, jako rektor seminarium, potem biskup pomocniczy diecezji katowickiej i jako biskup legnicki, a teraz na emeryturze, stale doświadczałem i doświadczam wielkości Pana Boga i Jego wielkiej dobroci. Ukończenie 80. roku życia to okazja, by razem z wami, podziękować Panu Bogu i wszystkim ludziom, którzy mi na tej drodze towarzyszyli i towarzyszą. Serdeczne „Bóg zapłać” – mówił Jubilat.

Życzenia złożyli też przedstawiciele duchowieństwa i świeckich. Wśród podarunków znalazła się także księga jubileuszowa, przygotowana przez legnickie środowisko naukowe, poświęcona jego osobie.

Więcej na stronieRadia Plus Legnica oraz na stronie Niedzieli legnickiej

ks. Piotr Nowosielski

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2019-03-30 11:31:10
miniaturka

Franciszek wyruszył do Maroka

Franciszek wyruszył w podróż apostolską do Maroka. Airbus 320 "Aldo Palazzeschi" włoskich linii lotniczych Alitalia z papieżem wystartował z rzymskiego lotniska Fiumicino do stolicy kraju Rabatu. Hasłem tej 28. zagranicznej wizyty papieża Begoglio są słowa: "Sługa nadziei”.
2019-03-30 16:25:54
miniaturka

2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Słowo Komisji Wychowania Katolickiego do katechetów z okazji Światowego Dnia Autyzmu
2019-03-30 16:48:43
miniaturka

Skuteczne modlitwy –nowa propozycja Edycji Świętego Pawła

W ostatnich dniach Edycja Świętego Pawła zaproponowała swoim czytelnikom nową serię książeczek - Skuteczne modlitwy, a w niej na początek „ Modlitwy do Czternastu Świętych Wspomożycieli” i „Modlitwy do Trójcy Świętej”.
2019-03-30 18:33:43
miniaturka

Franciszek w Maroku, śladami Jana Pawła II

Papież Franciszek odwiedza Maroko blisko 34 lata po pamiętnej wizycie św. Jana Pawła II. Spotkał się on wtedy z grupą 80 tys. młodych muzułmanów.
2019-03-30 18:38:26
miniaturka

Papież: w dialogu przezwyciężajmy stereotypy

Sprawom dialogu międzyreligijnego, nawrócenia ekologicznego oraz migracji poświęcił Papież swoje pierwsze przemówienie wygłoszone w Maroku. Skierował je do narodu, władz oraz korpusu dyplomatycznego.
2019-03-30 20:46:41
miniaturka

Papież: Kościół widzi wasze cierpienia i cierpi wraz z wami

W kwestii migracji nie chodzi tylko o migrantów, ale także o to, jakie oblicze chcemy nadać sobie jako społeczeństwo, jak również jaką wartość nadajemy każdemu życiu.